Düğün Dekorasyonu Seçme Rehberi

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

4:22 dakika

29.08.2023

Düğün dekorasyonu deyip geçmemek gerek. Çünkü düğün dekorları, evlenecek çiftin tarzını yansıtması açısından konuklara önemli ipuçları verir. Peki ama organizasyon şirketi tarafından sunulan onca seçenek arasından hangilerini seçeceksin? İşin içinden çıkamadıysan, haydi yazıyı okumaya devam!

Dekorasyon, başlangıçta kolay ve eğlenceli bir şey gibi görünse de işin içine girdikçe, adeta bir girdap halini alıyor. Deneyimlerimden çıkardığım sonuca göre, eğer bu alanda özel bir eğitim ve yetenek söz konusu değilse, gerek ev gerek düğün mekanı dekorasyonu gerçekten karmaşık bir sürece dönüşebiliyor.

Eğer sen de benim gibi bu konularda kararsızlık yaşamaya meyilliysen ve düğününü kendin tasarlamak niyetindeysen, yol yakınken dön ve işinin ehli iyi bir organizasyon firması ile anlaş derim. Bu hem zamandan kazanmanı hem de günün sonunda konuklarını ağırlamaktan gurur duyacağın bir davet verebilmeni sağlayacak.

düğün dekorasyonu seçme rehberi

Ama iş, organizasyon şirketi ile anlaşmakla da bitmiyor. Organizasyon firmasının sana sunduğu ve beğendiğin o ilk dekorasyon malzemesine karar vermeden önce bir planlama sürecinden geçmen gerektiğini unutmamalısın. Bütçene, davetli sayına ve mevsime göre bir düğün planı oluşturmak ve stilini de buna göre şekillendirmek en doğrusu. Çünkü düğün dekorasyonu için gerekli malzemeleri seçerken, çift olarak sizin zevkinizi yansıtacak, kendi içinde ve mekan ile uyumlu tercihler yapmak uzun bir planlama gerektirir. Emin ol, baştan planlama yapmak işleri daha da kolaylaştıracak ve sonunda buna değdiğini göreceksin.

düğün dekorasyonu seçme rehberi

Düğününde seni heyecanlandıran o büyüleyici atmosferi yaratmak için düğün dekorasyonu mevzusuna nasıl yaklaşman gerektiğini, aşağıdaki adımları takip ederek görelim mi?

Beğenilerini Gözden Geçir

Düğün mekanının nasıl görünmesini istediğine karar vermeden ve düğün stilinin nasıl olması gerektiği üzerine kafa yormadan önce, düğün dekorasyon malzemelerini seçmeye başlamasan iyi edersin. Klasik mi, ihtişamlı mı, bohem mi yoksa minimal mi? Burada hayal gücün de devreye girmeli elbette. Evet farkındayım, düğün tarzını yaratmaya çalışmak ve hayallerindeki düğünü kelimelere dökmek her zaman o kadar da kolay olmayabilir.

Eğer rustik ya da vintage gibi spesifik bir düğün konsepti belirlemek senin için ilk aşamada zorsa, bu durumda kendine şu soruyu sor: Düğünün müstakbel eşin ile sana ve konuklarına en çok ne hissettirsin istersin? Romantizm mi, modernizm mi, nostalji mi, heyecan mı? Seçenekleri sen de arttırabilirsin. Düğün mekanı sahiplerine ya da organizasyon şirketine dekorasyona ilişkin ne istediğini tarif ederken, mesela, “Rahat bir atmosferde rustik ve bohem etkiler taşıyan bir düğün istiyorum” diyebilirsin.

Ayrıca bohem düğün konsepti için bu yazımızı da inceleyebilirsin: Bohem Düğün Konsepti İçin 9 Fikir

Düğün Rengini Belirlerken Esnek Ol

Düğününde ağırlıklı olarak kullanılacak rengi belirlerken açık fikirli olmakta yarar var. Tek bir renkte ısrarcı olmak, düğün mekanının bütünü ele alındığında, doğallıktan uzak, çiğ bir görüntü oluşturabilir. Bu nedenle kafandaki renkleri öncelikle ana hatlarıyla belirle derim. Yani gri ve beyaz gibi spesifik renkler yerine, mesela bej, fildişi, haki, zeytin yeşili gibi nötr renkleri tercih ettiğini organizasyon firmana anlatabilirsin. Bu düğün mekanında sevdiğin tonlara odaklanabildiğin ancak renk geçişlerinin kullanıldığı daha doğal ve uyumlu bir görüntü elde etmeni sağlar.

düğün dekorasyonu seçme rehberi

En son düğün trendlerini organizasyon firmalarına sorduk: Uzmanlardan Son Yıllarda Öne Çıkan 10 Düğün Süsleme Önerisi

Düğün Mekanının Avantajlarından Faydalanmayı Es Geçme!

