İmer ve Burak'ın Hikayesi

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

6:16 dakika

21.03.2024

Burak ve İmer’in Fransız Bahçeleri’ndeki unutulmaz düğünü...

Nasıl tanıştınız?

Klasik olacak ama, 2008'de ortak bir arkadaşımızın doğum gününde tanıştık. Gerçi sonradan bu tanıştırmanın doğumgünü sahibi arkadaşımız tarafından planlanmış olduğunu öğrendik. Ortak dostumuz Derya'nın eşiyle tanışması da Burak sayesinde olmuştu, bu şekilde bir teşekkür düşünmüşler onlar da...Tanışmamızın ardından sıklaşan görüşmeler, ortak tatiller ve paylaşımların artması, birbirimize aşık olduğumuza karar vermemizle bir yıl içinde birlikteliğe dönüştü.

imer_burak1

Nasıl evlenme teklifi aldınız?

Birlikteliğimize başlarken bunun sonunun evlilik olacağını biliyorduk aslında, sadece zamanı kestirememiştik. Teklif gerçekten hiç beklemediğim bir zamanda ve şekilde geldi. Çok güzel, tamamen aramızda geçen bir teklifti.

Evlilik kararı aldıktan sonra nasıl bir hazırlık içerisine girdiniz, hazırlıklara ne zaman başladınız?

Aslında teklifin ardından planımız 1,5-2 yıl içinde evlenmekti ama ailelerimiz ve dostlarımızla paylaştıktan sonra bu süreyi beklemek için sabredemeyeceğimize karar verdik. Nişan mekanı bakarken düğün planları içinde bulduk kendimizi! 2010 Aralık'ta gelen teklifin ardından şubat ayında ailelerin tanışması ile birlikte hazırlıklar da başladı. İlk ve en zorlu işlerden biri mekan ve tarihi belirlemekti. Düğün için Eylül ayını düşündüğümüz için zamanımız bol sanıyorduk ama mekan araştırmasına başlayınca hızla karar vermek zorunda olduğumuzu farkettik.

Düğün mekanınıza nasıl karar verdiniz?

Şubat ayını mekan araştımasına ayırmıştık. Fransız Bahçeleri'ni gördükten sonra açıkçası diğer mekanları gezmek istemedik bile… Düğün mekanı seçerken kafanızda bir çok kriter oluyor; mekanın konumu, hangi yakada olduğu, sağladığı şartlar, fotoğraf çekimine müsaitlik gibi. Hayalim evleneceğimiz mekanın yeşillikler içinde ama denize yakın bir yer olmasıydı ve gezdiğimiz mekanlar bu iki şarttan ancak birini sağlıyordu. Bahçeye girdiğimiz anda düğün planı kafamda oluşmaya başlamıştı, çekilecek fotoğraflar gözümüzün önüne geliyordu. En güzel yanlarından biri de hem nikah hem düğün alanını içinde barındırmasıydı. Mekanı seçmemizdeki en önemli noktalardan biri de catering konusunda uzman bir ekiple çalışmalarıydı. Ayrıca mekana düğün günü önceden gelip rahatça hazırlanabileceğimiz gelin ve damat odaları mevcuttu. Kısacası Fansız Bahçeleri hayalimizdeki düğünü gerçekleştirebileceğimiz adresti, görür görmez buna karar verdik ve kısa sürede 24 Eylül tarihi için anlaştık.

imer_burak2

Tüm süreçte en çok hoşunuza giden keyif aldığınız hazırlık aşaması hangisiydi?

Her gelin adayının bu sürecin sonucunda hayatının en keyifli gününü yaşayacağını bilerek ele alması, o bilinçle geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. O yüzden sürecin her ayağından keyif almasını bildim. Tabi bana bu konuda yardımcı olan şeyler de vardı: zaman , ayrıntılara çok fazla takılmamak, çıkan ufak aksiliklerden demoralize olmamak ve heyecanımı paylaşan bir damat adayı. Burak her ayrıntıya benimle beraber zaman ayırdı, bu destek aldığımız keyifi arttırdı.

Tüm sürecin en keyifli kısmı ise tabi ki gelinlik seçimi idi. Süreç sanki kendinizi özel hissetmeniz için tasarlanmış; randevular, şık deneme odaları, ikramlar, tüller, danteller ve ışıltılar arasında birbirinden güzel gelinlikler ve her deneme sonrası yakınlarınızın sevgi ve hayranlık dolu bakışları... Hepsi gelin olmanın ne kadar ayrıcalıklı ve güzel bir duygu olduğunu hatırlatıyor.

imer_burak3

İlk düğün dansı parçanız hangisiydi? Nasıl seçtiniz bu parçayı?

