Boşnak Kız: Düğünüme Nasıl Hazırlandım?

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

3:45 dakika

29.06.2020

Boşnak Kız düğün hazırlıklarını anlatıyor.

İzmirli bir Boşnak kızıyım. Her şey bir Laz çocuğuna aşık olmamla başladı. :) Birbirimiz olmadan yapamayız biz derken kendimizi düğün dernek yollarında bulduk. Eminim bu düğün hikayesi hepinize çok tanıdık gelmiştir. 2012 Temmuz ayında bir heves, bir heyecanla açtığım bloğum Boşnakkız düğün ve çeyiz hazırlıklarımı paylaşıp benimle aynı yolda olan gelin adaylarına bir nebze olsun faydalı olabilmek amacı taşıyor. Şimdi de Düğün.com için sizlerleyim.

Bilen bilir; Boşnakların adetleri ağırdır bu düğün dernek işlerinde. Her şey usulüne uygun dört dörtlük olsun isterler. Benim müstakbel eşim Boşnak olmadığı için ben bu adet konularında pek fazla diretemedim maazallah kaçar gider diye. :) Ama yine de ayrıntıcı kişiliğim bu düğün sürecimde hiç peşimi bırakmadı.

bosnakkiz

Bir şeylere başlamadan önce size yapacağım en önemli öneri; sakın ama sakın üşenmeyin, aman bu da olmayıversin demeyin. Bu sizin hayatınızın en anlamlı günü. Başkalarından sizler için bir şeyler yapmalarını da beklemeyin. Elbette sevdikleriniz sizler için, sizin bu anlamlı gününüz için ellerinden geleni yapacaklardır. Ama esas kahraman sizsiniz ve siz olmadan bu gemi asla yürümeyecek bunu unutmayın.

Nişanımızdan sonra düğün için hazırlanmamız gereken süre tam bir yıldı. Bir yıl ilk bakıldığında biraz uzun bir süre gibi görünse de düğün ve çeyiz hazırlıkları için özellikle benim gibi ayrıntılarda boğulan biriyseniz aslında çok da uzun bir süre değil.

yuzukk

Şu an düğünüme tam bir buçuk ay kaldı ve ben bu sürenin nasıl geçtiğini inanın hiç anlamadım. Daha önce çeyize dair bir ipliği bile olmayan ben bu kadar işin altından nasıl kalkacağımı kara kara düşünmektense, bir an önce kolları sıvamaya karar verdim.

Öncelikle sürekli elinizin altında olacak bir ajanda edinmenizi tavsiye ediyorum.Tabii daha kolay bir yol ararsanız size Düğün.com'un Ajandam Aracını öneriyorum.

Ben ajandamı bölümlere ayırdım. İlk başta çeyizim için oldukça detaylı bir “Alınacaklar Listesi” yaptım. Tabi ilk başta hepsi aklınıza gelmiyor. Alışveriş esnasında zamanla listenin maddelerini uzatıyorsunuz. :) Daha sonra zaman içerisinde özellikle indirim günlerinde (Markaların indirimlerini kesinlikle takip edin, sezonda gördüğünüz bir ürünü indirimde yarı fiyatına almanın hazzı hiçbir şeyde yok.) beğendiğiniz, içinize sinen ürünleri almaktan çekinmeyin. Ben özellikle sofra dekorasyonuna önem veren biri olduğum için aklımda çizdiğim sofra resimlerine uygun materyalleri indirimde buldukça topladım ve ajandamın ikinci kısmı olan “Çeyizim İçin Aldıklarım" kısmına yazdım. Yani bir yandan aldıklarımın üstünü çiziyor diğer yandan da ajandanın diğer bölümüne ekstra aldıklarımı yazıyorum. Böyle bir yöntem seçerseniz hem ne aldığınızı bilirsiniz hem de zaman içinde aldıklarınızı unutup bir aldığınız bir daha almak zorunda kalmazsınız. Kimse ilerde açtığı kolilerin içinde 5 tane limon sıkacağı görmek istemez değil mi? :)

