Rolünü Öğren

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:12 dakika

15.12.2020

Müstakbel eşin deliler gibi düğün hazırlıkları yaparken elbette bir köşede oturacağını düşünmüyordun değil mi? Düğün planlama süreci o kadar detaylı bir süreç ki tek kişi tüm yükü üstelenemez. O yüzden sorumluluk alman gereken bazı konulardan bahsedeceğim sana.

Rasyonel Ol: Düğün Bütçesi

En rasyonel olman gereken konu ile başlayalım. Gelin adayları hayatlarının en heyecanlı döneminde olduğu için düğün bütçesi konusunda yeterince rasyonel olamayabiliyor. Bu yüzden bu konuda kontrolü biraz ele almalısın. İkiniz oturup öncelikle düğün masraflarınızı nasıl karşılayacağınıza karar vermelisiniz.

rolünü öğren

Ailenizden mi destek alacaksınız, tamamen kendi bütçenizle mi karşılayacaksınız, kredi çekip sonrasında takılan takılar ile mi ödeme yapacaksınız? Kendinize göre bir yol haritası belirledikten sonra en baştan sınırları çizin ve tüm planlama süresince bu sınırların dışına çıkmamak için mutlaka Bütçem Aracını kullanın.

Bütçe içinde en çok payı düğün mekanının kaplayacağını unutmadan hangi kaleme ne kadar ayıracağının planını yapmalısın.

En Kritik Seçim: Düğün Mekanı

Düğün bütçesini en çok etkileyecek kalem olan düğün mekanı seçiminde sevgiline yardım etmeli, yükün ağır kısmını üzerine almalısın. Mevsime, hayal ettiğiniz düğünün tarzına ve bütçenize göre düğün mekanı kategorilerini incelemelisin.

rolünü öğren

Düğün mekanı bütçesini en çok etkiyecek şeylerin davetli sayısı, ikram tipi (yemekli-kokteyl-alkollü-alkolsüz), tarih olduğunu unutma.

Bu süreçte en çok gezineceğin sayfa düğün mekanı indirimleri sayfası olacak.

En çok dikkat etmen gereken şey ise düğün mekanı ile anlaşırken kontrat yapmak, konuşulan her detayı sözleşmeye eklemek ve düğün gecesi bu sözleşmeyi sağdıcına verip yanında taşımasını istemek olacak.

Sıkıcı ama Gerçek: Nikah İşlemleri

Nikah başvurusu her ne kadar ikinizin birlikte yapması gereken bir şey olsa da planlama sürecinde senin araştırıp, nelerin gerekli olduğunu çıkartman sevgilini rahatlatacaktır. Çünkü o sırada o davetiye, nikah şekeri, pasta, gelinlik vs. gibi bir sürü şeyle ilgileniyor olacak. Başvuru evraklarının bir listesini çıkartıp tamamlamaya başlayabilirsin.

En Kalıcı Yatırım: Fotoğrafçı Seçimi

Düğün bütçesindeki en kalıcı yatırımın düğün fotoğrafları için ayrıldığını düşünüyorum. Bazı damatlar başlarda düğün fotoğrafı çekiminin gereksiz olduğunu düşünse de sonradan aslında elde kalan en büyük hatıranın bu kareler olduğuna ikna oluyorlar.

Düğün fotoğrafçılarını araştırıp, seçenekleri listelemek ve ön görüşmeleri yapmak da senin görevin olacak.

Fotoğrafçınızı çok iyi seç, fiyata fazla takılma. Çünkü yemek, pasta, kıyafet her şey unutulup gidiyor ama fotoğraflar bir ömür boyu hatıra olarak kalıyor.

Son Haftaya Bırakma: Damatlık

Adettendir damatlık hep sona kalır. Eğer düğünde gelinin gölgesinde kalmak istemiyorsan elini çabuk tut. Aklında bir damatlık modeli var mı, renk, kumaş, tarz konusunda hangi noktadasın? Bu soruların cevaplarını bulmaya başla. Hazır mı alacaksın, özel dikim mi istiyorsun?

Damatlığının, gelinliğin tarzıyla, düğün mekanınızla ve düğünün temasıyla uyumlu olmasına özen göstermeni öneririm.

Damatlık firmalarını inceleyerek fikir almaya buradan başlayabilirsin.

En Güzel Kısmı: Balayı Tatili

Evet, sanırım evlenecek olmanın en güzel yanlarından biri harika bir balayı tatili yapacak olmak. Bu tatili planlamak için sevgilinin ne istediğini öğrenmek, fikirlerini almak ve elle tutulur araştırmalar yapmak da sana düşüyor. Balayı için ne kadar bütçe ayıracaksınız, nasıl bir tatil hayali kuruyorsunuz, nerelere gidebilirsiniz ve birkaç farklı seçenekle sevgilini bu yükten kurtarmalısın. Bunun için balayı sayfamızdan yardım alabilirsin.

rolünü öğren

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap