Bir Koca Nasıl Pişirilir?

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

1:47 dakika

29.06.2020

İlk kez 1800’lü yıllarda bir yemek kitabının önsözünde yer alan bu tarif tüm dünyaya yayılarak günümüze kadar gelmiştir. İyi bir kocanın nasıl pişirileceği konusunda günümüzde bile hala en sağlıklı ve en lezzetli tarif olarak geçerliliğini koruyor. İşte size evlilik hayatınızın en uzun sürede pişecek, emek ve sevgi isteyen yemeğinin tarifi:

İyi pişirilen kocanın tadına doyulmaz

Kocaların çoğu pişirilme sürecinde yanlış işlem gördüğünden yumuşaklığını ve iyi niyetini kaybederek bozulur. Gerçek odur ki bazı kadınlar onları kaynar suda haşlayarak, bazıları ilgisizlikleriyle dondurarak, bazıları basıp, ezip turşusunu kurarak ve yeni kimlikleri de savurganca harcayarak bozulmasına sebep olurlar. Özenerek hazırlanmış her kocanın lezzetli ve yumuşak olacağı söylenemez. Ancak iyi pişirilenin tadına doyum olmaz. Koca seçiminde ne lüferin gümüş pırıltısı ne de barbunyanın altın yaldız görünümü geçerlidir. Bunun için çarşı pazar dolaşmaya da gerek yoktur. Genellikle en iyileri kapınızın önüne gelendir.

kocanasilpisirilir

Kocalar da karides gibi canlı canlı pişirilir

Beğeninin kişisel olduğunu düşünerek koca seçimini yalnızca kendiniz yapınız. Sabırla pişiremeyecekseniz almaktan vazgeçiniz. Koca pişirmek için en uygunu porselen bir kap olsa da elinizde toprak çanaktan başkası yoksa özenle kullandığınızda aynı işi görecektir. Kocalar da karides ve ıstakoz gibi canlı canlı pişirilir. Bazen pişerken tencerenin dışına taşıp yanabilir ya da kenarları sertleşip kabuk tutabilir. Onları tencerenin içinde tutmak için 'görev duygusu' adlı zayıf iplikten çok, 'huzur' adlı sağlam sicimle sıkı sıkıya bağlamalıdır.

Birer tutam sevgi, öpücük, hoşgörü baharatı

Koca pişirilirken önce sevgi, sıcaklık ve neşeden oluşan sürekli bir ateş yakılır. Koca kişiliğine uygun bir sıcaklığa ayarlanarak ateşe oturulur. Köpürerek taşması halinde kaygılanmamalı. Pek çoğu iyi pişinceye kadar sık sık köpürebilir. Sirke ve karabiber yerine; sevgi, öpücük, hoşgörü, iyimserlik, neşe ve benzeri baharattan, birer tutam katmanız önerilir. Ancak bu malzemeleri azar azar ve dikkatlice kullanmalısınız.

Kıvama geldiğini anlamak kolaydır

Yumuşaklığını kontrol ederken, fazla yayılmasını ve kabın dibine oturarak işe yaramaz hale gelmesini önlemek için arada bir hafifçe karıştırmalısınız. Kıvama geldiğini anlamak kolaydır. Böyle pişirildiği zaman, çok uygun ve sindirilmesi kolay olacaktır. Dikkatsizlik nedeniyle ev ateşini soğutmazsanız, bozulmadan istediğiniz kadar dayanır. Bu yolda hazırlanmış koca, mutlu bir ömür boyunca tadını korur.

Nesilden nesile deneyim aktarımı

Yukarıda okuduğunuz, 1800’lü yıllarda yayımlanan “Yankee Kitchen Cookbook” isimli bir yemek kitabının ön sözünden alınmış bu yazı size hayatınızın en önemli yemeğinin tarifini sunuyor! Hayatınız boyunca pişireceğiniz bu yemekten çıkan sonuca bayılacaksınız. Bu tarifi evlenirken sevdiğiniz tüm kadınlarla paylaşmak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Dilerseniz davetiyenizin, dilerseniz düğün menünüzün arka yüzüne bastırabilirsiniz. Eğer sadece kadınlar arasında gizli bir sır olarak kalsın ve saatlerce bunun üzerine gülüp eğlenelim istiyorsanız kına gecenizde veya bekarlığa veda partinizde davetlilere hediyeleriyle birlikte takdim edebilirsiniz.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

2 Yorum

Nazlı İçin

Düğün Tarihi: 21.10.2014


Çok eğlendim bu yazıyı okurken teşekkürler bihter hanım böyle bir yazıyı bizle buluşturduğunuz için


ZUHAL ASAN

Düğün Tarihi: 21.10.2014


Ne kadar eğlenceli bir yazı olsada çok düşündürdü beni teşekkürler..