Düğünden Önce Saç Bakımınızı Nasıl Yapmalısınız?

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:48 dakika

29.06.2020

Düğünden önce hepinizi bir telaş alıyor biliyorum. Kiminiz zayıflamaya kiminiz cilt sorunlarınızı gidermeye çalışıyorsunuz. Gelinler için düğün öncesi bakımın olmazsa olmazlarından birinin de saç bakımı olduğunu unutmayın. Eğer kırılma, matlık, zayıflık, hacim kaybı çatallanma gibi saçlarınla ilgili bir şeyden şikayetçiysen düğün öncesi saç bakımı tüyolarını kaçırma!

Düğün Öncesi Saça İyi Gelen Vitaminler ve Minaraller

Gerçek güzelliğin iyi ve doğru beslenmeyle geleceğini hatırlatarak başlıyorum. Bunun için hemen düğünden önce hayatına sokman gereken besinlerle tanışmanı istiyorum. Cildimize, saçlarımıza, bedenimize ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri vermeyip, ihtiyacımız olduğunda bize bir güzellik yapmalarını bekleyemeyiz.

Evet, bu uzun vadeli bir bakım yöntemi ama buradan başlamazsak geri kalan hiç bir yöntem tam olarak işe yaramaz. Düğünden en az 6 ay önce saça iyi gelen vitaminleri ve mineralleri almaya çalışmalı ve bunların hangi besinlerde olduğunu öğrenerek saça iyi gelen yiyecekleri tüketmeye başlamalısın.

düğünden önce saç bakımınızı nasıl yapmalısınız?

  • A Vitamini: Yeni saç hücresi gelişimini arttırır. En çok balık, et, peynir, yumurta, havuç ve yeşil sebzeler gibi yiyeceklerde vardır.
  • E Vitamini: Saç uzamasını sağlamak için önemli olan kafa derisi dolaşımını arttırır. E vitamini soya fasulyesi, kabuklu yemişler, kuru fasulye gibi yiyeceklerde vardır.
  • B6 Vitamini: Saç dökülmesini önlemek ve saçın doğal rengini korumak için önemlidir. B6 vitamini karaciğer, tahıl, yumurta sarısı gibi yiyeceklerde bulunur.
  • Kalsiyum: Bu mineral saçın sağlıklı uzamasını teşvik eder. Süt ürünleri, balık, kabuklu yemişler, fasulye ve susam yağı gibi yiyeceklerde vardır.
  • Çinko: Çinko genellikle A vitamini ile birlikte saç sağlığını korumak, kurumasını ve yağlanmasını önlemek için çalışır. Çinko ıspanak, ay çiçeği tohumu, mantar, tam tahıllar ve kırmızı et gibi yiyeceklerde bulunur.

Düğün Öncesi Saça İyi Gelen Yağlar

Düğün öncesi bakım için düğünden 2-3 ay önce saça iyi gelen yağlarla bakım yapmaya başlayabilirsin. Bu daha kısa vadede sonuç verecek bir bakım yöntemidir. Hem saçı besler hem de muhteşem bir canlılık sağlar. Saç dökülmesine, kuruluğa, hacimsizliğe, matlığa ve birçok soruna iyi gelen bu yağları saç diplerine masaj yaparak iyice yedirmeli ve en azından bir gece bekletmelisin. Haftada 1 veya 2 defa yapmak ise yeterli gelecektir.

  • Hindistan Cevizi Yağı: Saç derisi masajı için en uygun yağlardan biridir. Özellikle kuru saçlar için idealdir. Kuruluğu giderir ve saç telini kalınlaştırarak daha canlı bir görüntü katar.
  • Biberiye Yağı: Saç diplerini besler ve gürleşmesini sağlar. Saç derisini temizler, kepekten kurtulmak için idealdir. Bukleli saçların buklelerini belirginleştirir ve ipeksi bir yumuşaklık katar.
  • Badem Yağı: Aşırı yağlı saçlar için idealdir. Saçın yağını alır, nem dengesini sağlar ve parlaklık katar.

Düğün Öncesi Saç Bakımı Maskeleri

Düğün öncesi gelin bakımı için saç bakımı maskelerini düğünden 1 ay önce haftada 1 gün yaptığında düğün günü farkı çok rahat görebilirsin. Saçın ihtiyacına göre evde rahatça hazırlayabileceğin birçok maske var. Ben bir tane kuru saçlar için bir tane de yağlı saçlar için maske tarifi vereceğim ama muz, süt, yoğurt, yumurta sa maskelerinde farklı şikayetler için kullanılan en yaygın besinler arasında. Bu saç maskelerini duştan önce saçına uygula bir süre beklettikten sonra 1 defa şampuanla yıka.

düğünden önce saç bakımınızı nasıl yapmalısınız?

  • Avokadolu Saç Maskesi: Sönük ve cansız saçları yeniden canlandırmak için nemlendirici özellikler içerdiğinden, kuru ve kırılgan saç yapısı olanlar için idealdir. Hazırlarken sadece olgunlaşmış bir avokado, bir yemek kaşığı badem yağı ve süte ihtiyacın olacak. Avokadoyu pürüzsüz bir kıvama gelecek şekilde ezerek içine badem yağı ve süt ekle. İyice karıştırarak saçın tamamına uygula, 15 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsin.
  • Yoğurtlu Saç Maskesi: Yoğurt aşırı yağlı saç derisini kontrol atına alır, yağlanmayı dengeler. Saç uzadıkça nemini kaybettiğinden uzun saçlar üzerindeki etkisi de nemlendirici olmasıdır. Yani yoğurdun dengeleyici bir yapısı vardır. Yoğurdun miktarı saç uzunluğuna ve hacmine göre saçı kaplayacak şekilde belirlenebilir. İçine püre haline getirilmiş muz, yumurta akı ve biberiye yağı koyarak hazırlanan karışımı duştan önce uygulayabilirsin.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Müjgan ADLI

Düğün Tarihi: 22.10.2014


Saç bakımı benim için çok önemli gündelik hayatımdada dikkat ettiğim bir noktadır. Uzman dokunuşu gerçekten önemli..