Boğaz’ın Görkemli Yalısı

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

5:12 dakika

29.06.2020

Her yıl birbirinden güzel düğünlere ev sahipliği yapmasıyla ünlü görkemli Sait Halim Paşa Yalısı’na ve burada gerçekleşen düğünlere yakından baktık.

İhtişamlı mimarisi, Yeniköy sahilinden boğaza bakan bahçesi ve profesyonel ekibi ile Sait Halim Paşa Yalısı türünün tek örneği...Mekanla ilgili tüm ayrıntıları ve düğün paketlerini mekanın deneyimli Satış Müdürü Esen Gürbüz Sezgin ile konuştuk.

boğaz’ın görkemli yalısı

Yalının öne çıkan özelliklerinden bahseder misiniz?

Sait Halim Paşa Yalısı’nın tarihi dokusu ve boğaz kenarında olması en önemli özelliği. Bunun dışında öne çıkan ilk yönü bir otelden farklı olarak düğün yapacak bir misafire kendine ait bir alan sunması. Burası bir otel değil. Bu sayede, düğün sahipleri kendilerini evlerinde, kendi yalılarının bahçesinde gibi hissediyor ve bu rahatlık hem gelin ve damada hem de davetlilere yansıyor. Mevcut iki düğün alanımızdan büyük olan salonun camları güzel havalarda açılıp kötü havalarda kapatılabildiği için, kendiliğinden bir back-up sağlanmış oluyor. Diğer düğün alanı için de back-up mevcut. Dolayısıyla iki tane deniz manzaralı ve back-up imkanı sunan düğün alanımızla boğazın en çok öne çıkan düğün mekanlarından biriyiz.

Sait Halim Paşa Yalısı`nda evlenmek neden bu kadar cazip geliyor çiftlere?

Bakış açısı ve zevkler elbette farklılık gösteriyor. Bazı çiftlerimiz deniz kenarında olduğu için burayı tercih ediyorken, bazıları daha özel bir alan olduğu için tercih ediyor. Kapalı bir davet alanı yerine ferah cam bir salon ya da yalının gölgesinde bir bahçede deniz manzarasıyla evlenecek olmak önemli bir tercih sebebi. Tabii Sait Halim Paşa`nın düğünlerde öne çıkan bir yalı olması da çiftlere profesyonel bir yardım alabileceklerinin güvenini sunuyor.

Evlenecek çiftlere sunduğunuz düğün paketlerinin titizlikle düşünülmüş ayrıntılardan oluştuğunu biliyoruz. Çiftlerimiz için bu paketi detaylandırır mısınız?

Paketimiz önden karşılama kokteylini, ardından 4 course düğün menüsünü –başlangıç, arasıcak, ana yemek ve tatlıdan oluşan – kapsayacak şekilde hazırlandı. Misafirlerin terchine göre limitli veya limitsiz alkollü ya da alkolsüz menü sunabiliyoruz. Düğün paketlerimize karşılama kokteyli, limitsiz alkol, düğün pastası, gelin ve damadın konaklayacakları oda dahildir. Tüm bunlara ek olarak kendi tiffany sandalyelerimiz, örtü ve peçetelerimiz, nikah masası olarak kullanılabilecek orijinal masalarımız var. Bu sayede, misafirlerimiz arzu ederlerse düğün paketimiz dışında bu tarz dekorlarla da düğünlerine destek olabiliyoruz.

Çiftlerin dışarıdan alabilecekleri hizmetler hangileri?

Yemekleri –catering- kendi mutfağımızdan sunuyoruz. Dışarıdan hiçbir şekilde catering kabul etmiyoruz. Ancak organizasyon, müzik ve fotoğraf konusunda biz hizmet vermiyor, hizmet aldığımız firmaları seçebilecekleri bir liste sunuyoruz.

boğaz’ın görkemli yalısı

Yemek menünüz ve mutfağınızdan bahsedebilir misiniz? Özel olarak iddialı olduğunuz bir alan var mı yemek konusunda?

Hem dünya hem de Türk mutfaklarından örnekler sunduğumuz geniş bir menümüz mevcut. Türk adetlerine daha yakın bir düğün isteyen misafirlerimiz için geleneksel tatlardan oluşan bir menümüzün yanında, uluslararası tatlardan oluşan bir menümüz de var. Biliyorsunuz artık yabancılar da İstanbul`da düğün yapıyorlar. Yabancı misafirlerimiz geleneksel Türk mutfağından oluşan menüye daha çok rağbet gösterirlerken Türk misafirlerimiz daha çok dünya mutfaklarından yana tercih kullanıyorlar. Fakat her koşulda düğünden önce menü tadımı yaptığımız için misafirlerimizin damak tadına göre arzu ettiklerini dahil edip, istemedilerini çıkararak bir menü kurgulayabiliyoruz.

Menü tadımı aslında çiftlerin de düğün öncesi kafasındaki soru işaretlerini yok etmeye mi yönelik bir uygulama?

Tabii ki. İlk görüşmede mutlaka bir güven ilişkisi başlıyor ama menü tadımı bu güven ilişkisini pekiştiriyor. Lezzetinden, sunumundan ve daha önce vermiş olduğumuz bilgilerin doğruluğundan emin oluyor ve bize güveni artıyor.

Düğün çiftlerine bunlardan başka ne gibi yardımlarda bulunuyorsunuz? Özel olarak sadece düğün çiftiyle ilgilenen bir personeliniz var mı?

