Düğünden Önce Ev Bulma Süreci

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:34 dakika

29.06.2020

Ev bulma süreci sanıldığı kadar kolay değil aksine oldukça yıpratan bir süreç olduğunu baştan bilirsen sanırım kendini daha kolay hazırlarsın. Hatta iddia gibi ediyorum ki düğün sürecini stresli yapan en büyük kalem ev araştırma süreci. Bu süreç ev almak ve kiralamak olmak üzere iki aşamalı oluyor.

Normalde evi kiralasan da satın alsan da düğün tarihinden en az iki ay önce birlikte oturacağınız evi seçmek her ikiniz içinde en iyisi olacaktır. Çünkü evin içine tadilat yaptırman gerekebilir ki ustaların nasıl çalıştığını bilirsin. Sonra evin temizliği, boyası yerleştirilmesi, mobilya seçimi, perdesi derken ne kadar yorulacağını sen düşün. Sakın ola ki birçok insanın düştüğü hataya düşerek mobilyanı ev seçiminden önce alma. Sonra mobilyaya göre ev seçimi yapmak zorunda kalırsın ki o da ev bulamayarak mobilyayı değiştirmene ya da çok zor ev bulabilmene sebep olur.

Ev satın almayı planlıyor ve bu satın almayı kredi ile yapacaksanız banka işleri gibi ekstra yapman gereken işlerde olduğu için elini daha hızlı tutmanı öneriyorum. Hatta satın aldığın evin içini mutlaka değiştireceğinizi de göz önünde bulundurursak –mutfak, banyo gibi- iki ay sana yetmeyebilir. Sora düğünden bir hafta önce bile hala yerleşmemiş mutfak eşyası ve dolapların için ağlama sakın.

düğünden önce ev bulma süreci

Ev araştırması yapmadan önce ön bilgileri aldın. Şimdi gelelim asıl meseleye: Evet, tabi ki bütçe! Bütçenizi birlikte belirleyin, ne kadar yukarı çıkabilirsiniz düşünüp miktarı acil ihtiyaçlar için ekstra kenara koyun ve araştırmaya başlayın. Araştırmaya düğün tarihinizden 4 ay önce başlamalısınız çünkü haydi bakalım deyince hemen ev bulamayacaksınız. Muhteşem şanlıyım ben bulurum diyorsan işini şansa bırakabilirsin ama ben şansa bırakmak istemeyenlere önerimi yapıyorum.

Bazı emlakçıların özellikle Pazar günleri de açık olmadığını düşünürsek ve her ikinizde yoğun bir tempoda çalıştığınız varsayarak ailelerinizden yardım almanızı tavsiye ediyorum. Hatta internetten yaptığınız araştırmaları kendiniz gitmeden önce –tabii vaktiniz yoksa varsa ilk siz görün ki baskı altında kalmayın- onların evi görüp sizin için uygun olup olmadığına bakmalarını rica edin. Bu iş için anneler en iyi seçeneklerdir. Hem birlikte yeni aile olmayı pekiştirirler hem de sizin için onlardan iyisi isteyecek kimse yok hayatınızda…

Sizin için elenmiş evleri ise Cumartesi günü ya da iş çıkış görüp kararınızı verebilirsiniz. Bu tüyoları aklında tutarsan inan bana ev seçmek o kadar da meşakkatli bir iş olmayacak. Kim bilir belki keyif bile alırsın…

Yorum yap