Kısa Gelin Saçları Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

7:58 dakika

02.02.2024

Gelin saçı denince akla hep topuz modeli gelir nedense. Hatta bu bir kuralmış gibi bu dönemde gelin saçları için adaylar saç boyu kısaysa uzatmaya ve saç modeli ararken topuz modelleri arasında gezinmeye başlarlar. Senin de çok iyi bildiğin gibi böyle bir kural yok! Aksine son yıllarda kısa saçlı gelin olmak oldukça popüler. Nasıl aksesuar takacağını hangi modellerden esinleneceğini düşünüyorsan cevabını burada bulacaksın!

kısa gelin saçı

Hangi Saç Boyu Kısadır?

Erkeklerin kullandıkları saç modeli olan 2 numaradan omuz hizası arasında kalan saç boyuna kısa saç denir. Birkaç çeşit kısa saç vardır. Erkek tıraşı gibi olanlar, bir zamanlar tüm dünyayı kasıp kavuran Meg Ryan saç modeli olan asimetrik kesim kısa saçlar – günümüzde bu saç modelini hala uygulayan Ayşe Arman var - kahküllü kısa saçlar ve bob modeli saçları kısa saç modellerinden öne çıkanlar olarak sıralayabilirim.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Modası hiç geçmeyen kısa saçlar ile her zaman havalı ve modern bir görünüm sergilersin. Ayrıca kısa gelin saçı modelleri daha dinamik ve enerjik görünmeni sağlar.

Öne çıkan Düğün Kısa Saç Modelleri

Saç boyun, tarzın, gelin saç modelini etkileyecek kriterler arasında. Peki hangi saça hangi model? Hemen anlatalım:

Çok Kısa Saç Modelleri Düğün İçin Çok Çeşitli

Erkeksi saçlar olarak da adlandırdığımız çok kısa model saçlar bebeksi yüz hattı olanlara daha çok yakışır. Çünkü bu saç modeli ile yüz daha çok ortaya çıkar ve yüzünü biraz daha sertleştirir. Tabii bu keskin hatlı biri olacağın anlamına gelmiyor. Bu bebeksi yüzünün daha olgun duracağı anlamına geliyor.

Keskin yüz hattın var ve yine de erkek tıraşı gibi bir kısa gelin saç modeli tercih edeceksen sana yüzünün daha sert duracağını söylemek zorundayım. Fakat aynı zamanda seni sportif ve enerjik de gösterecektir.

kısa saç modelleri düğün için

Çok kısa saç modelini ince telli saç yapısına sahip gelin adayları da, kalın telli saç yapısına sahip gelin adayları da tercih edebilir. Sadece ince telli gelin adaylarının model verirken kalın telli saç yapısına sahip gelin adaylarına göre yardımcı ürün kullanmaları gerekebilir.

Küt Kısa Gelin Saçı Modelleri

Kulak hizasında ya da altında biten modelleri de vardır, boynun tam ortasına kadar uzanan modelleri de... Küt saç modelleri genellikle ince telli gelin adaylarının tercih etmesi gereken bir modeldir.

Çünkü kalın telli saçlara sahip gelin adaylarının yaptıkları model kısa bir süre sonra kabaracağı için pek tavsiye etmiyorum. Mutlaka denemek istiyorsan saç yapımı için ciddi bir zaman harcamayı göze almalısın.

Küt saçlı gelin adaylarına kısa saçlı gelin başı yaptırırken çok dikkat çeken bir saç aksesuarları yoksa saçlarını dalgalı, bukleli ya da eski dönem saçları gibi yaptırmalarını tavsiye ediyorum.

kısa saç modelleri düğün

Ortaya Yakın Kısa Gelin Saç Modelleri

Ortaya yakın kısa saç; boynun tam ortası ile omuz arasında kalan bölgedeki saç şeklidir. Bu saç modeli toplanabilir olduğu için en avantajlı kısa gelin saçı modellerinden biridir.

