Balayında Koh Samuı’ye Gitmemek İçin 10 Neden

Yeni Evli balayı sorunsalını sizler için inceliyor...

Merhaba Dugun.com okuyucuları. Önceden bloğumu okuyanlar ve şahsımı tanıyanlar bilir, her konuda fazla eleyip sık dokuyan, detaylarda fazlasıyla boğulan bir yay geliniyim. Yeni hayatımızla ilgili düğün öncesi tüm hazırlıklarda ev dekorasyonu, gelinlik, düğün müziği, fotoğraf/ video vb. her konuda, fazlasıyla araştırma bolca yorum beni peşinden sürükledi durdu. Balayı kararını verirken de bu durum değişmedi. Karar sürecini, yurt içindeki muhteşem alternatifleri, balayı konusunda verilmeye başlayan benzersiz hizmetleri ve seçimimizi anlattığım 5 parçalık yazı dizisini bloğumda ‘’balayı sorunsalı’’ başlığı altında bulabilirsiniz.

Bu kadar araştırma, tonla bilgi yığını bile doğru kararı vermek için yeterli olmayabiliyor. Bu sebeple henüz balayı kararını vermemiş bu yazın gelin ve damatları için bir önlem olması adına sizlerle tecrübelerimi paylaşıyorum.

İşte tercihimizi kendisinden yana kullandığımız Tayland’ın ‘tropik’ adası Koh Samui’ye balayında gitmemek için 10 neden:

1. Adaya iner inmez, sanki nefes almanızı bile engelleyen basık bir hava sizi karşılıyor.

madde1 - balayında koh samuı’ye gitmemek İçin 10 neden

2. Adada bulabileceğiniz en lüks tesisler olan, W Hotel, Conrad, X2 Samui gibi tesislerde yerliler çalıştığı için temizlik ve hizmet bakımından Türkiye tesisleri ile mukayese bile söz konusu olamıyor.

3. Giderken Google görsellerde bol bol inceleyip hayalini kurduğunuz beyaz kum, mercan deniz ve palmiye üçlüsü dünyaca ünlü plajlar zinciri Nikki Beach’de bile bulunamıyor. Yerine bulanık su, yerlilerden pişmiş muz ve bolca çalı çırpı var.

madde3 - balayında koh samuı’ye gitmemek İçin 10 neden

4. Plajlar yerine kaldığınız otelin kıyılarında yüzmeyi tercih ederseniz, bufalolarını serinleten yerliler ile birlikte denize girmek zorunda kalabilir, ya da şiddetli git gel yüzünden 1 km. kadar yengeçler ve çeşitli su mahlukatları arasından denize yürümek durumunda kalabilirsiniz.

5. Popüler alışveriş, yeme-içme caddesi ve adanın merkezi Chaweng’in alt yapısı yoğun kalabalığı kaldıramaz halde, bu bölgede oldukça ağır bir kanalizasyon kokusu hakimken alışveriş yapmak ve yemek yemek pek mümkün olmuyor.

madde5 - balayında koh samuı’ye gitmemek İçin 10 neden

6. Yeme içme bakımından; Uzakdoğu mutfağı sınırsız seçenek ile önünüze sunuluyor lakin, bu kültür bizim damak zevkimize biraz uzak kalıyor, kahvaltıları bile bir başka. Sonuçta tüketebildiğiniz besin malzemeleri markette bulabildiğiniz tek tanıdık gıda Corn Flakes ya da ağaçlardaki ilginç tropik meyveler oluyor.

madde6 - balayında koh samuı’ye gitmemek İçin 10 neden

7. Adanın her yanını sarmış ucuz masaj salonları balayını bir parça güzelleştirmek için iyi bir alternatifken, kapı önünde çıkarılan onlarca ayakkabı ve vitrinden gözünüze sokularak mıncıklanan ayaklar iyice keyfinizi kaçırıyor.

8. Eğer şanslıysanız komşu adada dolunay zamanlarında yapılan ve çevre adalardan binlerce insanın katıldığı Full Moon Party’e denk gelebilirsiniz. Ancak yeni evli bir çift olarak eşinizin bu partiye katılmasından pek hoşnut olacağınızı sanmıyorum. Bilmem anlatabildim mi?

son_yeni_evli - balayında koh samuı’ye gitmemek İçin 10 neden

9. Adanın gece hayatı Lady Boy ve pek çok gösterişli bayanın sergilediği kabarelerden ibaret.

10. Tüm bunları yaşamak için Türkiye-Singapur 12 ve adaya aktarma ile de 1 saat kadar toplamda 13 saat uçuyorsunuz.

Düğün.com için yazdığım bu ilk yazının tüm balayı çiftlerine ışık olmasını dilerim.

Yorumlar (10)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

IG I G

Geri donmene sevindim:) Yurtici balayi alternatiflerini paylasir misin? Zevkine guveniyorum. Karia Bel, Sabrinas Haus ve Ortunc disinda ne onerirsin? Tesekkurler. Mutluluklar bu arada.

YE Yeni Evli

Teşekkürler. Yurt içi balayı alternatifleri ile ilgili bir yazı yayınlayacağım. Blogu takipte kal. Sevgiler....

