Nişan Konuşması Nasıl Olur?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

2:33 dakika

05.11.2020

Söz-nişan organizasyonları için çiftler özenle hazırlıklarını yapıyor. Bu özel gününde nişan açılışı ya da yüzük kesme seremonisi gibi anlarda, aile büyüklerinden birinin konuşma yapması da olmazsa olmazdır. Peki bu konuşma nasıl olmalı diyorsan bu yazımız sana fikir verebilir!

nişan konuşması

Nişan Merasimi Konuşmasını Kim Yapar?

Öncelikle çiftlerin, konuşmayı kimin yapacağına, yüzükleri kimin keseceğine karar vermesi gerekir. Geleneklere göre bunun için gelin ve damat tarafının yaşça büyük aile dostları veya akrabalarından ricada bulunulur.

Nişan merasiminde genellikle açılış ve yüzük takma seremonisi sırasında konuşma yapılır. Dileyen çiftler, bu iki özel an için, farklı büyüklerinden/yakınlarından konuşma yapmasını isteyebilir.

Nişan Konuşması Nasıl Olur?

Baştan söyleyelim: Nişan töreni konuşması kısa ve öz olmalı! Çiftlerin heyecanını ve davetlilerinin, bu özel anı sabırsızlıkla beklediğini göz önünde bulundurarak mümkün olduğu kadar kısa nişan konuşması yapılması gerekir.

Nişan töreninde yapılacak konuşmada siyaset ya da din gibi hassas konulara girmemekte de fayda var. Geniş davetli kitlesinde, farklı görüş ya da inançtaki kişilerin bulunabileceğini de hatırlatalım.

Nişan konuşmasının çok komik olması çabasına da girmekten kaçınmak gerekir. Mekanda bulunan kişilerin yüzünde gülümseme oluşturacak küçük esprilere yer verilebilir.

Kısa bir konuşma sonrası çiftlere ömür boyu mutluluk dilemek gibi iyi dileklerle kapanış yapılabilir.

nişan konuşması

Nişan Merasimi Konuşması Örnekleri

Nişan konuşmasını yapacak kişi önceden, nişan töreni konuşma metinlerini araştırarak hazırlanmak isteyebilir. Bu nedenle mekanda konuşmayı yapacak kişiyle, çiftlerin nişan tarihinden önce görüşmesini öneriyoruz.

Nişan töreninde konuşma yapmak için özel iki an vardır. Biri organizasyonun açılışı, diğeri ise yüzük takma anıdır. Sana fikir vermesi amacıyla bu iki seremoni için de örnek nişan töreni konuşması metinlerine de yer verelim istedik. İşte nişan konuşması örnekleri:

Örnek Nişan Töreni Açılış Konuşması

“Kıymetli misafirler! Evlenme kararlarını duyurmak ve sizlerin de şahit olmanızı isteyen (gelinin ismi) ve (damadın ismi) çiftine destek olmak üzere, bu en mutlu günlerinde yalnız bırakmayıp geldiğiniz için onların adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz!”

“Değerli konuklar! Bu nişan töreni, evlatlarımızın inşa etmek üzere yola çıktığı aile birliğinin temel taşını teşkil etmektedir. Bu yuvanın inşasının en önemli aşamalarından biri olan bugünde, birlikte olmaya gösterdiğimiz özenin bir ömür boyu sürmesini temenni ediyorum. Hoş geldiğiniz diyerek, hepimizi bu özel anın tadını çıkarmaya davet ediyorum!”

nişan konuşması

Nişan Yüzük Takma Konuşması Örnekleri

“Evliliğin temeli olarak atılan bu merasimde, yüzükleri takma görevine beni layık gören (gelinin adı) ve (damadın adı) ile ailelerine sonsuz teşekkür ediyorum. Bir ömür boyu birbirlerine sadakatle bağlanmalarını dileyerek sizlerin huzurunda takıyor ve iki alyansı birbirine bağlayan bu kurdeleyi mutluluğun bir açılışı olarak kesiyorum. Hayırlı olsun!”

“Evlatlarımızın inşa etmek üzere yola çıktığı aile birliğinin temel taşı olan bu organizasyonda bir araya geldik. Aile binasını ayakta tutan harç da sevgi ve ilgidir.

Evlatlarım, sevginizi paylaşmaktan korkmayın! Birbirinize karşı yapmış olduğunuz hataları, hiçbir zaman sevginizden ve birbirinize duyduğunuz ilgiden üstün tutmayın. Şunu unutmayın: Sevgi ve ilgi, nişanlılık döneminde ve sonrasında göreceksiniz ki, aranızda doğabilecek sorunların tek ilacıdır.”

nişan konuşması

”Sevgili dostlar! Bu akşam güzel bir olay için bir araya geldik. (Gelinin adı) ile (damadın adı) birbirlerine karşı hissettikleri sevgi ve saygıyı, evlilik çatısı altında devam ettirmeye karar vermişler. Bu konuda ailelerinin de onayını almışlar. Ben de izninizle (gelinin ve damadın ailesinden onay alarak) yüzüklerini takıp, evlilik sürecindeki bu adımın tamamlanmasına katkıda bulunacağım. Hayırlı olsun.”

Nişan organizasyonunun en duygusal ve anlamlı görevlerinden biri olan nişan konuşmasıyla ilgili detaylardan bahsettik. Söz ve nişan organizasyonlarına dair detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap