Düğünlerin Olmazsa Olmaz 11 Karakteri

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:20 dakika

23.11.2023

Düğünün en eğlenceli taraflarından biri de gözlem yapma imkanı bulmaktır. Birbirinden farklı birçok insanın tanımadığı insanlarla beraber göbek attığı bir ortamda keyifli anlar yaşamak çok olasıdır. Bir de hemen her düğünde karşılaştığımız belirli tiplerdeki karakterler vardır. İşte onları senin için derledim. Listedeki karakterlerin sana da tanıdık geleceğini düşünüyorum.

1- Dağıtan Enişte

dağıtan enişte

Düğünlerin olmazsa olmazları listesine eniştelerle başlamak gerek. Ya teyzenin eşidir, ya halanın... Ancak düğününü nerede yaparsan yap mutlaka bir dağıtan enişte ile karşılaşırsın. Aslında her şey çok iyi gitmektedir, ta ki enişte o ilk dubleyi içene kadar. Bu arada düğünün alkollü olması da şart değil. Gerekirse kimseye belli etmeden masa altından portakal suyuna votka bile doldurulur.

Ciddiyetini koruyup takım elbisenin hakkını veren enişte, işte o ilk dubleden sonra içindeki çocuğu dışarıya çıkarmaya başlar. İlk aşamada piste çıkıp değişik figürler sergiler, sonraki aşamada ise sık sık damadın yanına gidip “Kızımıza iyi bak!” diye öğütler verir.

Ama düğününe öyle karakterler gelecek ki, dağıtan enişteyi mumla arayacaksın: Düğününe Çağırdığına Pişman Olacağın 9 Karakter

2- Herkesi Oynamaya Kaldıran Kadın

Herkesi Oynamaya Kaldıran Kadın

Bu karakter gençlerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Annesinin ısrarıyla zorla düğüne getirilenler, yeni gelinler, oynamayı gerçekten bilmeyenler bu kadın yüzünden heder olmuştur. “Pist Sorumlusu” olarak adlandırabileceğimiz bu karakter, çoğu zaman amacına ulaşıp dans etme konusunda en umutsuz görünen kişileri bile kaldırabilir.

En büyük kozu ise “Kalkmazsan darılırım.”, “Aaa biz biliyoruz da mı oynuyoruz?” tarzı cümlelerdir. Bu cümlelere karşı koyabilen sınırlı sayıda kişi vardır.

3- Telaşlı Baldız

Telaşlı Baldız

Gelinin kız kardeşi; asaletini ve sakinliğini korumaya çalışsa da aslında içerisinde fırtınalar kopmaktadır.

Sürekli bir koşturmaca içerisindedir ve devamlı endişelidir. Kimi zaman takı töreni için iğne kutusunu kaybettiğini sanıp ortada dolanırken, kimi zaman ilgilenmediği akraba kaldı mı diye kara kara düşünürken görebiliriz onu.

Ayağındaki topuklularla girdiği zorlu maratonda, gecenin ilerleyen saatlerinde ayakkabılarını çıkarıp yalın ayak pistte çılgınlar gibi roman havası oynadığında bir nebze de olsa rahatlayacaktır.

4- Kadrolu Halaybaşı

Her akraba grubunda bir halaybaşı vardır. Yani o kişinin ailedeki görevi odur.

İlk önce oyun havalarına ara ara katılarak ısınma hareketleri yapar. Sonrasında DJ’e veya müzik grubunun yanına gidip oradaki adamın kulağına sihirli cümleleri fısıldar: “Halay parçası açalım!” İşte orada ipler kopar. Cebinden halay mendilini çıkarır -çünkü bir halaybaşı her zaman tedarikli olmalıdır-, bulamazsa peçeteyle de idare edebilir.

Bu karakterimiz sonraki süreçte sadece halaylarda kalkar ve gömleği sırılsıklam olana kadar devam eder.

5- Pistten Alınmayan Çocuk

pist çocuk

Kült düğün cümlelerinden biri haline gelmiştir artık “Çocuklarımızı pistten alalım!” uyarısı. Ancak nedense o çocuklar bir türlü o bölgeden ayrılmaz.

Ya gelinle damadın ilk dansında onların etrafında değişik hareketler yaparak dönüp dururlar, ya garsonlara çarparlar, ya gelinliğin eteğine basarlar...

Yani ortada dolanan smokinli küçük adamlarla, kabarık elbiseler giyip saçına sim dökülmüş küçük kızlar düğünlerin olmazsa olmazlarıdır.

6- Esrarengiz Teyze

esrarengiz teyze

Şimdi detaylandırdığımda sen de onu hatırlayacaksın. İlk başta bir köşede sessizce oturur. Kız tarafı onu erkek tarafından biri, erkek tarafı da kız tarafından biri zanneder. Böylelikle el üstünde tutulur.