Düğün çiftimizin konaklayacakları bir oda zaten mevcut. Ama bunun dışında hazırlıklar için bir oda daha veriyoruz. Çiftimiz ya da ailesi bu odayı kullanabiliyor hazırlık aşamasında. Düğün günü düğünle ilgilenen satış departmanındaki arkadaşımız mutlaka çiftin her anında yanında oluyor. Fotoğraf çektirdiği andan tutun da, merdivenlerden inişinden nikah masasına oturduğu zamana kadar... yemek yiyip yemediğini dahi kontrol altında tutuyorlar. Çiftimizin yiyecek içecek ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak adına bir de servis ekibimiz oluyor. Bu ekip de düğün anına dek çiftimizle birlikte oluyor. Bir anlamda burada da bir nedime ve sağdıçları oluyor.

Sait Halim Paşa Yalısı`nda yapılacak bir davet için kişi başı menü fiyatlarınız ne kadar?

2012 yılında yemekli düğün menülerimiz kişi başı 105€ - 120€ arasıydı. Önümüzdeki yıl ise %10`dan da az bir artışla 115€ - 130€ arası olarak belirledik. Kokteyl menülerimiz ise kişi başı 70€ - 85€ arasında değişiyor. Yine kokteyl menülerimizde de yemekli düğünlerde olduğu gibi pasta ve karşılama kokteyli dahil.

Mekanın fiziksel özelliklerinden söz etmişken, en çok hangi alanı talep görüyor yalının?

Deniz manzarası ve tarihi dokusu yanında yalının en çok beğenilen yeri merdivenlerimiz. Dünyada eşi benzeri olmayan iki taraflı bir merdivenimiz var, gelin bir merdivenden damatsa ötekinden inerek ortada buluşuyor ve birlikte aşağı iniyorlar. Yaz aylarında deniz kenarında yapılan düğünlere terastan çıkılıyor ve gelin-damat misafirlerini o terastan, daha yüksek bir yerden selamladıktan sonra merdivenlerden iniyorlar. Böylece ortaya çok etkileyici bir görüntü çıkıyor. Bu da çifti, özellikle de gelini çok memnun ediyor. Davetliler için de, gelin ve damat için de hem heyecan verici hem de unutulmaz bir an yaşanıyor. Pek çok düğün fotoğrafçısının da çiftleri bu merdivenlerde pozluyor olması bu heyecanı doğrular nitelikte.

boğaz’ın görkemli yalısı

Yalının en çok tercih edilen kısmı neresi? İstanbul`un yaz düğünlerinin meşhur olması bu popüleriteyi değiştiriyor mu?

Son yıllarda Ramazanın yaz ortasına denk gelmesiyle birlikte yaz düğünleri kadar kış düğünleri de hareketlenmeye başladı. Düğün.com üzerinden gelen talepler de bunu doğrular nitelikte. Tabii ki yaz sezonu gibi %100 doluluk oranına sahip değil ama en azından %50lerin üzerine çıktı. O da bizim için avanaj. Biz düğünleri yaz kış ayırdetmeksizin ana düğün alanında yemekli yapıyoruz. Tabii yazın deniz kenarı daha çok talep görüyor. Kışın da merdivenlerin önündeki alan nikah alanı olarak rağbet görüyor. Nikah alanı olarak yalının içerisindeki merdivenler ise her mevsim çok rağbet görüyor.

Diyelim ki Sait Halim Paşa Yalısı`nın Satış Müdürü değil de, burada evlenecek bir gelin adayı olsaydınız, kendi düğününüzde neleri tercih eder hangi detayları düğününüze dahil ederdiniz?

Öncelikle zaten ben burada evlendim –gülüyor-. Evlendiğimde de hiçbirşeyi standard akışından farklı uygulamadım. Elbette buna alıştığım için değil, bunun güzel olduğunu gördüğüm için. Misafirlerin karşılanması ve kokteyli takip eden nikah merasimi, nikah sonrasında da misafirlerin yemek salonuna alınması ve gelin-damadın ikinci bir çıkışla ilk dansları ve eğlenmeye başlamalarıydı genel akış. Bunun dışında başka bir akış uygulamak istemedik, standardı zaten beğeniyordum. Sait Halim Paşa Yalısı kendisini düğün anlamında ispatlamış ve standardı oturtmuş bir mekan. Bu yüzden en başta da belirtmiş olduğum gibi dekor, müzik, fotoğraf ve isteniyorsa alkol firması dışında eklenecek çok da bir şey yok.

Siz bu işin içinde biri olarak evlenecek çiftlere neler önerirsiniz?

Gelinler davet alanına girerken düşer miyim diye korkuyorlar. Genelde düşülmüyor elbette, o bir heyecan sadece. Damadın yedek gömleğini, gelinin yedek kesesini ve ayakkabısını yanında bulundurmasını tavsiye ederim. Biz de misafirlerimize bu ufak hatırlatmaları mutlaka yapıyoruz. Stresten bazen gülmeyi unutuyorlar, gülmelerini hatırlatıyoruz. Dik durmalarını hatırlatıyoruz. Zaten sürekli yanlarında olduğumuz için bu tarz ufak tefek tüyolar veriyoruz.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Mekanı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Mekanları Firmaları

Düğün Mekanları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!