Hem topuz yaptırılabilir hem de açık bırakılabilir. Bu noktada açık bırakıyorsan mutlaka dalgalı ya da bukleli yaptırmalısın. Düz saçlar bu boydaki bir gelin adayı için çok sıradan kalır şimdiden söyleyelim.

Ayrıca özellikle belirtmek isteriz ki ortaya yakın kısa saç modelleri kalın telli saç yapısında avantaja dönüşecek bir numaralı kısa saç şeklidir.

düğün kısa saç modelleri

Kısa Saçlı Topuz Modelleri

Kısa saçın var ve topuz yaptırmak istiyorsan iki seçeneğin var. Ya orta uzunlukta bir kısa saça sahip olmalısın ya da postiş kullanmalısın. Bunlardan birine sahip olmadığında topuz modeli yaptırmak kısa saçlı gelin adayları için biraz hayal olur.

Postiş kullanırsan örgü topuz ya da tepeden topuz modeli başta olmak üzere istediğin topuz modelini yaptırırsın. Postiş kullanmak istemezsen ense hizanda küçük bir topuz yapılır. Bu noktada saçının ön tarafını nasıl yaptıracağın daha önemli olur.

Daha uzun boylu ve havalı bir görünüme sahip olmak için saçının ön bölümünü kabartmalı, romantik bir görünüm için ortadan ikiye ayırarak çiçekli bir taç kullanmanı öneriyorum.

düğün için kısa saç modelleri

Kısa saç modelleri için aksesuarlar nelerdir?

Kısa saç modelleri de en az uzun saç modelleri kadar aksesuar kullanımında özgürdür. Buna çiçekler, saç tokaları, saç bantları, duvaklar ve taçlar da dahildir. Haydi, gel örneklerle kısa saç modellerine göre aksesuarları inceleyelim.

Çiçekli kısa saç modelleri

Çiçekler, son yılların en popüler saç aksesuarlarıdır. Kır düğünlerine en çok yakışan aksesuar olduğu kadar kısa gelin saçlarına da en çok yakışan aksesuar çiçeklerdir. Ön, arka ve yan tarafta olmak üzere üç ayrı kullanımı vardır.

Arka tarafta genellikle saçın tam ortasına tutturulur ve çiçeklerden başka aksesuar takılmasına gerek kalmaz. Eğer sırt dekolteli bir gelinliğin varsa kesinlikle büyük mevsim çiçeklerini tercih etmeni öneriyorum. Böylece görkemli bir görünüm yakalayabilirsin. Sırt bölgen kapalı ise daha küçük çiçekler görünümünü dengeler.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Yan veya orta bölümde tercih etmeyi planlıyorsan sana önerim başka aksesuarlardan mümkün olduğunca kaçınman. Çünkü kısa saç için çiçek aksesuarı yeterince kafanda dikkat çekeceği için duvak ya da toka takarsan bu dikkat dağılıp fazla bir görüntü verecektir. Buna dikkat etmeni öneriyorum.

düğün saç modelleri kısa

Taçlı Kısa Gelin Saç Modelleri

Kısa saç modeline taç takmak istiyorsan yakası açık bir gelinlik modeli tercih etmelisin. Böylece tacın ne kadar gösterişli olursa olsun saç modelinin önüne geçmez. Ayrıca hem taç hem de duvak takmayı planlıyorsan saçını mutlaka topuz yaptırıp duvağını topuzunun altından tutturmalısın. Bu saçın ve aksesuarların arasında bir denge tutturmanı sağlayacak.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Bantlı Kısa Saç Modelleri

Bant saç aksesuarı da çiçekler gibi farklılık gösterir. En bilinen ve tercih edileni saçın ön bölümünün hemen ardından takılıp bandın işlemeli bölümünden sonra tül olarak devam edenleridir. Özellikle bu modelin tercih edilme sebebi duvaktan vazgeçilememesidir.

düğün saç modelleri kısa

Alnın tam ortasından takılan özellikle taş işlemeli olan saç bantları 20’li yıllara gönderme yapmayı planlayan gelin adayları için harika bir seçenek olur. Bu aksesuar özellikle after partylerde daha çok tercih ediliyor.

düğün saç modelleri kısa

Eğer kısa saçlarından daha fazla ilgi çekmesini istediğin bir şey varsa o kesinlikle bir tarafında kocaman bir aksesuar olan saç bandıdır. Bu bandı takarken özellikle saçlarının tamamının tek bir taraftan çıkarılmasına dikkat etmelisin. Bu aksesuar puantiye ya da dantel kumaş gibi dokulu tüllerden oluşur.

düğün saç modelleri kısa

Şapkalı kısa saç modelleri

Tüm dikkatler yüzünde olsun istersen kesinlikle kısa saçına kocaman şapka takarak gününe damga vurmalısın. Kısa saçta şapka aksesuarı genellikle kumsal düğünlerinde tercih edilir. Eğer kocaman şapka senin de tercihinse gelinliğini straplez ya da tek omuzlu gelinlik modeli yaptırmanı tavsiye ediyorum.

düğün saç modelleri kısa

Duvaklı kısa saç modelleri

Duvaklı kısa gelin saçlarına en fazla önerdiğim model kafes duvak dediğimiz tüllü şapkadan veya sadece tülden yapılmış aksesuarlardır. Bu aksesuarı daha çok nikahlarda tercih edebilirsin.

düğün saç modelleri kısa

Sadece tülden oluşan ve şapka gibi takılan duvaklar genellikle kısa olanlardır. Bu aksesuarı tercih etmeyi planlıyorsan yakan çok açık olmamalıdır.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Kısa saçlı gelin adaylarına şu videomuzdaki tasarımlara göz atmalarını da öneriyoruz:

Kısa Gelin Saçı Modelleriyle Dikkat Çeken Firmalar

1- Hair Make-up Jeylo Stüdyo Bebek

Saçınıza ve zevkinize uygun makyajlarıyla öne çıkan Hair Make-up Jeylo Stüdyo Bebek, hem doğal hem şık tasarımlarda oldukça deneyimli. Evde veya düğün mekanınızda hizmet veren firma, yakınlarınız için de saç ve makyaj tasarımları yapabiliyor.

Özgür Dinçer

2- Batuhan Gelişli Hair Studio

Düğün günü öncesi ön görüşmeler yaparak aklınızdaki tasarımı detaylıca öğrenen firma, sizi hayalinizdeki görünüme kavuşturma iddiasını taşıyor. Firmanın yetenekli ekibi ise ünlüler camiasından birçok isimle çalışma fırsatı bulmuş.

Elser Yılmaz

3- Hair Makeup Kızıl Cadı

Nude tonlarındaki doğal ama çarpıcı makyajlarda uzmanlaşan ekip, son yılların saç makyaj trendlerine de hakim. Yüzünüzde öne çıkarmak istediğiniz noktaları belirleyip buna göre bir tasarım yapıyorlar.

MakeUp Figen Yılmaz &

4 - Mehmet Tatlı Marmara Forum

1961 yılından beri sektörde olan firmanın 20'den fazla şubesi bulunuyor. Cilt tipiniz, ten renginiz ve yüz hatlarınıza göre saç ve makyaj uygulaması yapılıyor.

Mehmet Tatlı Marmara Forum

5 - Emre Hergül Kuaför

Emre Hergül Kuaför'de saç ve makyaj uygulamaları gün boyu kalıcılığını koruyacak malzeme ve tekniklerle yapılıyor. Firma ayrıca ücretsiz prova imkanı sunuyor.

Emre Hergül Kuaför

Dizi ve filmlere konu olan kısa saçlar

Özellikle Great Gatsby filminden sonra 1920’li yılların saç modellerine de bir dönüş oldu. Artık gelin adayları, doğru aksesuar bulduğu anda kısa saçlı bir gelin olmayı gözlerini kırpmadan kabul eder hala geldi.

