Guiness Rekorlar Kitabına Giren En Uzun Evlilik

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

1:45 dakika

05.09.2023

87 yıl evli kaldığınızı hayal etmek oldukça zor gelebilir ancak Zelmyra ve Herbert Fisher çifti bunu başarmış. Birlikte Guiness rekorlar kitabına girecek kadar uzun süre aynı yastığa baş koyan çiftlerin hikayelerine birlikte bakalım!

en uzun evlilik

Rekorlar Kitabına Giren En Uzun Evlilik: Zelmyra ve Herbert Fisher

ABD-Kuzey Karolinalı çift Zelmyra ve Herbert Fisher, Guinness Rekorlar Kitabı'na 2008'de 84 yıllık evlilikle yaşayanen uzun evli kalan çift olarak adlarını yazdırdı.

1905 doğumlu Herbert ve 1907 doğumlu Zelmyra, 13 Mayıs 1924'te evlendi. En uzun evlilik kaç yıl sürmüş diye merak edenler için 2011'de 105 yaşındaki Herbert'ın hayatını kaybetmesiyle, çiftin evliliğinin 87 yılın ardından sona ermiş olduğunu da söyleyelim. Zelmyra ise Herbert'ın ölümünden sonra 2 yıl kadar yaşadı ve geride aşk dolu bir hikaye bırakarak hayata gözlerini yumdu.

en uzun evlilik

Herbert ve Zelmyra, aynı mahallede yaşayan çift, çocukken birbirlerinin en yakın arkadaşlarıymış. Bu arkadaşlık, Herbert 19, Zelmyra 17 yaşındayken evliliğe dönüşmüş.

en uzun evlilik

Çift, rekor sürede uzun evliliklerine ilişkin ölmeden birkaç yıl önce yaptıkları bir açıklamada ilişkilerini "Beraber bir tohum eken, ekinini birlikte biçer. Bizler birer bireydik, ama beraber daha başarılıydık" sözleriyle özetlemiş. Bu uzun süreli evlilik oldukça geniş bir aile de yaratmış. Çiftten geriye 5 çocuk, 10 torun, 9 torun evladı, 1 torun torunu kalmış.

Dünyanın En Uzun Evliliği Listesinde 86 Yılla İkinci Sıradalar

Dünyanın en uzun ikinci evliliği ise iki çift arasında paylaşılıyor. Bunlardan ilki evliliği 86 yıl süren Hintli Nariman çifti tarafından gerçekleştirildi. Hintli Sir Temulji Bhicaji Nariman ve Lady Nariman, kuzen olmalarına rağmen, her ikisi de 5 yaşındayken 1853 yılında evlendi ve yıllar boyunca süren evlilikle rekora imza attı. Sir Temulji, 1940 yılının Ağustos ayında öldüğünde 92 yaşındaydı.

en uzun evlilik

86 yıllık evlilikleriyle Herbert ve Zelmyra çiftini ikinci sıradan takip eden bir diğer çift de Mary ve Lazarus Rowe. Bu evlilik çok uzun zaman önce, 1743 yılında gerçekleştirildiğinden ve zamanın kayıtlarının çoğu bir yangında kaybolduğundan evlilikle ilgili detaylı bilgi mevcut değil.

ABD New Hampshire'da evlenen çifte dair ulaşılabilen kısıtlı da olsa bilgiler şu şekilde: Evliliğin Grönland’da bir rahip olan William Allen tarafından gerçekleştirildiğine inanılıyor. Lazarus Rowe bir askerdi ve Rowe çifti beşinci jenerasyon torunlarını görecek kadar uzun yaşadı.

en uzun evlilik

Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdıran, dünyanın en uzun süren evliliklerine yer verdik. Sen de müstakbel eşinle onlar gibi uzun soluklu bir birlikteliğe adım atmak istiyorsan, evlenemeden önce şu yazımıza göz atmanda fayda var: Evlenmeden Önce Sevgilinle Mutlaka Konuşman Gereken 7 Konu!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

2 Yorum

ırmak

Düğün Tarihi: 17.10.2014


Allah tamamına erdirmiş gerçekten :)


yasemin

Düğün Tarihi: 17.10.2014


MAŞALLAH