Gelinleri Bekleyen Büyük Tehlike: Değişim Sendromu

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:44 dakika

12.08.2021

Hepimizin ruhunun derinliklerinde hanım hanımcık bir yön vardır. İşte bu yön evlilik hazırlıklarında ağır basar ve kontrolden çıkarsa kişiliğinizi kalıcı bir şekilde ele geçirebilir. Kendinizi bir anda müstakbel eltinizin altın gününe gider, akşam arkadaşlarla çıkmak yerine nişanlınızın annesiyle dizi izler, hatta yengenizden tiramisu tarifi alırken bulursanız tehlike çanları çalıyor demektir. Değişim sendromuna yakalanıp kalıcı bir şekilde hanım hanımcıklaşmak istemiyorsanız tavsiye ve önerilerimize kulak verin.

Ne Demek Bu Kuzum?

Evliliğe hazırlık sürecinde akrabalar ve aile büyükleriyle daha önce hiç olmadığı kadar yakın bir etkileşim içine gireceksiniz. Bu yakınlığın sonucunda, geleneksel değer yargılarının etkisinde kalabilirsiniz. Çünkü onların gözünde evlecek bir kız hanım hanımcık olmalı, eşini ve onun çevresini mutlu etmeli, elinden iş gelmeli ve herkesten kabul görmeli. Evliliğin kadına yüklediği roller bunlar...Ama unutmayın, bir de siz varsınız, ve evlilikte de hayatın kendisinde birinci vazifeniz kendiniz olarak var olmayı sürdürebilmek.

ciglik

Kızlar Nasıl Değişir?

Toplumumuzda evliliğin anlamı çok farklı. Yaşı belli bir seviyenin üzerinde olan pek çok insan için evlenmek, hayatta başaracağınız pek çok şeyden daha önemlidir. İsterseniz tıpta uzmanlığınızı yapın, ister Harvard’ta burslu okuyun; hatta Nobel Ödülü alın, evlenmediyseniz siz bir hiçsiniz. Açık açık söylenmese de, bunu hepimiz hissetmişizdir. Tam tersi durumda, yani evlilik yolunda ilerliyorsanız; işte o zaman müthiş bir onaylanma, sevilme, yüceltilme durumu söz konusudur. Tünelin ucunda ise hanım hanımcıklaşma tehlikesi sizi beklemektedir.

mutfakk

Belirtileri Neler?

“Sen” yerine “Siz” diye hitap edildiğinde mutlu oluyor musunuz? Yemek yapmak konusunda başarısız olacağınıza dair endişeleriniz mi var? Vaktinizin daha azını eğlenceye, daha çoğunu çeyiz hazırlıklarına mı ayırmaya başladınız? Bunlar ilk belirtiler...İlerleyen zamanlarda “Annenlere selamlar, Nedim amcamın ellerinden öpüyorum”, “Ay bu danteller çok kibar” ya da “Nazar var herhalde, kurşun mu döktürsek acaba” gibi cümlelerin dudaklarınızdan dökülmesine kendiniz bile şaşırabilirsiniz.

Peki ya Etkileri?

Aile üyeleriyle yakınlaşır, arkadaşlarınızdan uzaklaşırsınız. Nişanlınız, alışkın olmadığı bazı hanım hanımcık hallerinizi gördükçe şaşkınlıkla sizi izler, hatta “ sen çok değiştin” bile diyebilir. Daha az aranır; partilere ve tatillere daha az davet edilir olusunuz. Arkadaşlarınızla görüşmelerinizde sizin değişmenizden duydukları rahatsızlığı üstü kapalı dokundurmalar, sitemler ve eleştiriler şeklinde ifade edebilirler. Arkadaşlardan uzaklaştıkça, kendinizi hanım hanımcıklığa daha çok kaptırabilir, kaptırdıkça arkadaşlarınızdan ve kendinizden uzaklaşabilirsiniz.

panzehir

Panzehiri işte Bunlar...

Bu kısırdöngüye girmemek, toplum baskısıyla değişmemek ve hem evlilik hazırlıklarında hem de evlendikten sonra kendiniz olmaya devam edebilmek için yapmanız gerekenler hiç de zor değil. Günlük yaşamınızda radikal değişiklikler yapmayın, toplum tarafından onaylanmak için olmadığınız biri gibi davranmayın ve eleştirileri yabana atmayın. Evlilik hazırlıkları konularında tüm sorumluluğu kendiniz yüklenmek yerine iş bölümü yapın. Aile ve akrabalara hayır demeyi öğrenin. En önemlisi de arkadaşlarınızla ilişkilerinizi sıcak tutun. Unutmayın, arkadaşlar insana ayna tutarlar.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 Yorum

yaprak

Düğün Tarihi: 17.10.2014


kendiniz olun yeter eğer değişiyorsanızda öyle gerekiyor demektir çok düşünmemek lazım bence