2018 Gelinlik Modası

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

4:08 dakika

03.08.2021

Dünyaca ünlü tasarımcıların yeni sezon gelinlik koleksiyonlarını inceleyerek öne çıkan trendleri senin için bir araya getirdik. 2018 yılında evlenecek gelin adaylarından biriysen gelinliğini seçerken bu trendler sana ilham olacak.

Geçtiğimiz aylarda ünlü tasarımcılar 2018 gelinlik koleksiyonlarını gösterişli defilelerle sergiledi. Bu defilelerle önümüzdeki sezonun öne çıkan trendlerini de öğrenmiş olduk. Tül ve ipekli kumaşların ağırlıkta olduğu yeni sezon koleksiyonlarında, prenses ve düz kesim gelinlikler büyük yer kaplıyor.

Bu kesimlerin sıkça karşımıza çıkması, trendler arasında olduklarını gösteriyor. Ama unutma sırf trend diye vücuduna uymayan bir gelinlik seçmemelisin. Profesyonel bir gelinlik firması ile çalışırsan, gelinlikçin sana bu konuda yol gösterici olacaktır.

2018 gelinlik modası

Gelinliğinin kesimi konusunda trendler değil vücut tipin sana yol göstermeli. Sana hangi kesim gelinliğin yakışacağı konusunda şüphelerin varsa Vücut Tipine Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir? makalesinde aradığın cevabı bulabilirsin.

2018 gelinlik modası

Üç Boyutlu Çiçek Aplikeleri

Geçtiğimiz sezon sıkça karşımıza çıkan üç boyutlu çiçek aplikeleri, 2018 yılında da gelinlikleri süslemeye devam edecek gibi duruyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu trend benim favorilerim arasında. Özellikle uçuşan tül kumaşlarla harmanlandığında bir peri kızı etkisi yarattığını düşünüyorum. Üç boyutlu çiçek aplikeli, tül tasarımlar kır düğünleri için harika bir seçim olabilir.

2018 gelinlik modası

İşlemeli Gelinlikler

Boncuk, kristal, inci ya da taş hiç fark etmez, bu sezon işlemeli gelinlikler öne çıkan trendler arasında. İşleme; Jenny Packham başta olmak üzere Pronovias, Marchesa, Reem Acra, Justin Alexander, Monique Lhuillier, Mira Zwillinger ve daha birçok tasarımcı tarafından yeni sezonda sıkça kullandı. İşlemeli gelinlikler ışıltıyı seven ve işlemenin zarafetine inanan gelinlerin 2018 yılında tercih edeceği modellerden olacak gibi duruyor.

2018 gelinlik modası

Katlı Etekler

2018 yılında eteklere hareket geliyor! Yeni sezon tasarımlarında eteklerde kullanılan kat ve fırfır detaylar gelinliklerde dikkat çekici bir görünüm yaratıyor. Prenses kesimleri daha gösterişli hale getiren kat ve fırfırlar, düz kesim gelinliklere hareketli bir boyut kazandırıyor. Kat ve fırfır detaylar; Monique Lhuillier, Carolina Herrera, Marchesa ve Victor & Rolf’un yeni sezon koleksiyonlarında kendine yer bulan trendlerden. Açıkçası büyük katlara sahip gelinliklerin her gelin adayı için uygun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu tarz kesimler, bedeni olduğundan daha iri ve kısa gösterir. Eğer bu trendi kullanmayı düşünüyorsan bunu göz önünde bulundurmalısın.

2018 gelinlik modası

Bohem etkili düz kesim gelinliklerden hoşlanıyorsan senin için bunu bırakalım: İstanbul'da Bohem Gelinlik Nereden Alınır?

Pelerinli Gelinlikler

Her kadın bir süper kahramandır. Bu konuda fikir olan tasarımcılar, 2018 sezonu gelinlik koleksiyonlarında pelerinlere sıkça yer verdi. Yerlere kadar sürünen uzun pelerinlerden, omuzlardan aşağı dökülüp dirseklerde biten modellere kadar pek çok farklı pelerinli gelinlik yeni sezonda kendine yer buldu. Yoğun işlemeleri olan ağır pelerinleri, kış düğünlerine; ince tül modelleri ise açık alanda yapılan yaz düğünlerine yakıştırıyorum. İster yaz ister kış olsun, pelerinli bir gelinlik giyinmeyi düşünüyorsan duvak takmayı aklından çıkarmalısın. Çünkü hem duvak hem de pelerin kullanmak ortaya karmaşık bir görünüm çıkmasına sebep olacaktır.