Düğün dekorasyonu ve düğün konseptine karar verirken, elbette düğün mekanını ve sunduğu imkanları değerlendirmemek olmaz. Düğünün havuz başında gerçekleşecekse, dekorasyonda havuz süslemelerine odaklanmak hoş görüntüler çıkmasını sağlayabilir. Mesela havuz üzeri çiçekler, yüzen harfler, dekoratif şemsiyeler ve düğün ışıklandırmaları ile süslenebilir. Böylece, mekanın havası bir anda değişecektir.

düğün dekorasyonu seçme rehberi

Yeşillikler içerisinde, büyük bahçesi olan bir mekanda evleneceksen, ağaçlara asılan fenerler, ışıklandırmalar, dallardan sarkıtılan dekoratif çerçeveler, bahçenin farklı yerlerine konumlandırılan sepeti çiçek dolu bisiklet, böyle bir mekanın dekorasyonunda odaklanılacak detaylar olabilir. Düğün salonu dekorasyonu için ise aydınlatma ve dekoratif fonlar es geçilmeli.

Doğallığın ön planda olduğu kumsal, kır ya da tarihi düğün yapılan gibi kimi mekanlarda ise dekoratif malzemeleri dozunda kullanmak daha doğru bir tercih olabilir. Aksi takdirde ortamın doğallığını bozacak şekilde çok fazla süslemeye yer vermek, ilk gördüğünde hayran kaldığın o atmosferi bozabilir.

Kır düğünü dekorasyonuna dair önerilerimize göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Kır Düğünü Yapacaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Dekorasyonda Önce En Temel Malzemelere Odaklan

Düğün mekanı dekorasyonu işine giriştiğinde, detaylar arasında kaybolup, kendini bunaltmadan önce, bu işi bir sıraya koymanı öneriyorum. Beğendiğin malzemeleri rastgele seçmek yerine olaya daha bütünsel yaklaşmalı, her bir parçayı seçerken düğün stilini ve konseptini göz önünde bulundurmalısın. Öncelikle dekorasyon konusunda en temel malzemeler neler, bunları tespit et ve o kısımlara yoğunlaş. Yani ilk olarak gelin masası, düğün sandalyesi ve masası, yemek takımı, ışıklandırma gibi mekanın fonksiyonel unsurlarını belirle.

Şimdi Detaylara İnebilirsin

Dekorasyonda işlevsel malzemeleri hallettikten sonra, şimdi sırada küçük ama önemli detaylar var. Bunları, kullanmazsan hiçbir şekilde eksikliğini hissetmeyeceğin ancak yer vermen halinde, düğününe ekstra değer katacak şeyler olarak düşünebilirsin. Yani, masa üstü figürleri, nikah kürsüsünün arkasındaki fon, gelin yolu süslemesi, mekanda bar, lavabo gibi düğün mekanının farklı yerlerini gösterir dekoratif tabelalar, masa numarası gibi detaylara artık inebilirsin.

Ekstralar ile Kendini ve Konuklarını Şımartma Vakti

Eğer yeteri kadar bütçen varsa, ekstradan kullanacağın dekoratif malzemelere yönelmemek için hiçbir nedenin yok. Düğün hazırlığı süresince araştırma yaparken, hep o fotoğraflarını görüp iç geçirdiğin, düğününün havasını bir anda değiştirecek dekoratif eşyalardan bahsediyorum.

Mesela, nikah kürsüsünün arkasında fon olarak kullanılan makrome süsler ya da vintage konseptli bir düğün için kadife bir koltuk, düğün stiline katkı sağlayacaktır. Ayrıca, özellikle misafirlerinin önünde fotoğraf çektirebileceği çiçeklerle bezeli bir duvar fonu, rengarenk tatlıların, şekerlemelerin yer aldığı bir tatlı köşesine yer vermek de özenli bir düğünün işaretidir.

Düğün dekorasyonuna ilişkin hazırladığım rehberin sonuna geldik. Verdiğim tüyolardan faydalandığını, yazıda yer alan organizasyon firmalarının çalışmalarından da ilham aldığını umuyorum. Çalışmalarını beğendiğin firmaların sayfalarına girip, fiyat teklifleri almayı atlama. Alanında uzman firmaların, sundukları fırsatları kaçırmamak için de buraya bir göz atmanda fayda var.

Düğün dekorasyonunda en yeni düğün trendlerinden de ilham alabilirsin. Bunun için şu yazımıza da göz atabilirsin: En Yeni Düğün Dekorasyon Trendleri Arasında Neler Var?

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap