Gelin Alma Nasıl Olur? Evden Gelin Çıkarma Geleneği Nedir?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:10 dakika

09.12.2022

Evden gelin çıkarma hakkında bilmeniz gereken her detayı yazdık. Gelin alma adetleri, ritüelleri, dikkat etmeniz gerekenler ve çok daha fazlası için sizi yazıya alalım!

Gelin alma

Gelin Çıkarma Geleneği Nedir?

Duyguların şelale olduğu geleneklerimizden biri gelin çıkarma! Eski dönemlerden beri gelinin baba evine vedası tören haline getiriliyor ve günümüzde de neredeyse tüm çiftler tarafından bu gelenek uygulanıyor.

Gelin alma adeti; yeni bir hayata başlayacak olması ve baba evinden ayrılması nedeniyle gelinin ailesine veda etme şeklidir. Gelinin evden çıkması, özellikle babasının hüzünlü anlar yaşamasına neden olabilir. Bu hüznü bir nebze de olsa dağıtabilmek amacıyla gelin ailesinin evinin önünde eğlenceli bir ortam oluşturulur.

Gelin alma geleneği, düğün günü gerçekleştirilir. Gelin, kuaföre gidip hazırlıklarını tamamladıktan sonra eve gelir ve damadın ailesi tarafından baba evinden alınır. Eğer makyaj, saç gibi hazırlıklar düğün mekanında yapılacaksa; o durumda sabah erkenden gelin alma yapılır ve direkt mekana geçilir.

Gelin alma

Bu konu da önemli: Çeyiz Alma Adetleri Nelerdir? Çeyiz Serme Nasıl Olur?

Gelin Almada Neler Yapılır?

Gelin alma töreninde yapılanlar, yörelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak hemen her yörede yapılan ritüeller de vardır. Gelin almada yapılanları sırasıyla yazmamız gerekirse:

 • Damadın ailesi, düğün günü erken saatlerde gelinin ailesinin evine doğru yola koyulur. Gelin evine konvoy oluşturularak gidilir. Damadın ailesi, yakın akrabaları ve arkadaşları gelin alma törenine gider.

 • Damat tarafı, gelin evinin önüne geldiğinde; ev içerisinde vedalaşmalar başlar. Gelinin babası, kızıyla güzel bir konuşma yapar. Bu konuşmada kızının her zaman yanında olduğundan bahseder. Bu süreçte duygusal anlar yaşanabilir.

 • Damat ve aile büyükleri, eve girerler. Gelinin ailesinin evine çok kalabalık gitmemek gerekir. Damadın ailesi eve girdiğinde; kızlarına iyi bakacaklarının sözünü verirler.

 • Evden gelin almanın bu aşamasında gelin ve damat aile büyüklerinin ellerini öperler. Gelin, ailesiyle vedalaşır.

 • Vedalaşma ve gelin alma yapılırken; evin önünde kalabalık tarafından davul zurna eşliğinde eğlenilir.

 • Gelin, babasının koluna girerek evden çıkar. Bazı yörelerde gelin çıkarma duası okutulabilir.

 • Bu esnada gelin arabası süslenmiş halde bekletilir. Merasim bittikten sonra araçlara binilir ve konvoy halinde düğün mekanına veya fotoğraf çekimi yapılacaksa o bölgeye doğru yola çıkılır.

Gelin alma

Takı konusu da kafaları karıştırabilir: Düğünde Ne Takılır?

Gelin Alma Merasiminde Ne Giyilir?

Bazı gelinler, düğün günü mekanda hazırlanmayı seçebiliyor. Bu durumda gelin, erken saatlerinde evinden alınıyor ve mekana götürülüyor. İşte bu anlarda gelin alma törenleri için özel elbiseler temin ediliyor.

Vintage tarzda elbiseler, dantelli ya da güpürlü modeller, minimal tasarımlar... Her tarzda evden çıkma elbisesi modelleri bulman mümkün.

Evden çıkış elbisesi de denilen gelin alma elbiseleri, rahat hareket imkanı sunan, beyaz ya da beyaza yakın tonlarda, sade bir gelinlik görüntüsü olan modeller arasından seçiliyor.

Gelin alma

Gelin Alma Adetleri Nelerdir?

Kapıyı Tutma: Gelin çıkarma adetleri arasında en popüler olanı kapı tutmadır. Damadın ailesi, gelinin evine geldiğinde kapı hemen açılmaz. Gelinin yakını olan genç kızlar tarafından kapı tutulur ve istenen harçlık alınana denk damadın ailesi içeriye alınmaz. Burada pazarlık yapılabilir ve eğlenceli anlar ortaya çıkabilir.

Davul Zurna Çaldırma: Davul zurna gelin almada sıklıkla uygulanan bir adettir. Damat tarafı, gelin almaya davul zurna ekibiyle gider. Bir süre de gelinin kapısının önünde çaldırırlar. Böylece komşular tarafından da o evden gelin çıkarıldığı anlaşılır.