2018 gelinlik modası

Fiyonk Detaylar

Bu sezon fiyonklar altın çağını yaşıyor. Geçtiğimiz sezon kullanılmaya başlayan fiyonklar yeni sezonda daha büyük ve daha görkemli. Carolina Herrera’dan Inbal Dror’a, Marchesa’dan Oscar De La Renta’ya pek çok tasarımcı 2018 gelinlik koleksiyonlarında fiyonk detaylara yer verdi. Carolina Herrera ve Victor & Rolf’un devasa fiyonk kullanarak tasarladığı ipekli tok kumaş gelinlik modelleri benim favorilerimden. Büyük fiyonklar her ne kadar görkemli dursa bile gelinliklere ayrı bir zarafet kattığı inkâr edilemeyecek bir gerçek.

2018 gelinlik modası

Dantel Gelinlikler

Dantel detaylı gelinlikler her sene karşımıza çıkıyordu ama 2018 gelinlik koleksiyonlarında büyük bir hakimiyete sahipler. Naeem Khan, Oscar De La Renta, Carolina Herrera, Tadashi Shoji, Pronovias, Monique Lhuillier gibi trendleri belirleyen tasarımcılar dantel gelinliklere yeni sezon koleksiyonlarında sıkça yer verdi. Romantik gelin adayları için zarif dantel gelinlikler harika bir seçim olacaktır.

2018 gelinlik modası

Tüy Detaylar

Yeni sezonda gelinlikler tüy detaylarıyla hareketleniyor. Mira Zwillinger, Naeem Khan, Monique Lhuillier ve daha pek çok tasarımcı 2018 gelinlik koleksiyonunda tüy detaylara yer verdi. Hareketli ve göz alıcı bir gelinlik için bu trend biçilmiş kaftan. Tüy detaylarının, sezonun bir diğer trendi olan üç boyutlu çiçek aplikeleriyle çok yakıştığını düşünüyorum. Tül kumaş üzerine tüy ve 3D çiçek motifli bir gelinlik kır düğünleri için harika bir alternatif olacaktır. Sen dans ettikçe gelinliğinin üzerindeki tüylerin hareket ettiğini hayal et, oldukça güzel duruyor değil mi?

2018 gelinlik modası

Transparan Gövde

Seksapel bir görünüm sağlayan transparan ve işlemeli gövdeler, 2018 gelinlik koleksiyonlarında büyük bir yere sahip. Her gelin adayının tercih etmeyeceği bir model olduğu kesin ama iddialı bir stile sahipsen transparan gövdeli gelinliklerin deneyebileceğin trendler arasında olduğunu söylemeliyim. Modellerdeki transparanlık oranı kullanılan tülün kalınlığına ve üzerindeki işlemeye göre değişiyor. Bu yüzden istediğin ölçüde bir transparanlık sağlamak senin elinde. Bu trendin en seksi trendler arasında olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

2018 gelinlik modası

Tüm bunların yanı sıra yeni sezon koleksiyonlarında dikkat çeken başka trendler de vardı. Siyah detaylar 2018 sezonu gelinlik defilelerinde kendine sıkça yer buldu. Çoğu tasarımcı siyah detayları kemer ve kuşak şeklinde kullanırken Reem Acra bu trendi bir yaka aksesuarı olarak kullandı ve bir farklılık getirdi. Midi boy etekler de yeni sezon defilelerinde tercih edilen etek çeşitlerindendi. Zarif ayak bilekleriniz varsa bu trend size onları ortaya çıkarmanızı söylüyor.

2018 gelinlik modası

2018 gelinlik trendlerinden bir diğeri ise tulum gelinlikler. Oscar De La Renta, Victor & Rolf, Tadashi Shoji ve Carolina Herrera gibi tasarımcılar yeni sezon koleksiyonlarında bu şeklindeki gelinlikler de yer verdi. Tulum gelinlik her gelinin tercih edeceği bir model değil kabul ediyorum ama maskülen tarzı olan gelin adaylarının bu trendi çok seveceği de bir gerçek.

2018 gelinlik modası

Dünyaca ünlü tasarımcıların 2018 koleksiyonlarını beğendiğini ve sana ilham kaynağı olacaklarını umuyorum.

2019 gelinlik trendlerine de göz atmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: 13 Maddede 2019 Gelinlik Modası

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum