Trakya Restaurant*

Trakya Restaurant
Dünyamız
Herkesin bir dünyası vardır. Her yaratılan dünyanın da bir hikayesi…

Trakya Restaurant da sizden ya da bizden pek farklı değil esasında. Onun da bir hikayesi var, onu var eden, onu unutturmayan, onu daim kılan.
Yıl 1945. İkinci Dünya Savaşı’nın son yılları. Yer, Yunanistan’ın Gümülcine kenti. Gümülcine’de lokantacılık yapan baba “Emin Sarper” ve oğlu “Ahmet Sarper”, bu yıllarda Türkiye’ye göç ederler ve Eskişehir’e yerleşirler.
İlk dükkanlarını Vilayet Binası’nın yanında açarlar. Bir yıl sonra, bugün tüm Eskişehir halkı tarafından hala çok sevilen ve keyif alınan “Trakya Lokantası” olarak Değirmen Sokak’ta hizmet vermeye başlarlar. 1998 yılında Ahmet Sarper vefat eder ve lokanta, oğlu Emin Sarper tarafından işletilmeye başlanır ve hala Emin Sarper, geçmişini unutmadan geleceği kaçırmadan, tüm Eskişehirlilere hizmet vermeye devam etmektedir.

64 yıldır aynı yerde hizmet veren Trakya Lokantası, 2010 yılından itibaren Tepebaşı Belediyesi yanında yeni restaurantıyla müşterilerine daha fazla keyif, daha fazla lezzet ve daha fazla mutluluk verecektir.
Eskişehir’in geleneği haline gelmiş olan Trakya Lokantası, yeni yüzü olan Trakya Restaurant ile “Bir Eskişehir Klasiği” haline gelmeyi hedeflemektedir.
Üç nesildir lezzetinden, sunduğu keyiften ödün vermeden halkımızın hizmetindedir, hizmetinde olmaya devam edecektir.

*Aradığın firmanın detayları bulunmamaktadır.

BENZER FİRMALAR


Evleneceklere Destek Hareketi
Trakya Restaurant ile çalışmak isteyen çiftler için yorumların çok önemli

Lütfen onların doğru seçim yapmasını kolaylaştırmak için Trakya Restaurant hakkında yorumlarını paylaş.

Yorum Yap