Great Gatsby

Özellikle bu filmin saçı, makyajı ve aksesuarları gelin adayları için biçilmiş kaftan ile eşanlamlı. Kısa bob kesim saçların düz ya da bukleler halinde kullanılması ve işlemeli gelinlikler ile harika görüneceğine emin olabilirsin.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Downton Abbey

1920’lilerde geçen Downton Abbey dizisi özellikle kısa saçlı gelin adaylarına son yıllarda oldukça ilham veren 3 karaktere sahipti. Evin kızları Mary, Edith ve Lily’nin her biri farklı bir aksesuar kullanarak kalplerimizde taht kurdu.

Mary çiçekli pırlanta taç üzerine duvak kondurduğu saç aksesuarını kısacık saçlarını ense topuzu yaptırarak sergiledi.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Edith ise ipek gelinliğini tül duvak ve taçla sergiledi. Mary’nin saç aksesuarına oldukça benzeyen bu karakterden ilham almak için sen de saçlarını su dalgası yaptırmalısın.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Ailenin başkaldıranı Lily’nin saç modeli ise ortadan ikiye ayrılmış bukleli gelin saçı tercih ederken her iki tarafına da çiçek takıp aksesuar olarak alnının tam ortasına saç bandı taktı. Sen de bu görünümü tarihi düğün mekanlarında rahatlıkla tercih edebilirsin.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

En ünlü kısa saçlı ünlüler

“Hayalet” filmi ile kendini sevmeyenlerin bile kalbinde bir taht kuran Demi Moore en ünlü kısa saçlı ünlülerden biri. Genellikle alnına düşürdüğü saçlarını düz kesim kullanan Demi’nin aksine Sharon Stone kısa saç modelini karışık kullananlardan.

Victoria Beckham’ın kısa saçları

İşte neredeyse kısa saçın ünlü olmasının nedeni bu kadındır. Hatta Katie Holmes’in stiline bile katkıda bulunan Vic ilk asimetrik kısa saç kestiren ünlülerden biri oldu. Neredeyse kısa saçın her türlüsünü kullanan Beckham oval yüz tipinin ekmeğini de yiyor diyebiliriz. Eğer senin oval yüz tipin yoksa Victoria Beckham’ın her modelini deneme derim.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Yeni nesil kısa saçlı ünlüler

Genç oyuncular gerek seçtikleri roller gerekse kişisel tercihleri olarak modernliğin simgesi olan kısa saçtan vazgeçemiyor. Bunlar arasında Taylor Swiff, Jennifer Lawrence ve Kristen Stewart bulunuyor. Özellikle Kristen’ın neredeyse uzatmak bile istemiyor.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Orta uzunlukta kısa saçlı ünlüler

Hem yaş gereği hem de moda unsurlarından biri olması nedeniyle orta yaşlı ünlüler genellikle küt kısa saç modelini tercih ettiler. Bunlar arasında Katie Holmes, Beyonce ve Rachel McAdams birinci sırada.

kısa gelin saçları hakkında bilmen gereken her şey

Şimdi Sıra Sende, Haydi Sor!

Evet, sıra sende. Hala cevaplanmamış soruların ya da aktarmamı istediğin bilgiler varsa makalenin altına soru olarak eklemelisin. Sorularına en kısa zamanda yine makalenin altında cevap vereceğim, daha açık bilgi isteklerini ise yazıya ekleyeceğim. Haydi, sor bakalım...

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

7 Yorum

Gizem

Düğün Tarihi: 07.12.2018


Saçlarım kalın telli ve bakımı şekil vermesi hatta en basit tarama yıkama işlemi bile çok zor oluyor. Kalın olduğu için de kuru ve kabarık oluyordu doğal keratin kullanmaya başladıktan sonra saçlarımla uğraşmak zevkli gelmeye başladı. Doğal keratin saçlarımın yumuşamasını sağladı yıpranmalar toparlandı kabarma falan da olmuyor artık.