yemek_takmi

Ajandamın bir diğer bölümünü “Ev Giyimi ve İç Çamaşırları için ayırdım. Evlendikten sonra evde bakımlı olmak ailenizle birlikte olduğunuz zamanlardan biraz daha önemli hale geliyor. Eşinizin sizi evde de bakımlı görmesi ona olan saygınızın ve sevginizin ufak bir göstergesi değil mi? Tabi bu her iki taraf için de geçerli bir durum olmalı. :) Bu bölüm için de yine envayi çeşit marka ve online alışveriş siteleri mevcut. Acelemiz olmadığı için yine indirimleri takip ediyor ve tarzımıza uygun ürünleri yine içimize sindirerek alıyoruz. Ben bir ürünü çok beğenmedikçe, sırf listeden silinsin, üzerimden yük kalksın mantığı ile alma düşüncesine karşıyım. Çeyiz hazırlıkları yaptığım süreçte hiçbir zaman kafamda bir ürün belirleyerek bir mağazaya girip alışveriş yapmadım. İlla bu ürün bugün alınacak demedim. İçinize sinmeyen bir ürünü çeyizinize koyup evlendikten sonra nefret ettiğiniz bir eşyayla aynı evde yaşamak istemezsiniz değil mi? :)

seksy_terlik

Benim yöntemim beğendiğim ve indirimde gördüğüm ürünü alıp listeden üzerini çizmekti. Şimdi aldığım şeylere bazen bakıyorum da hepsi bebeklerim gibi hiç birine kıyamıyorum. Ajandada “Kişisel Bakım“ bölümü sonlarda yer alıyor. Bir de o mesele var tabi. Özellikle özel günlerde yapılan indirimler, kişisel bakım ürünleri stoklamak için biçilmiş kaftan. Bu günlerde neredeyse bütün kozmetik markaları %50’lere varan indirimlere girerler. Ben özellikle sürekli kullandığım ve her zaman kullanmayı düşündüğüm ürünleri bu günlerde stokladım ve çeyiz listeme yazdım. :)

makyaaaj

Ajandamızın son bölümü “Ev Erzakları” tabi ki. Düğünün ertesi günü aç kalmak istemeyiz değil mi? :) Bu alışveriş düğüne az bir zaman kala yapılmalı. Tabi ki hazırlık olarak zaman gerektiren ürünler daha önce yapılıp kavanozlarda yerlerini almalı. Bu liste tamamen damak zevkinize ve yöresel tatlara göre değişiklik gösteriyor. Tarhana, reçel, ev makarnası, ev salçası, kuru bakliyat, yağı, tuzu, şekeri… diye liste uzar gider… Bunlar bir güzel kavanozlara konur ve kavanozlar zevkle süslenip mutfakta yerlerini alırlar. :) Her şeyi zevkinize göre süslemeye çalışın, kız çeyizi bu kuru kuru gider mi hiç sakın üşenmeyin.

erzak_dolabi

Biraz uzun bir yazı oldu ama tecrübeden olsa gerek bir çırpıda döküldü parmaklarımdan. :)

Teoride bu kadar konuştuktan sonra biraz pratik yapmak için sizi kendi bloğumda hazırladığım bir Çeyiz Listesi ile baş başa bırakıyorum.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

2 yorum

DEİ

Deniz Evin İRDEM

Düğün Tarihi: 20.05.2013


Seni burada görmek ne güzel Özlem ablacım, yazını hiç sıkılmadan okudum öpüyorum :)


birsen çelik

Düğün Tarihi: 20.07.2013


merhaba boşnakkızı sizi tesadüfen ekranda gördüm benimde kızım haziranda evlendi ama düğnden önce sizin aldıklrınızla bizimkiler hemen hemen aynıydı.ayrıca sizin fikirlerinizden çok esinlendim çok teşekkür ederim sürekli takip ediyorum.sizide tebrik ediyorum mutluluklar diliyorum ileriki günlerdede bebek hazırlığınızı merakla bekliycem umarım mailim size ulaşmıştır.sevgiler