"Diğerleri" İle Baş Etme Sanatı

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:31 dakika

29.06.2020

Düğün gününüz hakkında her kafadan bir ses çıkacak ve buna engel olamayacaksın. Baştan bunu kabul et ve bazen üç maymunu oymanı tavsiye ediyorum. Yoksa her iki taraf için de kırıcı bir dönem olabilir. Tabii bu alttan alma çok yakınların için geçerli olmalı. Aileler, müstakbel, müstakbeli eşin kardeşleri ve yakın arkadaşların yakınlık derecesine girer.

Fakat olurda müstakbel eşinin kuzeni de düğün hakkında söz sahibi olduğunu düşünerek ahkam kesmeye başlarsa orada maymundan aslana dönüşmende hiç sakınca yok bilesin. Bu senin düğünün bunu aklından çıkarmadan ve kırıcı olmadan nasıl altından kalkılır hemen anlatayım...

Bu aşamada yapacağın en akıllı şey damadı her ayrıntıya ortak etmektir. Ben böyle düşünüyorum yerine biz böyle düşünüyoruz diyebiliyorsanız önünüzde kimse duramaz.

Mesela damadın kuzeni ya da yengesi veyahut senin her ayrıntıya karışan kuzenin kır düğünü yapmandan gelinliğine kadar her ayrıntıya karışıyorsa ve sevgili kayınvaliden nezaketen bir şey söyleyemiyorsa kibarca “Biz böyle olmasından çok memnunuz, belki siz de düğünden sonra fikrinizi değiştirişiniz ama biz değiştirmeyeceğiz.” diyebilirsin. Tabii bunu söylemeden önce mutlaka damadı ve kayınvalideni bilgilendirmeni tavsiye ediyorum .

Nikah şekerin için hayatın boyunca komik bir hediye olmasını istemişsin ve bütün aile tek bir ağızdan “Olur mu canım öyle şey!” diyorsa önce bir düşün derim. Sonra fikrin hala aynıysa kibarca bunun sizin düğününüz olduğunu hatırlatarak kendi seçiminin arkasında dur. Fakat gerçekten bunun için enerjin yoksa yarı yarıya yaptırabilirsin. Aile büyüklerinin masasına onların istediği, kendi arkadaşlarınıza senin istediğin şeker ya da obje koyulabilir. Tabii bu bütçenin biraz açılmasına da sebep olur. Böyle bir ayrıntı seni sarsacaksa bırak nasıl istiyorlarsa öyle yapsınlar ne de olsa sen o hediyeleri görmeyeceksin.

Son bir örnek de gelinin önünden yürüyen minik gelin ve damatlardan gelsin. Senin tatlı yeğenin dururken damadın kuzenin çocuğu çiçek taşımasın istiyorsan bunu nazik bir dille söyleyebilirsin. Unutma öncelik her zaman daha yakın çevre. Fakat müstakbel eşinin de yeğeni varsa o zaman o çiçeğin birlikte taşınması en doğrusu bunu da kabul et lütfen.

Her zamanki gibi, konuş, konuş, konuş! Ve bunu geç olmadan yap lütfen. Bu insanlar seni seviyor ve senin mutlu olmanı istiyorlar inan bana. Onları da kırmadan harika bir süreç geçirmek için olumlu olmak şart. Yok eğer özellikle yaptıklarını düşünüyorsa ve biliyorsan senin de gardını almanda sakınca yok...

Yorum yap