Darüzziyafe*

Darüzziyafe
Tarihin her köşesine sindiği, hatta bizzat kendisi tarih olan Dârüzziyafe, özel günlerini Türk mutfağının nadide lezzetleriyle tatlandırıp, milletimizin ince zevkinin ve zarafetinin ürünü olan tarihi atmosferde unutulmayacak bir şekilde geçirmek isteyenlere kapılarını açıyor.

Dârüzziyafe Türk Mutfağı, Kanuni Salonu’nda 350 kişi, Sinan Salonu’nda 250 kişi, Türk Dünyası Salonu'nda 150 kişi olmak üzere toplam 750 kişiye aynı anda hizmet verebilmektedir.Bu sayı yaz aylarında servise açılan bahçeyle birlikte 1150 kişiye kadar çıkmaktadır.

Dârüzziyafe; toplantılarınız, davetleriniz için çok çeşitli seçeneklerle size özel yemek listeleri oluşturmakta ve tüm misafirlerinizi nezih bir ortamda, unutamayacakları lezzetlerle ağırlamaktadır.

DARÜZZİYAFE / ZİYAFET KAPISI
Dârüzziyafe Türk Mutfağı, 1992 yılından beri Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini yerli ve yabancı misafirlerine sunmaktadır. Dârüzziyafe, 1550-52 seneleri arasında Süleymaniye Külliyesi’nin imareti olarak inşa edilen binada hizmet vermektedir. Önceleri fakir halkın doyurulduğu, yolcuların yemek ve barınma ihtiyacının karşılandığı yapı, sonraları imparatorluğun Dârüzziyafe’si olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1992 yılından itibaren de ziyafet kapısı anlamındaki Dârüzziyafe Türk Mutfağı ismiyle, Türk mutfağını yaşatma gayretiyle hizmet vermektedir.

Dârüzziyafe Türk Mutfağı; Türk kültürünün gerek yemekleriyle gerek mimarisiyle gerekse de müziğiyle yaşatıldığı ve anlatıldığı tek yerdir. Avlusunda bulunan dibek taşı, 7 ton ağırlığındaki yekpare mermerden oyulmuş buzdolabı, Türk Dünyası Salonu’nda bulunan yük kantarı ve Kanuni Salonu’ndan Sinan Salonu’na açılan ikram penceresiyle, milletimizin yemeğe ve mutfağa bakışını resmeden, görülesi bir mekândır. Özellikle, kapıdan girer girmez bahçenin ortasında yer alan ve suyun tek kanaldan girip yirmi farklı çıkıştan çıkacak şekilde tasarlandığı ve bu özelliği itibariyle de eşsiz olan fıskiyeli havuz, asırlık çınarın gölgesinde Türk Mutfak kültüründe suya verilen önemin simgesi gibi durmaktadır.

Dünyanın en önemli mimari eserlerinden kabul edilen Süleymaniye Külliyesi’nin içinde bulunan Dârüzziyafe Türk Mutfağı, misafirlerini tarihi atmosferinde, geçmişten aldığı leziz mirası günümüzün damak tadına uyumlu kılan mutfağıyla ağırlamaktadır. Dârüzziyafe Türk Mutfağı, sahip olduğu bu hizmet anlayışıyla Türk mutfağına yönelik birikim ve deneyimleri, çok büyük bir özenle misafirlerine sunmaktadır.

*Aradığın firmanın detayları bulunmamaktadır.

BENZER FİRMALAR


Evleneceklere Destek Hareketi
Darüzziyafe ile çalışmak isteyen çiftler için yorumların çok önemli

Lütfen onların doğru seçim yapmasını kolaylaştırmak için Darüzziyafe hakkında yorumlarını paylaş.

Yorum Yap