Yüsra

Düğün Tarihi: 27.11.2018


Saç tellerim çok ince ve güçsüz sürekli de diken gibi havalarda geziyor bağladığımda bile çok çabuk da yıpranıyor her işlemden çok çabuk etkileniyor saçlarımın bu durumundan çok sıkıldım ve bir sürü şey denedim doktor bir arkadaşım doğal keratin kullanmamı önerdi birlikte bulduk internetten patentli keratin varmış doğal olduğuna emin olmak için aldık iyiki de almışız saçlarım daha sağlıklı dikenler olmuyor ve saçlarım daha güçlü her işlemde saçlarım mahvolucak diye korkup vazgeçmiyorum.


Zehra

Düğün Tarihi: 14.11.2018


Saçlarım uzun zamandır kısa uzatamıyordum uzatmak için çok uğraştım ama en son cilt uzmanı bir arkadaşım doğal keratin tavsiye etti aldım patenti olandan saçlarım artık uzamaya başladı ve istediğim saça kavuşuyorum patenli keratin hem uzattı hem de saç uçlarımda kırık yıpranma falan da kalmadı saçlarım uzun ve sağlıklı.


Rüya

Düğün Tarihi: 09.06.2018


Merhaba her şey tıkır tıkır gidiyor derken saç aksesuar konusunda tam bir çıkmaza girdim. Saçlarım omuzlarımdan 3 parmak yukarıda bir uzunlukta.Koyu kumral kendi renginde.kısa saçın modernliğini yaşamak istiyorum.Gelinliğim balık model tümüyle dantel, sırtı tül dekolteli ortasında düğmeler dantelin iri güpürleri de sırtımda geniş açı V şeklinde.Gelinliğin yakası dar açı ama derin V dekolteli hatta Y dekolte desem anlaşılır sanırım.Konsept ise tamamen beyaz cipso süsleme,açılır çatılı,açılır camekanlı otel Terasında kokteyl nikah ve after Party.Müzikler nostaljik kokteylde 45 likler Party de 90 lar çalacak ayrıca latin dansları. Gelin başı ve makyajı konusunda ise tamamen confuse oldum help please

Düğün.com

Düğün.com
Rüya Hanım Selam. Nostaljik detaylara sahip düğününüzde küt saçlarınızı vintage tarzda iri buklelerle kullanabilir, dilerseniz duvak yerine zarif taşlar ve incilerle süslü bir saç aksesuarı ile yandan toplayabilirsiniz. Gelin makyajı konusunda yardımcı olabilmemiz için, yüz şekliniz, ten ve göz renginiz hakkında biraz detay vermelisiniz. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Rüya

Düğün Tarihi: 09.06.2018


Merhaba her şey tıkır tıkır gidiyor derken saç aksesuar konusunda tam bir çıkmaza girdim. Saçlarım omuzlarımdan 3 parmak yukarıda bir uzunlukta.Koyu kumral kendi renginde.kısa saçın modernliğini yaşamak istiyorum.Gelinliğim balık model tümüyle dantel, sırtı tül dekolteli ortasında düğmeler dantelin iri güpürleri de sırtımda geniş açı V şeklinde.Gelinliğin yakası dar açı ama derin V dekolteli hatta Y dekolte desem anlaşılır sanırım.Konsept ise tamamen beyaz cipso süsleme,açılır çatılı,açılır camekanlı otel Terasında kokteyl nikah ve after Party.Müzikler nostaljik kokteylde 45 likler Party de 90 lar çalacak ayrıca latin dansları. Gelin başı ve makyajı konusunda ise tamamen confuse oldum help please


Sahide

Düğün Tarihi: 21.03.2018


benim saçlarım çok kısaydı düğüne kadar keratin dip bakım yağı kullanarak uzattım


İpek Özkul

Düğün Tarihi: 22.01.2018


Merhaba,platin sarı küt saçlarım var.Arkadaşlarım tenimin beyazlığı ve saçımın da beyaza yakın bir sarı tonu olmasından dolayı gelinlikle iyi resim veremeyeceğimi düşünüyor.Dikkat ettiğimde çoğu sarışın gelin düğün öncesinde saçını koyu tonlara boyuyor.Bir yanım bu soğuk tonların meleksi cool bir hava verwceğini düşünse de bir yanım şüpheli.Sizin görüşünüzü merak ediyorum.