İnci ve Adnan Anlatıyor: Amalfi'de Balayı!

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

3:35 dakika

29.04.2020

Balayına gidilecek yerler arasında popülerliği gittikçe artan Amalfi sahilleri gözümüzden kaçmadı. Balayı tercihlerini Amalfi İtalya'dan yana kullanan İnci ve Adnan'ın kapısını çaldım ve sizin için her şeyi sordum. İşte İnci ve Adnan'dan Amalfi'de balayı için öneriler!

Balayında neredeydiniz?

Balayında Güney İtalya'ya, Amalfi kıyılarına gittik.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Neden Amalfi?

Düğünümüzü Roma’da yapmıştık, İtalya’da birkaç yer daha görmeden dönmek istemedik. İtalya’da gezilecek yerler araştırırken birkaç arkadaşımın önerisiyle Amalfi’yi öğrendik ve internette Amalfi’nin fotoğraflarını görmek bile karar vermemize yetti. Ayrıca daha önce oraya gitmiş olan herkesin istisnasız söylediği şuydu; “Tam bir cennet bahçesi!”

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Konaklama imkanları nasıldı?

Amalfi’de kalacağımız oteli internet üzerinden bulduk. Çok turistik bir yer olduğu için çok fazla otel seçeneği vardı. Biz denize yakın olan, Amalfi merkezine de çok uzak olmayan bir otel tercih ettik.

Bazı otellerin denize direk giriş imkanı yok veya paralı şekilde ortak plajlara gidiyorsunuz. Bizim oteli tercih etme sebebimiz kendine özel bir koyu olması ve açık havada jakuzisi olmasıydı.

Oradaki çoğu otel çok küçük ve az odalı. Odaların çoğu deniz manzaralı… Bizim otelimiz 8 odalıydı, Roma’da kaldığımız otelden daha lüks ve moderndi.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Kimlere önerirsiniz?

Güzel deniz manzarası aşıklarına, denize girmekten hoşlananlara ve deniz ürünü yemekleri sevenlere öneriyoruz.

Ancak Amalfi’ye ulaşmak için ÇOK virajlı yollardan geçiyorsunuz ve Amalfi’de güzel manzaralı oteller dik falezlerin tepesinde olduğundan denize ulaşmak için 200 basamak civarı inmek gerekiyor.

Hatta bazı otellerin kapısından içeri girmek için bile onlarca basamak inmeniz gerek. Balayı sonunda valizlerle bu basamakları tırmanacağınızı düşünerek kararınızı verin derim.

Kısacası virajlı araba yolculuğundan rahatsız olmayan ve sonunda gireceği muhteşem deniz uğruna basamakları umursamayacak olanlara öneririz.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Ne zaman gittiniz? İdeal tatil için Amalfi’ye hangi mevsim gidilir?

Biz Haziran ayının sonunda gittik. Gündüzleri sıcaktı ama öyle çok bunaltıcı değildi, akşamları biraz esintili oluyordu. Son günümüzde hava hafif kapalıydı, biraz yağmur serpiştirdi. Belki daha ileriki aylarda daha güzel olabilir hava ama yaz mevsimi bence doğru seçimdi.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Amalfi vize istiyor mu?

Evet, Schengen’inizin olması gerekiyor.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Amalfi’ye nasıl gidilir?

Açıkçası Amalfi’ye ulaşmak pek kolay olmadı. Amalfi’ye en yakın havaalanı Napoli’de. Türkiye’den Amalfi’ye gidecekler de önce Napoli’ye ulaşmalılar sanıyorum.

Roma'dan Amalfiye nasıl gidilir?

Biz Roma’dan Amalfi’ye geçmek için önce hızlı trenle Napoli’ye geçtik.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Peki, Napoli'den Amalfi'ye nasıl gidilir?

Napoli’den de normal trenle Sorrento’ya, ardından otobüsle Amalfi’ye ulaştık. Bu seyahat gerçekten çok uzun sürdü ve yorucu oldu. Zaten büyük şehirlerden uzaklaştıkça İngilizce bilen insan sayısı azaldığı için yol sormakta bile zorlanmaya başlamıştık.

Napoli’nin tren garı ve civarı hiç iç açıcı bir yer değildi, oradan bindiğimiz trendeki insanlar ve yol boyunca durduğumuz istasyonlar bizi gitgide ürkütmeye başlamıştı. Çünkü her yer çok bakımsız ve terk edilmiş gibi görünüyordu. Ama Sorrento’ya vardığımızda endişemiz azaldı çünkü orası çok güzel ve turistik bir yerdi.