AP Aysun Pınar

bu yazdıkların için çok teşekkürler..biz de koh samui düşünüyorduk ama bu yazdıklarından sonra kafam iyice karıştı :( acaba siz hangi tarhte gittiniz?yardımcı olursanız çok mutlu olacağım...bende iyice kfası karışıklardanım...

YE Yeni Evli

Bizim gidiş tarihimiz Ağustos sonu idi. Beklentiler ile ilgili bi tercih neticede. Kolay gelsin:)

YC Y C

Merhaba şu aralar gerçekten balayı ile ilgili büyük sıkıntıdayım çünkü egzotik bir ada tatili mi yoksa o kadar yol yerine memlekette bir yer mi karar veremedim. Ağustos ayında buranın çok kalabalık olması büyük dezavantaj. Tavsiyelerinizi öğrenmek isterim. Teşekkürler...

ME Melike Erdoğan

SELAMLAR. ONCELIKLE ISTANBUL - SINGAPUR ARASI 9.5 SAAT; 12 DEGIL. GIDILEN DONEM; DENİZİN BERRAKLIĞIYLA ALAKADAR OLABILIYOR. YANLIŞ ZAMANLAMADA GIDILDIYSE, BELKI YORUMLARINIZ HAKKANIYET KAZANABILIR... OTELDE YERLILER ÇALIŞIYOR DIYE PİS OLMASIOLDUKÇA İNSANLIĞA AYKIRI BİR CÜMLE... W GİBİ ANANTARA GİBİ OTELLERIN PİS OLMASI SOZ KONUSU OLAMAZ. HERALDE SİZ PANSİYONDA KALDINIZ. KOH SAMUI, BALAYI ÇİFTLERİNİN OLDUKÇA RAĞBET ETTİĞİ VE ÇOK MUTLU OLDUĞU BİR DESTİNASYONDUR. YANLIŞ BİLGİLENDİRMEYE GEREK YOK.

S Snm

hangi ay da gitmek gerekiyor peki ? Bende kasım da gitmeyi düşünüyorum ama uygun mudur sizce

EY E. Y.

Bence gittiğiniz dönemle ve loksayonla ilgili bir takım sorunlar yaşamışsınız.. Çünkü patong&kamala; tarafları çok eğlenceli, hareketli, otelleri lüks ve tertemiz, hem havuz hem okyanus fotoğraflardan bile daha güzel. Hayatımda gittiğim en iyi tatildi. Balayı için gittik, gene olsa gene defalarca giderim.

TT T T

ya sen marsada gıtsen mutsuz olursun annem tadını cıkar tadını

BE Bahadır Erdem

Okuması tam bir zaman kaybı olan bir yazı olmuş. Yanlış zamanda gitmekle kalmayıp yanlış otel seçip kişisel tecrübeler sanki genel bir gerçekmiş gibi aktarılmış. Bir de otel çalışanlarının yerli olmasından yapılan çıkarım. Çok çiğ. Bir an önce dugun.com dan kaldırılmalı.

AD Ayşe D

yer yer ırkçılığa varan ifadeler, farklı bir kültürün yaşantısına, yiyeceklerine dil uzatan acayip bir yazı. yazıdaki bilgilerin çoğu doğru değil. havanın basıklığı mevsime göre değişir, bizde düğünlerin yapıldığı yaz ayları tayland'ın yağışlı mevsimine denk gelir. hava da basık ve bunaltıcı olur doğal olarak. tayland asya'nın en temiz ülkelerinden biri, hatta bizim ülkemize göre bile oldukça temiz olduğu şüphesiz. nikki beach'e gittim, plajı gayet güzeldi. mevsimsel bir durum olabilir. diğer plajlardaki yerliler, bufalolar, yengeçler ve diğer su mahlukatlarının (!) da en azından şımarık turistler kadar denizi kullanmaya hakları var herhalde. tayland mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biri. uzakdoğuya gidip "burada uzakdoğu yemekleri var" diye ağlamak nasıl bir yaklaşım, nasıl bir vizyon? ayrıca koh samui'de hard rock cafe bile var, her ülkenin restoranını, yemeklerini bulmak mümkün. corn flakes yemeye mahkum olmak ilginç geldi bana. yazıda ismi geçen lüks resortlardaki spalarda vitrinden ayak mıncıklamak gibi bir durum yok, madem rahatsızsınız onlara gitseydiniz. ayrıca yine o lüks resortlarda efsanevi eğlenceler, partiler de yapılıyor. eğlenmek için illa ki koh phangan'a kadar 3 saat yol gidip full moon party'e gitmeye gerek yok. ayrıca hiçbir partide de kimsenin kocasını kapmıyorlar, yeni evli bir çiftseniz kocanızın gözü sizden başka kimseyi görmesin bir zahmet. koh samui'yi ben de pek sevmedim, ama kesinlikle böyle tuhaf nedenlerden dolayı değil. tayland çok büyük ve çok güzel bir ülke, şahsen daha bakir ve az yapılaşmış yerlerine gitmeyi tercih ederim.