Gelin Çiçeğinin Eğlenceli Tarihi

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

2:46 dakika

10.09.2021

Düğünde hazırlıklarında “Şu adettendir, bu gelenektir” denilen birçok her şeyin aslında kendine özgü, eğlenceli ve hatta bazen şaşırtıcı bir hikayesi oluyor. En yaygın geleneklerden gelin çiçeği gibi... Bu gelenek hakkında biraz bilgi edinince, pozitif çağrışımlarını sen de buketine yansıtacak, buketini daha özenle seçecek ve çok daha fazla seveceksin!

gelin buketi

Baş Döndüren(!) Kokular

Gelin buketiyle ilgili en sık anlatılan hikayenin özü; koku. Rivayete göre, 16. yüzyıl İngilteresinde insanlar senelik banyolarını Mayıs ayında yapıp, Haziran'da evleniyorlarmış. E haliyle, düğün gününde çok temiz kokmaları mümkün olmuyormuş. Bu kokuyu bastırmak amacıyla da gelinler ellerinde taze çiçek buketleri taşıyorlarmış.

Ufak bir uyarı: buketinde zambak ya da diğer adıyla lilyum çiçeği gibi baskın kokulu çiçekler kullanman, kalabalık ve sıcakta seni bunaltabilir! Seçimini daha hafif kokulu çiçeklerden yana yapmanda fayda var.

gelin_buketi1

Ah Şu Kötü Ruhlar

Düğünlerle ilgili birçok geleneğin arkasında aslında kötü ruhlar yatıyor. Örneğin; nedimeler, kötü ruhlar gelinin kim olduğunu anlamasın diye var. Yine duvakla ilgili rivayetlerden bir tanesi de gelinin yüzünü kapatarak kötü ruhlardan korumayı işaret ediyor.

Bu kötü ruhlar işi o dönemde çok ciddiye alınıyormuş ki gelin buketine de bir rol düşmüş. Keskin ot, baharatlar ve kötü ruh savar deyince ilk akla gelen sarımsak gibi bitkilerden gelin buketleri yapılırmış. Bu buketlerin kötü ruhları geline yaklaştırmadığı söyleniyor.

Aynı mantıkla İsveç ve Danimarkalı gelinler, kıyafetlerinin içine sarımsak, Frenk soğanı ve biberiye gibi güçlü kokusu olan bitkilerden keseler dikip ve bunun iyi şans getireceğine inanırlarmış.

Ne Varsa Gelin Buketinde Var

Gelelim, üçüncü hikayemize! Sıradaki rivayete göre gelin buketi afrodizyak etkisi olan bitkilerden yapılırmış. Düğünün ardından gelin dereotu ve gül suyuna batırılmış kadife çiçeği gibi bitkilerden oluşan gelin buketini yer, gerdek gecesine bu şekilde hazırlanırmış.

gelin_buketi2

Bonus: Gelin Buketi Atma Adeti Nereden Çıkmış?

Bu hikayeye göre eski zamanlarda gelinlerin düğün gününde özellikle çok şanslı oldukları düşünülürmüş. Bundan dolayı gelinin yakınları, şans getirmesi için gelinin kıyafetinden parçaları koparır alırlarmış. Bu durumdan çok sıkılan gelinler çareyi gelin buketinde bulmuşlar. Düğünün sonunda şans getirsin diye kıyafetlerinden parçalar vermek yerine, buketten çiçekler dağıtmaya başlamışlar.

Zaman ilerledikçe bu adet şekil değiştirerek de olsa varlığını sürdürmüş. Bugünkü inanca göre de rastgele havaya atılan buket, kapan bekar arkadaşa şans getirip evlenmesini sağlıyor. Eğer sen de buket atma töreni yapmayı planlıyorsan, bu listeye mutlaka göz atmanı öneriyoruz: En Güzel Çiçek Atma Müzikleri

gelin_buketi4

Çiçeklerin Dili

Çeşitli kaynaklara göre çiçeklerin dili ilk kez 17. yüzyılda İstanbul'da oluşturulmaya başlanmış. Taşıdıkları anlamlara ilişkin Fransa'ya da sıçrayan merak, kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir çiçek dili oluşmasına yol açmış. Tarihte boyunca birçok çiçek taşıdığı anlam sebebiyle gelin buketi olarak kullanılmaya hak kazanmış.

  • Viktorya döneminde çiçeklerin anlamları ile büyülenen insanlar gerçek aşkı temsil eden gülleri gelin çiçeklerinin vazgeçilmezi haline getirmiş.
  • Eski Yunan gelinleri ise eşlerine olan sonsuz aşklarını sembolize etmesi için gelin çiçeği olarak genellikle sarmaşık taşırlarmış.
  • Yunan- Ortodoks düğünlerinde gelin ve damat için portakal çiçeklerinden geleneksel taçlar yapılırmış, çünkü bu çiçekler beyaz rengi ve narinliği ile saflığı ve temizliği sembolize eder ve hoş bir koku yayarlarmış.
  • Ayrıca Orta Doğu’da gelin buketine acı bir bitki olan tarhun katılır, evliliklerin tatlı zamanlar kadar acı olanlarda da sürmesi için bir etki yarattığı düşünülürmüş.

gelin_buketi4

İnansan da inanmasan da riske atmaya gerek yok bizce! Sen sen ol, umutsuz bir aşkı sembolize eden sarı lale gelin buketini ya da alınganlığı çağrıştıran mimozaları tercih etme.

Bağlılığı sembolize eden hanımeli ve mavi menekşeyi, eşine “seni seviyorum” demenin en doğal yolu ıhlamuru ve onu çok seksi bulduğunuzu anlatan yasemini de bir kenara not et!

Neredeyse hazırsın! Gelin çiçeği seçimi nasıl yapılır yazısına da göz attıktan sonra gelin buketleri hakkında bilgi konusunda hiçbir eksiğin kalmayacak! Sonra da şehrindeki çiçekçileri inceleyerek, sana en güzel gelin çiçeğini yapacak olanı kolayca bulabilirsin!

Çiçekçiler

Düğününü süsleyecek çiçekçiler Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Çiçekçini bul

Sıradaki Makaleler

Çiçekçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Çiçekçi Firmaları

Çiçekçi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

5 yorum

D

Düğün.com

05/08/2019

Merhaba, Gelin çiçeği firmalarının modellerini inceleyerek birbirinden farklı ve şık buketleri inceleyebilirsiniz. Söz konusu çiçeklerden oluşturulan modeller için firmalarla iletişime geçebilirsiniz.


N

Nur

02/08/2019

Bağlılığı sembolize eden hanımeli ve mavi menekşeyi, eşine “seni seviyorum” demenin en doğal yolu ıhlamuru ve onu çok seksi bulduğunuzu anlatan yasemini de bir kenara not et! Peki nasıl olacak. Bir örnek lütfen.


Sevinç önal

06/05/2016

Bi buket çiçek kokusu vücudun ter kokusunu nasıl bastırabilir


B

betül

14/10/2014

ne varsa avrupada var :P


D

doruk

14/10/2014

inanmıyorum çok ilginçmiş gerçekten.