Gelin ve Aileler

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:10 dakika

29.06.2020

Kabul edelim ki evliliğe hazırlık süreci stresli bir dönem. Bu dönemde hem sen ve müstakbel eşin hem de aileleriniz arasında problemler yaşanması mümkün. İyi niyet göstermek, empati yapmak, dinlemek, anlamaya çalışmak, yargılamamak, ılımlı ve yapıcı olmak bu süreçte seni her türlü çatışmanın içinden sağ salim çıkartacaktır.

Evet, bu senin en özel günün, evet, kusursuz olmasını istiyorsun ve evet, biraz şımarmaya da hakkın var. Yine de sağduyuyu elden bırakmamanda fayda var. Konu düğün olunca isteklerine hakim olmakta zorlanabilirsin ama düğününden geriye kalacak en değerli şey, keyif dolu anların fotoğrafları olacak.

Bu süreçte herkesin beklentileri konusunda rasyonel olması gerekiyor. Bir beklenti içine girdiğinde mevcut koşullara uygun olduğundan da emin olmalısın.

Örneğin çok büyük bir düğün istiyor olabilirsin ama bunu finanse edip edemeyeceğinizi bilmen gerekiyor. Müstakbel eşin ve sen birbirinize karşı olabildiğince açık, şeffaf ve dürüst bir iletişim geliştirmelisiniz. Çift olarak ekip ruhuyla davranmalı ve ailelere ortak mesajlar vermelisiniz.

gelin ve aileler

Her şeyin mükemmel olmasını bekleyerek sorunlara odaklanmak yerine hayatının en mükemmel döneminde sürecin keyfini çıkartmanı tavsiye ediyoruz. Sen pozitif, neşeli ve iyimser olursan her şey bir o kadar yolunda gidecektir.

Eğer ailelerden destek alacaksanız ailelerin bütçesini bilmeli ve isteklerini bu doğrultuda belirlemelisin. Belirlenen bütçenin üzerinde bir düğün planlamak herkeste bir gerginlik yaratabilir. Belki bu düğün zor da olsa sağlanır ama bu zorluk ilişkinizi etkiler.

Gündelik hayatımızda bile jenerasyon farkından dolayı sürtüşmeler yaşadığımız ailelerimizle, bu duygusal dönemde daha çok anlaşmazlık yaşayabilirsin. Yeni tanışan aile bireyleri, stresli bir hazırlık süreci, finansal baskılar derken ilişkiler istemeden de olsa gerilebilir. Kimi zaman sorun neyin söylendiğinde değil nasıl söylendiğinde olabilir.

Böyle durumlarda önemli olan sınırları korumak; sert çatışmalardan kaçınmaktır. Unutma ki problemler çözülür, ancak kırgınlıklar kalıcı olabilir. Kırıcı davranışlardan kaçınırsan çıkan sorunların ve tatsızlıkların olabildiğince çabuk ve hasarsız giderildiğini fark edeceksin.

Yorum yap