Testi Kırma: Gelin evden çıktıktan sonra bazı yörelerde içi şeker ve para dolu testi kırılır. Bu adet, gelin ve damadın bereketli bir evlerinin olması için yapılır. Kırılan testiden çıkan şeker ve paralar da çocuklar tarafından yoğun ilgi görür.

Konvoy Adetleri: Gelin almaya giderken de dönerken de konvoy oluşturulur. Gidilecek yere hemen ulaşmak yerine birkaç kere bölgede tur atılır. Bu esnada kornalar çalınır. Konvoya katılan araçların aynasına havlular bağlanır. Böylece o aracın düğün konvoyunda olduğu belli olur. Ayrıca konvoy arada bir gelin arabasının önünün kesilmesiyle duraklayabilir. Gelin arabasındaki sağdıç, mutlaka çocuklara vermek üzere içerisinde para olan zarfları hazırlamalıdır.

Gelin alma

Hayrete düşüren bazı gelenekler de burada: İlginç Düğün Gelenekleri

Gelin Alma Sözleri

Damat tarafı gelini almaya geldiğinde, aile büyükleri, çifti, iyi dileklerle uğurlar. Bu sırada söylenecek gelin alma sözlerine örneklerimiz de şöyle:

 • Birleşen elleriniz ve kalpleriniz birbirinden hiç ayrılmasın.
 • Bir hayatı tüm güzellikleriyle paylaşmanız dileğimle. Mutluluklar.
 • Evliliğinizin kalpleriniz ve yüzleriniz gibi güzel, mutlu ve huzurlu olmasını dilerim. Allah sizi hiç ayırmasın. Mutluluklar.
 • Her günü her an bitecekmişçesine birbirinize daha da sıkı sarılarak ve sevgi dolu yaşamanızı diliyorum. Ömür boyu mutluluklar.
 • Bir yaşam boyu birbirinizi sevmeniz ve hep neşe içinde, huzurlu bir hayat sürmeniz dileğimle.
 • Allah’ım sizleri birbirinize bağışlasın ve aile saadetinizi daim kılsın. Ömür boyu mutluluklar dilerim.

Gelin Almada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelin alma geleneğini usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı konular olduğunu bilmelisiniz. Öncelikle zaman planlamasına büyük özen göstermeniz gerekiyor. Unutmayın ki düğüne yetişmeniz ve hatta erken saatte orada olmanız şart. O nedenle gelin vedasını ve eğlenme süresini çok uzun tutmamalısınız.

Müstakbel eşinizin ailesiyle gelin alma adetlerini önceden konuşmanızda fayda var. Özellikle farklı yörelerin adetlerini uygulamak isteyen aileler arasında bazen anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Siz risk almayın ve onların adetlerini öğrenin. Sonra karşılaştığınız ilginç bir durum karşısında şaşırmazsınız böylelikle.

Düğün fotoğrafçısını seçerken daha önce gelin alma fotoğrafları çekip çekmediğini öğrenebilirsiniz. Çünkü bu konu tecrübe sahibi olan ekipler, hangi anların önemli olduğunu ve fotoğraflanması gerektiğini daha iyi bilirler. Gelin baba evinden çıkarken çekilen görüntülerin düğün klibinde önemli bir yer tutacağını unutmayın.

Gelin almayla ilgili aklınıza takılan başka bir konu varsa yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Son olarak; gelinlerin bu merasim esnasında çok ağlamamalarını, makyajlarını bozmamaya dikkat etmelerini öneriyoruz!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

2 Yorum

Berna Kara

Düğün Tarihi: 24.03.2022


Merhaba gelin alma adetinde çocukların ev içerisinde olmaması daha iyi olur. Hele kız evinin evi dar ise, kalabalık yapmadan sadece 5, 6 kişi akraba olsa yeterlidir. Peki ya düğün öncesi eve daveti gerçekleştirirken bu durumu nasıl izah edebiliriz? Çok fazla kalabalık olmasını istemediğimizi belli etmemiz lazım bunu da kırıcı olmadan nasıl söylerim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, son zamanlarda çocuksuz düğünler için davetiyelere "Çocuklara iyi uykular" gibi dolaylı mesajlar yazılabiliyor. Bu fikirden yola çıkarak siz de gelin alma gibi merasimler için "Çocukları düğüne bekliyoruz" gibi dolaylı ifadelerle bu durumu davetlilerinize aktarabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Tuğçe Balioğlu

Düğün Tarihi: 10.05.2022


Havluları kim alıyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, geleneklere göre konvoydaki araçlara asılan havluları kız tarafı alır. Gelin alma günü kornalar çalınarak erkek evinden kız evine doğru yol alınır. Havlular da kız evinin önünde kuyruk oluşturmuş araçların aynasına bu sırada asılır.