Yaz Gelinlerine Ayakkabı Önerileri

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:00 dakika

06.03.2024

Hey yaz gelini, hala ayakkabını seçmedin mi? Kalın topuk gelin ayakkabısı mı, alçak topuk gelin ayakkabısı mı, stiletto gelin ayakkabısı mı tercih etmelisin? Ayakkabının rengi ne olmalı? En rahat gelin ayakkabısı hangisi gibi kafanı karıştıran birçok soru var değil mi? Düğün telaşından aklına gelmeyen küçük detaylar olabilir, onlara da yer verdik. Yani gelin ayakkabısı satın almadan önce bu yazıya göz atman çok işine yarayacak.

Her Şeyin Başı Rahatlık!

Evet, tüm gelinler gibi sen de en şık görüntüyü yakalamak istiyorsun. Ancak rahat edemeyeceğin ayakkabılar giyip düğün günü boyunca acı çekmeni istemeyiz.

Öncelikle günlük kullanımda hangi yükseklikteki topuk boyunda rahat edebiliyorsan onu seçmen doğru olacak. Yani normalde ince yüksek topuklu ayakkabıyla yürüyemiyorsan işi çok da şansa bırakma derim. O şık görüntünün içerisinde yalpalayarak yürümek istemezsin, değil mi?

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri

Yüksek topuklu gelin ayakkabısı ile yürüme konusunda çok başarılı değilsen; gelin ayakkabısı dolgu topuk, kalın topuk, sandaletler ve gelin babetleri tercih edebilirsin. Hatta spor gelin ayakkabısı modellerine bakmanı da öneririm. Ayakkabı tabanının yumuşak olmasına da dikkat etmelisin.

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri

Mekana Göre Ayakkabı Seçimi

Şimdi sana düğün mekanlarına uygun tercih edebileceğin bazı yazlık gelin ayakkabıları önereceğim:

 • Kır Düğünü: Yaz düğününü yeşil alanlarda yapacaksan tercihin düz, kısa topuklu gelin ayakkabısı veya dolgu topuk gelin ayakkabısından yana olabilir. Özellikle yürüyüş yolu ve pisti uygun olmayan mekanlarda, toprağa batıp çıkarak yürümek istemiyorsan ince topuklu gelin ayakkabısı tercih etmemeli ya da plastik topuk koruyucu apart kullanmalısın.

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Hangi Düğün Mekanında Hangi Ayakkabıyı Giymeli?

 • Otel: Gösterişli düğünlerin adresi olan oteller, daha çok ince topuklu ve stiletto tarzı gelin ayakkabılarını kaldıran mekanlar. Hatta gelinliğine uygunsa taşlı işlemeleri olan ayakkabılar arasında da seçim yapabilirsin.

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri
 • Düğün Salonu: Düğün salonlarındaki zeminlerde yürümek dış mekana göre daha rahat olduğundan dilersen yüksek topuklu gelin ayakkabılarını tercih edebilirsin. O nedenle bu mekanda yapacağın düğün için ayakkabı seçerken gelinlik modeline, damadın boyuna ve kendi konforuna göre hareket edebilirsin.

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri
 • Kumsal: Kumsal düğünlerinin olmazsa olmazı gelin sandaletleridir. Gelinliğine en uygun sandaleti seçebilir veya bohem tarzda bir düğün yapacaksan ayakkabı giymek yerine ayaklara takılan aksesuarları tercih edebilirsin.
  Bu galeri de modeller hakkında sana fikir verebilir: Gelin Sandaleti Modelleri

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri

Gelinlik Modeline Uygun Ayakkabı

 • Tabii gelin ayakkabısı seçiminde dikkat etmen gereken konuların başında gelinlik modeliyle olan uyumu geliyor. Gelinliğini belirledikten sonra ayakkabı satın alırken modeline göre hareket etmelisin.

 • Gelinlik kumaşı ve işlemeleri de dikkat etmen gereken faktörler. Mesela saten kumaştan bol işlemeli bir gelinliğin altına, taşlı rugan bir ayakkabı giyersen çok fazla göz yorarsın.

 • Gelinliğinin renk tonu ile ayakkabının tonunun aynı olmasına da dikkat etmelisin. Çünkü gelinliğinde bej tonundaysa, beyaz gelin ayakkabısı giydiğinde aradaki ton farklılığı hoş görünmeyecektir.

 • Dikkat etmen gereken bir diğer konu ise gelinliğin tarzı. Bohem tarzda bir gelinlik giyeceksen altına sade az topuklu gelin ayakkabısı veya gelin sandaleti giyebilirsin. Dönem gelinliği giymeyi planlıyorsan da tercih edeceğin ayakkabı vintage olmalı.