Düğün DJ'imiz bunu sorduğunda ilk dans için seçeceğimiz özel bir şarkımızın olmadığını farkettik. Günün anlam ve önemine uygun, bizi de yansıtacak bir şarkı olduğu için nişan ve düğünümüzde ilk dansımızı Nat King Cole – Love ile yaptık.

Müzik grubunu seçerken nelere dikkat ettiniz?

Müzik hizmetleri için Fransız Bahçeleri'nin İzzet Yakar ile anlaşmalı olması bizim için büyük avantaj oldu. Böylece biz de büyük araştırmalar yapmaya gerek kalmadan profesyonel bir ekibe teslim ettik kendimizi. DJimiz Murat Mazlıyah ile yaptığımız ilk görüşmede aynı frekansta olduğumuzu gördük. Düşüncemiz müziklerin düğünümüzün konseptine uygun ve her davetliye hitap edecek şekilde olması yönündeydi, öyle de olduğunu düşünüyoruz.

Düğün organizasyonunuz ile ilgili ne tip detaylara önceden karar verdiniz? Hangi detaylara önem verdiniz?

Mekan seçiminden önce de düşüncemiz; düğünümüz ile ilgili akılda kalmasını istediğimiz şeyin zerafet olmasıydı. Mekan zaten buna çok elverişliydi, organizasyon için KM Event'e gittiğimizde de doğru yerde olduğumuzu anladık. Ne istediğimiz kadar istemediklerimizi de paylaştık. İstediğimiz, abartı ve şatafattan uzak, pastel renklerin hakim olduğu, mekanın dokusuna uyumlu,vintage temalı bir düğündü. Bu atmosferi yaratmak için dekorasyonda ağırlığı objeler yerine taze çiçeklere verdik, çiçekler arasında da güller ve ortancalar ağırlıklı tercihimiz oldu. Mevsim itibariyle istediğimiz ton ve cinsi yakalayamadığımız noktalarda imdadımıza ithal çiçekler yetişti. Bizim için dikkat edilmesi gereken bir nokta da bütünlüktü. Davetiyeden nikah şekerine, hatta gelinliğe ve müziklere kadar her unsurun bu bütünün parçası olmasına dikkat ettik, bu nedenle renk ve temada önceden netleştik, davetiye ve şeker gibi ayrıntıları da bu temaya göre planladık.

Davetiye, nikah şekeri gibi tasarıma dayalı düğün ihtiyaçlarınızı nereden seçtiniz?

Düğün hazırlık sürecinde en büyük telaşı davetiyede ve şekerde yaşadık, 1,5 ay kala hala kafamızdaki davetiye yoktu. Sonra panik içinde internette araştırırken Y65'in işlerini gördüm, hemen o gün görüşmeye gittik ve seçimimizi yaptık. Gerçekten çok içimize sindi, davetlilerimizden de çok güzel geri dönüşler aldık. Şekerde durum daha da vahimdi. Şeker yerine daha kalıcı bir şey düşünüyorduk ama bir türlü istediğimiz gibi bir şey bulamamıştık. Düğüne 2 gün kala imdadımıza butik nikah şekerleri ve düğün armağanları hazırlayan kuzenim Özlem yetişti. Tam düğün temamıza uygun, davetlilerin de saklayabileceği dantel çiçekli magnetler hazırladı.

Gelinlik ve damatlığınızı nereden seçtiniz düğünden ne kadar önce satın aldınız?

Gelinlik için Mart ayında bakmaya başladım, hazır gelinlikler için sezonun yeni açıldığı, tüm modelleri görebilmek için ideal zaman olduğunu öğrenmiştim çünkü. Hayalimde alışılmış straplez modellerin dışında bir gelinlik vardı. Hazır butiklerdeki gelinliklerle aramda "ilk görüşte aşk" yaşanmayınca da diktirmeye karar verdim ve Figen Bağzıbağlı'ya gittim. İstediğim gelinlik kafamda çok netti, Figen ablanın kumaşları ve dokunuşlarıyla ortaya hayalimdeki gibi bir gelinlik çıktı. Damatlığın da Burak'a özel dikilmesine karar verdik. İstinye Park / Sarar Mağazasının Müdürü Mustafa Bey, Burak'ın istediği simokin ve yeleğin ortaya çıkmasında çok yardımcı oldu. Düğünden 2 ay önce gitmek ve 2 prova damatlık için yeterli oldu

Düğün günü unuttuğunuz atladığınız bir şey oldu mu, bu konuda ne tavsiye edersiniz?

