Tanzanya & Zanzibar

Kilimanjaro’da tırmanış, Serengeti’de safari, Zanzibar’da deniz, kum, güneş… Eşinle birlikte macera ve huzurun bir arada olduğu bir balayı tatiline çıkmak istiyorsan Tanzanya Zanzibar Turu’nu düşünebilirsin!

Tanzanya & Zanzibar|tr_locativeSuffix Balayı

Öncelikle Tanzanya nerede sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika’nın orta doğu bölgesinde, Hint Okyanusu kıyılarında yer alıyor. Resmi olarak Swahili dili konuşuluyor. Ülkenin kuzey kısmında Kilimanjaro Dağı, Serengeti Milli Parkı, doğusunda Darüsselam ve Zanzibar’ın bulunduğu Tanzanya, turistik yerler açısından oldukça zengin.ye6a7nyvixjg1opz - Tanzanya Zanzibar Balayı TurlarıTanzanya balayı turu, özellikle safari tatili yapmak isteyen çiftler için en ideal seçenek. Serengeti Ulusal Parkı, ülkedeki en ünlü safari alanlarından. Parkta büyük göçleri, aslan, antilop, fil ve zürafaların doğal yaşamını izleyebilirsiniz. Bu canlıların doğal yaşamını kuş bakışıyla izlemek isterseniz balonla safari deneyimini de yaşayabilirsiniz. Eğer daha az turistik bir park arıyorsanız, Tanzanya’nın en büyük safari parklarından biri olan Selous’u da düşünebilirsiniz.

Safari’nin sizin için yorucu olacağını düşünüyorsanız, milli parklarda çadırda konaklama yapıldığını söyleyelim. Eğer daha rahat bir seçenek isterseniz, lüks çadırlar olarak bilinen ve milli parkların etrafında konumlanan lodge’lar, size otel konforu sağlayabilir.

Afrika’nın en yüksek noktası Kilimanjaro Dağı’nı da görebileceğiniz, Kilimanjaro Milli Park alanını da programınıza ekleyebilirsiniz. Özellikle macera sever çiftler, bu dağda eşsiz bir tırmanış deneyimi yaşayabilir.

Küçük Prens kitabından hatırlayabileceğin Baobab ağaçlarını Tanzanya’da görebileceğinizi de söyleyelim. Bu özgün Baobab ağaçları, Tarangire Ulusal Parkı’nda yer alıyor. Ayrıca ülkenin en büyük fil nüfusu da burada.rcf4h78bssdiy1fr - Tanzanya Zanzibar Balayı TurlarıTanzanya’nın turistik şehirlerinden biri de Arusha. Şehirde, Tanzanya’da bulunmuş fosiller, insanın evrimine dair bilgiler ve vahşi yaşama dair fotoğrafların sergilendiği Doğa Tarihi Müzesi bulunuyor. Yılan ve sürüngen koleksiyonuna sahip Meserani Yılan Parkı da yine şehirdeki gezilebilecek yerlerden.

Tanzanya’da ne yenir derseniz, ülkede yemek kültürünün zengin olduğunu söyleyebiliriz. Hint Okyanusu’na kıyısı olması nedeniyle deniz ürünlerine çok sık rastlayabilirsiniz. Ayrıca ülke, Hindistan’dan çok fazla göç aldığı için Hint mutfağının etkilerini de Tanzanya yemeklerinde görmek mümkün. Ülkenin en ünlü yemeklerinden birinin muz ve sığır eti ile yapılan mtori yemeği olduğunu da söyleyelim. Tanzanya mutfağının vazgeçilmezi çapati ekmeklerinin de tadına bakabilirsiniz.

Safari turu ve Tanzanya Zanzibar adası gezisini birleştirerek keyifli bir balayı tatili yaşayabilirsiniz. Zanzibar Adası, Tanzanya’ya bağlı ve Hint Okyanusu’nda yer alıyor. Bembeyaz kum, turkuaz deniz ve tropik meyvelerle, deniz tatili isteyen balayı çiftleri tarafından tercih ediliyor. Turistik bir yer olmasından dolayı İngilizce bilen kişi sayısı da çok.