Sorrento’dan Amalfi’ye giden virajlı otobüs yolculuğumuz maalesef havanın karardığı bir saate denk geldi ve bu da bizim için işleri biraz zorlaştırdı. Elbette otele varıp da manzarayı görünce bu zor yolculuğa kesinlikle değdiğini düşündük ve hala iyi ki Amalfi’yi seçmişiz diyoruz.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Ulaşım oldukça zor gibi duruyor, peki bu süreçte bir kolaylık öğrendiniz mi?

Amalfi’ye gitmeyi düşünenlere önemli bir önerim var: Napoli’den Amalfi’ye ulaşım ile ilgili iyi bir araştırma yapsınlar çünkü biz balayımızın 3. gününde öğrendik ki daha kısa sürecek yol seçenekleri de varmış. Ayrıca bildiğim kadarıyla otobüs yerine feribotla da Amalfi’ye ulaşılabiliyormuş. Böylece virajlı yolu atlatmış oluyorsunuz.

Havaalanına geri dönmek için de toplamda bütün vasıtalara vereceğimiz parayla aynı paraya denk gelen özel şoförle otelimizden alınıp Napoli havaalanına ulaştık! Bu seçeneği de unutmasınlar.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Peki, Amalfi’de ne yapılır konusuna gelirsek?

Amalfi’de köpüklü beyaz şarap eşliğinde müthiş deniz ürünleri yenir. Limon bahçelerinin etrafında dolaşıp, falezlerden manzara izlenir.

Amalfi aslında çok küçük bir kasaba, o yüzden 1 gün içinde merkezi kolaylıkla gezip görebiliyorsunuz. Diğer günlerde de yakınlardaki diğer kasabalara düzenlenen turlara katılmanızı öneririz.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Yapmadan dönmeyin dediğiniz bir şey var mı?

Bazı restoranlar ekstra ücret almadan sizi otelinizin plajından deniz motoruyla alıp restorana götürüp yemeğinizi yedikten sonra sizi otelinize bırakıyor. Bu kısacık motor turu bana o muhteşem manzaranın içinde rüya gibi gelmişti. Bunu veya uzun süreli bir tekne turunu mutlaka yapın derim.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Amalfi'de gezilecek yerler nereler? Nereleri görmeden gelmesinler?

Oraya kadar gitmişken sadece Amalfi’de takılı kalmayıp yakınlardaki güzel kasabaları da görsünler.

Mesela isteyenler kolaylıkla Pompei Antik Şehri'ni gezdiren tura katılabilirler veya Capri Adası'na gidebilirler. Positano’nun da çok güzel olduğunu duydum. Biz Pompei’yi gezip ardından Vezüv Yanardağı’nın tepesine kadar çıkıp Napoli’yi bin metre yüksekten gördük.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Mutlaka yiyin dedikleriniz!

Amalfi’nin merkezindeki kilisenin önündeki restoranlarda deniz ürünlü, şaraplı spaghetti ve deniz ürünlü salata.

Sakın yemeyin?

Benim sevmediğim bir yiyecek yoktu ama tabağında vantuzlu kalamar bacakları ve onlarca kabuklu midye görmek istemeyenler için pek iç açıcı bir seyahat olmaz.

i̇nci ve adnan anlatıyor: amalfi'de balayı!

Balayı Turları

Kusursuz bir balayı için en güvenilir firmalar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Balayı firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Balayı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Balayı Firmaları

Balayı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Derya akal

Düğün Tarihi: 26.05.2016


Evet kaldiklari oteli ogrenebilir miyiz temmuzda balayina gitmeyi dusunuyoruz

Düğün.com

Düğün.com
Merhabalar, Merak edenler için İnci ve Adnan'ın balayı tatilinde Amalfi'de kaldıkları otelin adı: Villa Santa Maria - Luxury Villa!


DENIZ GÜN ENÖN

Düğün Tarihi: 21.04.2016


Çok değerli bilgiler aldık teşekkür ederiz. Sorun olmazsa bu çiftimizin kaldıkları otelin adını öğrenebilir miyiz? İnternette doğru seçim yapmak pek mümkün olmuyor.Peşinen teşekkür ederiz.