O kadar sistemli ilerlediğimizi düşünmemize rağmen düğün sabahının heyecanıyla unuttuklarımız yüzünden eve iki kez geri dönmek zorunda kaldık. Tam artık herşey tamam derken, öğleden sonra afterparty malzemelerini evde unuttuğumuzu farkettik, şanslıyız ki bir arkadaşımız eve gitti ve düğünün ilerleyen saatlerinde malzemeleri yetiştirdi. Tavsiyemiz liste tutmak ve düğün eşyalarının evde birarada tutulması olur ama düğün günü heyecanıyla böyle şeyleri yaşamak da kaçınılmaz oluyor. Eğer unutulan ya da atlanan şeyin geri dönüşü için çok geçse de tek tavsiye buna takılıp üzülmemek ve günün güzelliğini yaşamak olur, inanın o eksikleri sizden başka kimse farketmiyor.

Kutlamalarınız esnasında geleneksel veya size özel bir şeyler gerçekleşti mi?

İlk dans öncesi göstermek için klasik olan küçüklük ve flört dönemi fotoğrafları yerine düğün hazırık sürecini anlatan bir kısa film hazırladık.

Düğün günü veya hazırlıklarınız esnasında başınıza gelen komik bir olay var mı?

Nikahımızın kıyılmasının ardından Burak'ın ilk önce beni değil, nikah şahidi olan en yakın arkadaşını öpmesini hala gülerek hatırlıyoruz.

Balayınızı nerede geçirdiniz?

Balayımız için seçimimiz Maldivler oldu, önceleri sakinliğinin bizi sıkabileceğini düşünmüştük ama düğün maratonu sonrası ihtiyacımız olan tek şey dinlenmekti. Bu yüzden de çok doğru bir seçim oldu.

Kısaca düğün davetinizden bahseder misiniz?

Herkesin düğünü kendine göre çok özel ve unutulmazdır, ama bizce düğünümüz sevdiklerimizin de unutamayacağı bir düğün oldu. İkimiz de düğünümüzde çok eğlendik, bu da davetlilerin hoş vakit geçirmesini sağladı. Zarif başlayan, eğlenceli devam eden, gençlerin ağırlıkta olduğu, enerjisi çok yüksek bir düğündü.

Düğününüz sırasında en çok heyecanlandığınız anı anlatır mısınız?

Tabi ki ilk çıkışımız en heyecanlı olduğumuz andı. Kalabalığın içinde hiçbir yüzü ayırt edemediğimi hatırlıyorum, o an tek düşüncem tökezlemeden ya da eteğime takılmadan nikah alanındaki merdivenleri çıkabilmekti.

Düğün hazırlıkları içinde olan çiftlere neler tavsiye edersiniz ?

Hayatımızın en mutlu günü için yapılan bu hazırlıkları keyfini çıkararak ve özenerek gerçekleştirmek önemli. Bunun için de sistemli olmak ve zamana yaymak önemli bir şart. Bir de önceden bu iş için bir bütçe düşünmek ve planlamayı bu bütçe sınırlarında yapmak gerekiyor. Çünkü araştırma yaparken bütçenizin üzerinde bir çok örnekle karşılaşabilirsiniz, bunları istemek ve gerçekleştiremeyeceğinizi geç farketmek hayal kırıklığı yaratacaktır. Zevk sahibi olmak ve yaratıcılık bütçeden bağımsız şeyler, şartlar sınırlı da olsa istediklerinizi gerçekleştirmek için bunlardan faydalanabilirsiniz. Bir de arkasına bütçe ve efor konulacak şeyleri önceliklendirmek gerekiyor, kimsenin fark edemeyeceği ayrıntılar için emek ve zaman sarf etmek ya da üzülmek düğün heyecanına gölge düşürmekten başka bir işe yaramıyor.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 Yorum

aslı tan

Düğün Tarihi: 14.10.2014


Fotoğraflar cok doğal olmus bende düğünümde kurgulanmıs fotograflar istemiyorum cok hosuma gitttiiii :)