Davetlilerle fazla diyaloğa girmez. Gizli kimliğini açığa çıkarmamak için elinden geleni yapar. Ortama alıştıkça pistte kendine bir yer edinir ve müziğin ritmine kendini kaptırır.

O geceden sonra gelinin ve damadın ailesi hep birlikte düğün kasedi izlediklerinde gerçek ortaya çıkar. İki aile de pistten inmeyen o teyzeyi tanımamaktadır...

7- Profesyonel Elti

Deneyim her zaman üstünlük hissi oluşturur. Gelinlik mertebesinde de bu böyledir. Ailenin deneyimli gelini statüsündeki elti, kendini her ortamda belli eder. Gerek gösterişli takıları olsun, gerek saç modeli olsun...

Profesyonel bir elti; hem ağırlığını korur, hem de bakışlarıyla yeni geline sosyal içerikli mesajlar verir. Aynı zamanda kayınvalideye olan yakınlığını her fırsatta belli eder. Bileziklerini şıngırdatarak “Sen yokken ben vardım.” tarzında kurduğu iğneleyici sözlerle de bilinmektedir.

8- Oğluna Gelin Bakan Teyze(ler)

Bekar oğlu olan teyzeler, evlenme çağına gelmiş olan genç kızları adeta birer av olarak görürler.

Süreç şöyle gelişir: İlk önce pisti en iyi gören masayı seçip, ona otururlar. Orada oğullarının yaşına uygun bekar genç kızları tek tek belirlerler. Tabii bunun da kriterleri vardır; hanım hanımcık olması, güzel olması gibi.

Sonrasında ise araştırmalar başlar. Etrafındaki kadınlardan kimin kızı olduğunu, ne iş yaptığını, nerede oturduğunu öğrenirler. Hatta teknolojinin geliştiği şu zamanlarda gizlice gelin adaylarının fotoğrafını çekip oğluna internet üzerinden gönderen profesyonel teyzeler bile mevcuttur.

9- Sözde Oynamayı Bilmeyenler

Sözde Oynamayı Bilmeyenler

“Ay yok ben gerçekten anlamam.” veya “Hiç beceremem oynamayı.” cümlesini duyduğunuz an bakışlarınızı o tarafa çevirin. Çünkü birazdan hayatınızın en çılgın danslarından birini görebilirsiniz. Oynamayı bilmediğini söyleyen bu karakter azıcık ısrar sonucu özüne döner.

İlk başta çekinerek dans ettiklerini görürsünüz. Ancak bir-iki parça sonrasında pistin sallandığını hissediyorsanız anlayın ki karakterimiz evrimini tamamlamış demektir. Gecenin sonuna kadar oturtamazsınız bu arkadaşları. Pek eğlenirler.

10- Takı Töreni Takipçileri

Son zamanlarda ortaya çıkan takı köşeleri, takı kutuları ve masaları tek tek gezerek takı toplama uygulamaları ile bu karakterimizin nesli tüketilmeye çalışılsa da; takı töreni takipçileri her zaman her alanda direnmektedir. Bunlar akrabalardan veya komşulardan oluşan kişiler olabilir. Meyve sularını içip pastalarını yerken takı takma işlemini büyük bir titizlikle izlerler.

Düğüne gittiğinizde takı töreni esnasında etrafınızı gözlemleyin. Gözünü çeyreklerden ayırmayıp, arada bir yanındakinin kulağına eğilip bir şeyler fısıldayan teyzeler görürseniz; işte siz de onlarla tanıştınız demektir.

11- Instagram Bağımlısı Genç Kız

Instagram Bağımlısı Genç

Instagram’da bolca gördüğümüz; “Darısı başıma:)”, “Çiçeği ben kaptımm!” tarzı paylaşımlar yapan karakteri tanıyalım şimdi de.

Bütün düğün boyunca giydiği abiyenin her güpürünü gösteren, saç modelini her açıdan incelememizi sağlayan, makyajındaki detaylar üzerinde bizi tez yazacak aşamaya getiren yüzlerce fotoğraf çekerken görürüz onu.

Mesela halaya mı giriyor, iki adım atar, selfie çeker ve çıkar. Roman havası mı oynuyor? “Kızlarla eğlenmeceee” videosu çekilmeden o oyundan çıkılmaz. Sonrasını da bırakalım Instagram takipçileri düşünsün!


Benim aklıma gelenler bunlar. Senin de düğünlerde dikkatini çeken karakterler varsa bizimle paylaşmaya ne dersin?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 Yorum

Maral Nasyrova

Düğün Tarihi: 03.07.2018


????? çok iyi yaaa