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri
 • Uzun gelinlik giyeceksen bilekten bantlı ayakkabıları tercih etmeni öneririm, yoksa ayakkabının detaylarını yok etmiş olursun. Bantlı ayakkabı modelleri kısa gelinliklere uygundur.

 • Balık model gelinlik tercih edeceksen altına onun asilliğini ve modelini taşıyabilecek bir ayakkabı giymelisin. Yüksek topuklu ayakkabı modelleri tercih edebilirsin. Ancak bu modellerin tabanlarının rahat olmasına ve topuklarının çok ince olmamasına özen gösterilmeli. Çünkü balık model yürümesi zor bir gelinlik olduğundan ayakkabının son derece rahat olması önemli.

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri

Gelin ayakkabını seçerken trendlerden de ilham alabilirsin. En yeni gelin ayakkabısı modelleri için şu galerimize göz atabilirsin: Son Zamanlarda Sık Göreceğimiz En Trend Gelin Ayakkabısı Modelleri

Hava Sıcak Değil de, Nem Çok Nem!

Yazın düğününde topuklu gelin ayakkabısı giymeyi tercih edeceksen ve bir önlem almazsan karşına şöyle bir sonuç çıkabiliyor: Önü açık modellerde kısa bir süre sonra ayak tabanın terlediğinden yavaş yavaş ayakkabının ucuna doğru kaymaya başlıyor. Bu da yürümeni engelleyip, ayakkabında kötü bir görüntüye yol açabiliyor.

Peki bunun için ne yapmalısın? Tabii en güzel önlem kaymayan tabanı olan bir ayakkabı tercih etmen, ama bu her zaman bulunmayabiliyor.

Özellikle topuklu ayakkabılar için kullanılan kaymayan pedler var. Bunu ayakkabı tabanına yerleştiriyorsun ve dilediğince hareket edebiliyorsun.

Bir diğer önlem de yanında pudra bulundurman. Evet bildiğimiz bebek pudrası. Ayakkabını giymeden önce tabanına pudra döktüğün zaman terlemeyi maksimum seviyede azaltacaktır. Hatta gelin odanda da mutlaka bulunsun, arada tazelersin.

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri

Dans Pisti Seni Bekler: Yedek Gelin Ayakkabısı

Gelinlerin evlenecek olanlara en büyük tavsiyesidir yedek ayakkabı! “Ben yanıma almayarak bir hata yaptım. Ama sen mutlaka yanında düz bir ayakkabı bulundur.” cümlesi sana da tanıdık geliyordur muhtemelen.

Bu öneriyi duyduğun an ne kadar ciddiye aldın bilemiyorum ama kulak kabartman gerektiği bir gerçek. En güzel gününde dilediğin gibi dans etmek için yedek ayakkabı şart!

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri

Düğün fotoğraflarının çekileceği zaman dilediğin topuklu ayakkabıyı giy. Sonrasında ise dans ederken rahat gelin ayakkabısına geçtiğinde nasıl fark ettiğini göreceksin.

Tabii topuklu ayakkabı konusunda çok iyi olduğunu söylüyorsan ve ayağının ağrımayacağını düşünüyorsan, sana hayranlığımı iletmek dışında bir şey diyemeyeceğim.

Bak burada daha detaylı yazı da var: Gelin Ayakkabısı Alırken Bunlara Dikkat!

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri

Trendlere Göz Atmanda Fayda Var!

Her detayı takip etmesen de, en azından evleneceğin senenin ayakkabı trendlerine bakmanda fayda var. Mesela özel tasarım, üzerine çizimler yapılan ayakkabılar geçtiğimiz senelerde kalırken; yerini bantlı, püsküllü, renkli gelin ayakkabısı modellerine bıraktı. Senin evleneceğin yaz dönemi çok daha farklı trendler ortaya çıkmış olabilir.

yaz gelinlerine ayakkabı önerileri

Sana tavsiyelerim bu şekilde. Bu maddelere dikkat edersen çok daha rahat ve keyifli bir düğün günü geçirebilirsin. Tecrübeli olan gelinlerimiz yorum kısmında yeni evleneceklere de tavsiyelerde bulunabilirler. Biliyorsun, düğün döneminde en çok birbirimizin desteğine ihtiyacımız var!

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

İpek H.

Düğün Tarihi: 15.10.2014


Yaz düğünü için önerim topuklu sandalet KESİNLİKLEEE


şevval Güler.

Düğün Tarihi: 15.10.2014


tüm varlığımı ayakkabıya harcamk istiyorum düğün için. topuklu ayakkabı cok kullanan biri değilim ve o gece rahat etmk istiyrum. Açıkçası gelinliğimin altına da babet giymek istemiyorum. O rahat ayakkabıyı bulcagım inşşşş