Düğün Yemeğiniz İçin Tadım Yapmanın Sırları

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:49 dakika

11.03.2022

Yemekli bir düğün yapmaya karar verdiniz ve hemen en iyi catering hizmeti veren firmaları incelemeye koyuldunuz. Görüştüğünüz firmalar düğün menülerinin tadımını yapmak üzere sizi davet edecekler ve onca güzel yemeğin arasından düğününüz için en uygun menüyü seçmeniz gerekecek. Eğer bir Vedat Milor değilseniz birbirine çok benzeyen onca menü arasından en iyisini seçmek zor olacak. Kimseye çaktırmayın ama bu işten baya anlıyormuş gibi yapabilmeniz için birkaç ufak tüyomuz var...

Seçenekleri Daraltın

Düğün mevsiminizi göz önünde bulundurmanız ve hangi mutfağı istediğinize karar vermeniz seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olacaktır. Böylece birbirinden leziz seçenekler arasından sadece belirlediğiniz başlık altındakileri tadacak, daha net bir karara daha az zaman harcayarak varacaksınız.

Her Şeye Burnunuzu Sokun!

Yemeklerden tat almamızı sağlayan organların başında dilimiz değil de burnumuz vardır desek ne derdiniz? Kesinlikle şaşırırdınız. Yemeklerin tadını en iyi şekilde almak için tamamen temiz ve açık bir nefes yoluna ihtiyacınız vardır. Yemeklerin tadını çok daha iyi aldığınızı görünce şaşıracaksınız. İlk kez deneyeceğiniz yemekleri tatmadan önce kibarca koklayın. Size servis yapan kişiyi azarlamak üzereymişçesine değil de, “mmm leziz bir yemek” dermiş gibi çatalınızın ucundaki yemeği hafifçe koklamalısınız.

dugun_yemegi_a1

Dilinizde Gezdirin

Dilimizin her bir santimi ayrı tatları algılamak için özel olarak gelişmiştir. Ön bölgesi tatlıyı, ön yan kısımları tuzlu, orta yan bölümü ekşi ve arka yan kısımları da acı tatları algılar. Bir yemeğin bütün tadını almak için bolca çiğnemeli, bunu yaparken yemeğin ağzınızda dağılmasını sağlamalısınız. Çiğnedikçe kendi kendine yok olan lokmanızın ağzınızda bıraktığı tat önemlidir.

dugun_yemegi_a2

Farklı Çeşitleri Kısa Zamanda Denemeyin

Dilimiz de aynı diğer organlarımız gibi yorulabilir. Örneğin sırayla iki çeşit başlangıç, iki çeşit ara yemek ve iki çeşit ana yemek tadarsanız en son yediğiniz üç yemeğin tadını doğru olarak algılayamazsınız. Bu yüzden, düğün menünüz için tadım yaparken sık molalar vermelisiniz. Bu molalarda maden suyu ya da hafif bir içecek ile ağzınızda kalan tadı silerek tadım işlemine devam edebilirsiniz.

Lehinize Çevirin

Düğün menüsü için tadım yapma işini aile fertlerini bir araya getirip kaynaştırmak üzere değerlendirin. Eşinizin ya da sizin anne babalarınızın katılacağı böyle bir program hemen aradaki buzları eritecek, düğünün adeta küçük bir provası olacağı için herkese heyecan yaşatacaktır. Catering firmanızdan düğünlerde sunulan menü çeşitlerini öğrendikten sonra ailenizin ve arkadaşlarınızın tercihlerini de öğrenip not edin.

dugun_yemegi_a3

Şefe Sorun

Elbette! Tadım sırasında şefin mutlaka size eşlik etmesini sağlayın. Ondan hangi yemeklerin birbirleriyle uyumlu olacağı, seçtiğiniz menünün en iyi hangi şarapla gideceği, servis sırası ve genel beğenilerle ilgili fikirlerini alın. Sonuçta işin uzmanı karşınızda dururken, bu fırsatı değerlendirmemek saçma olur. Üstelik o gece tüm konuklarınıza yemeklerini yapacak olan kişinin uzmanlığına değer verdiğinizi göstermeniz şefin motivasyonunu da arttıracaktır.

Hemen şehrinizdeki catering firmalarından detaylı bilgi ve fiyat teklifi isteyerek tadım yapmaya gideceğiniz ekibi belirleyin!

Catering Firmaları

Düğününü şölene dönüştürecek catering firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Catering firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Catering Hizmeti kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Catering Hizmetleri Firmaları

Catering Hizmetleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Gülçin cengiz

Düğün Tarihi: 22.10.2014


Daha catering şirketleriyle görüşmedik ama böyle tadım yaptırdıklarını ilk defa duyuyorum. Böyle bir imkan varsada en çok tercih edilen menüyü tatmak daha mantıklı ve eminim o menu en lezzetli olanıdır ..