Zanzibar’da eşinle birlikte bütün gün denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarıp, akşamüstü gün batımını seyredebilirsiniz. Bunun için adresiniz gün batımının seyredilebileceği en güzel bölgelerden biri olan Nungwi olmalı! Dilerseniz denizin içinde yer alan masalarda romantik bir yemek yiyerek müthiş manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.ordfad4dhvmnhwdr - Tanzanya Zanzibar Balayı TurlarıTanzanya’ya gitmeden önce, eşinle birlikte bazı aşıları yaptırmanız gerektiğini de hatırlatalım. Hangi aşıların yapılması gerektiğini Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller genel Müdürlüğü’nün web sitesinden öğrenebilirsin.

Tanzanya ve Zanzibar’a Nasıl Gidilir?İstanbul’dan Zanzibar, Darüsselam ve Kilimanjaro’daki havalimanlarına direkt uçuş imkanı bulunuyor. Yolculuk ortalama 8 saat sürüyor.

En Yakın Havalimanı: Kilimanjaro Uluslararası Havalimanı ve ZanzibarAbeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı

Ülke: Tanzanya

Vize: Girişte alınıyorsf2yfcjn4ir3pgtt - Tanzanya Zanzibar Balayı TurlarıTanzanya ve Zanzibar’a Ne Zaman Gidilir?Tanzanya sahip olduğu tropikal iklim sayesinde hemen her mevsimde sıcak ve nemli bir havaya sahip oluyor. Mart, nisan, mayıs ve kasım, aralık ayları ise yağışlı geçiyor. Bu yüzden Zanzibar turları için haziran ve ekim ayları arasındaki dönemi düşünebilirsiniz.

Tanzanya ve Zanzibar’da Ne Yapılır?Tanzanya gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Tanzanya ve Zanzibar balayı çiftleri için hem eğlenceli hem de romantik seçenekler sunıyor. Peki Tanzanya’da ne yapılır, Zanzibar’ın gezilecek yerleri neresi derseniz, birkaç önerimiz var:

Tanzanya ve Zanzibar turu sırasında eşinle birlikte yapabilecekleriniz şöyle:

Safari: Serengeti ve Selous’ta vahşi doğayı keşfedebileceğiniz, birbirinden farklı hayvan türlerini görebileceğiniz bir safari turuna çıkabilirsiniz.

Tanzanya Kahvesinden Tatmak: Afrika denilince kahveden bahsetmemek olmaz. Kilimanjaro ve Meru Dağları‘nın yamaçlarında, Kenya sınırı kıyısında yetiştirilen ünlü Tanzanya kahvesinin de tadına bakabilirsiniz.

Alışveriş Yapmak: Tanzanya’da birçok hediyelik eşya dükkanı mevcut. Bu dükkanlarda tahtadan oyma heykeller, fil figürleri ve özgün aksesuarları bulabilirsiniz.

Kilimanjaro’ya Tırmanmak: İşte macera sever çiftler için ideal bir seçenek. Afrika’nın en yüksek noktasına ulaşmak isterseniz Kilimanjaro Dağı’na tırmanabilirsiniz.aoa4jbgxswj9ljea - Tanzanya Zanzibar Balayı TurlarıStone Town’a Gitmek: Zanzibar’ın eşsiz kültürel tarihini, ülke liderlerinin evleri ve antika binalarını Stone Town’da görebilirsiniz. Dar sokaklarında, el yapımı antika kapılarının ve eski evlerinin önünde harika fotoğraflar çekebilirsiniz!

Freddie Mercury’nin Evini Gezmek: Efsane Rock müzik grubu Queen’in vokalisti Freddy Mercury’nin dünyaya geldiği evi görmek isterseniz Zanzibar’da olduğunu hatırlatalım.

Yunuslarla Yüzmek: Hint Okyanusu’nun yunuslarıyla birlikte yüzmeye ne dersin? Adanın güneyinde bir balıkçı köyü olan Kizimkazi, yunuslar için koruma bölgesi. Burada yunuslarla birlikte yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Stone Town yakınlarındaki Fumba’da da oyuncu yunuslarla yüzme imkanı bulabilirsiniz.

Arap Kalesi’nde Taarab Dinletisine Katılmak: Araplar tarafından inşa edilmiş tarihi Arap Kalesi’nde, günümüzde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Tanzanya geleneksel müziği olan Taarab konserlerini burada dinleyebilirsiniz.


Ne Zaman Gidilmeli?


Diğer Yurt Dışı Balayı Turları