Nostaljik ve Etkileyici: Sevgiliye Mektup Yazmanın İpuçları

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:18 dakika

28.11.2022

Sevgiliye duyguları ifade etmenin en güzel yollarından biri de ona mektup yazmaktır. Eski zamanlardan beri süregelen bu hoş geleneği devam ettirmek istiyorsan sevgiline güzel bir aşk mektubu yazabilirsin. İpuçlarını da yazımızda bulabilirsin!

sevgiliye mektup

Sevgiliye Mektup Nasıl Yazılır?

İster özel bir günde, ister hediyenin yannda uzun bir not olarak… Sevgiliye mektup yazacağız. Ona verdiğin değeri, sevgini, aşkını anlatacağız. Peki nasıl? İşte detaylar:

 • Özenle seçilmiş kırtasiye malzemeleri, kaliteli bir kalem, aşk mektubuna çekici bir dokunuş katabilir. Mektubunuzun zamana karşı dayanıklı olmasını, onun bu özel hediyeyi uzun süre saklayabilmesini sağlar.
 • Mektup yazmaya başlamadan önceki her an aklına gelenleri not alıp, mektubun taslağını hazırlayabilirsin. Gün içinde telefonundaki notlar uygulamasına, unutmak istemeyeceğin fikirlerini not edebilirsin.
 • Bir aşk mektubu, günlük iletişimde kurduğun cümlelerden daha derin cümleler içermeli. Hissettiğin her şeyi ifade edecek kelimeleri bulmak için düşün. İfadeleri aklına geldiği gibi uzun uzun yazıp, daha sonra baştan okuyarak ekleme/çıkarma yapabilirsin.
 • Aşk mektubunda amaç , sevgilinin okuduktan sonra kendisi ve ilişkisi hakkında iyi hissetmesidir. Bu yüzden olumlu ifadelere yer vermeye özen göstermelisin. Sıkıntılarını dile getirmek için başka bir zamanı bekleyebilirsin.
 • Geleceğe notlar eklemeyi de unutma! Yıllar sonra, belki de birlikte bu mektubu okuduğunuzda, birlikte duygusal anlar yaşayabilirsiniz.

Sevgiliye Aşk Mektubu Ne Zaman Yazılır?

Sevdiğiniz kişiye ifade etmek için sevgi, takdir ve hayranlık duyduğunuz herhangi bir zaman mektubunuzu gönderebilirsin. Bunu biraz daha genişletmek için, bir aşk mektubu göndermek için mükemmel olan belirli zamanların bir listesi:

 • Özel günlerde sevgiliye aşk mektubu: Sevgililer günü, sevgilinin doğum günü, yılbaşı, yıldönümü, veya ikiniz için özel anlamı olan herhangi bir tarih. Bu özel günlerde keyifli bir jest yapabilirsin.
 • Sevgiliye özür mektubu: Sorunların olduğu dönemde sevgiliye barışma mektubu yazmak, yeni bir sayfa açmak, güzel anıları hatırlatmak ve özür dilemek için bir fırsattır. Olumlu noktalara odaklanıp, birlikte daha mutlu zamanları hatırlatabilirsin.
 • Sevgiliye teşekkür mektubu: İşler yolunda gittiği için gönderilen bir aşk mektubu, ilişkinizi güçlü tutması için partnerini takdir etmek adına bir şanstır.
 • Uzaktaki sevgiliye mektup: Seni göremediği sürece, istediği anda ona olan hislerini hatırlamak isteyebilir. Bu noktada yazdığın, uzaktaki sevgiliye özlem mektubu işine yarayabilir.
 • Hasta sevgiliye mektup: Geçirdiği zor zamanlarda, okudukça kendini iyi hissetmesini sağlayacak ifadelere yer verdiğin bir mektup, onun için birçok ilaçtan daha iyi olabilir.
 • Asker sevgiliye mektup: Tezkereyi alana kadar seni özlediği her an, yazdığın satırlar onun yanında olacak!
 • Sevgiliye günaydın/iyi geceler mektubu: Birlikteyken, daha önce yazdığın mektubu cebine sıkıştırabilirsin. Böylece yanında değilken de onu ne kadar sevdiğini anlatma fırsatı bulabilirsin.

Sevgiliye Yazılan Mektup Nasıl Başlar?

Mektuba başlamadan önce, ilk sayfanın sağ üst köşesine tarihi yazarak başla. Bu ilişkinize dair bir kayıt oluşturmana yardımcı olur. Sevgilin, yıllar sonra mektubu tekrar okuduğunda, bunun o zamandaki tutkunuzun bir yansıması olduğunu anlayacaktır.

Mektubunuzun ilk paragrafının hemen üzerine ona hitap ettiğin şekilde başlayabilirsin. Eğer hitap şeklin konusunda fikre ihtiyacın varsa şu yazımızda sana yardıncı olacak önerilerimizi bulabilirsin: Sevgiliye Hitap Şekilleri

Sevgiliye Uzun Mektup Yazmak İstersen

Bir aşk mektubunun illa değinmesi gereken zoraki kurallar yoktur. Ancak kişiliğin, mizah anlayışın gibi özelliklerinin mektubuna yansıması güzel olur. Başka bir deyişle, sevgiliye içten mektup yazmaktan kesinlikle çekinme. Başlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, işte bazı fikirler:

Neden yazdığını söyleyerek başla. Bu, mevcut durumdan bahsetmekten sevgilinizi düşündüğünüzü vurgulamaya kadar pek çok şey anlamına gelebilir:

Çünkü: Seni daima sevdiğimi biliyorsun, ama bugün bunu yazılı olarak belirtmem gerektiğini hissettim…

Seni özledim: Yüzünü görmediğim zaman özlüyorum…

Takdir: Son zamanlarda, bizim için yaptığın her şeyi fazlaca düşünüyorum…

İltifat: Bildiğin üzere nefesimi kesiyorsun…

Zor zamanlar: Son zamanlarda aramızda pek de iyi şeylerin olmadığını biliyorum. Bu yüzden seni sevdiğimi bildiğinden emin olmak istiyorum…

Yalnızca senin bilebileceğin bazı özellikleri ekleyerek devam edebilirsin:

Partnerin hakkında sevdiğin şeyleri listele. “O gülüşünü seviyorum” tarzı ifadeler partnerini gerçekten tanıdığını gösterir.

Bir hatıra paylaşabilir ya da bir hikaye anlatabilirsin. ”Sadece o ilk seyahatimizi düşünüyordum” gibi, yıllar sonra da o güzel anları hatırlamanızı sağlayacak detaylara yer verebilirsin.

“Biz olmak” hakkında yazabilirsin. Birlikte yaşadığınız her şey için ne kadar minnettar olduğuna değinebilirsin.

Sevgiliye Gönülden Mektup Nasıl Bitirilir?

Mektubunu gerçek bir tutkuyla bitirmek istersen, adını yazıp imzalamadan önce bu kapanış biçimlerinden birini kullanabilirsin:

 • Tüm sevgimle
 • Seni seviyorum
 • Sonsuza dek
 • Sonsuza kadar senin
 • Tutkuyla
 • Minnetle
 • Bütün kalbimle
 • Her zaman ve sonsuza dek

Uzun veya kısa, içten veya mizahi, yürekten yazdığınız sürece, gerçek bir sevgi ve takdirle yazılmış sevgiliye mektup partnerinizin sevgisini ve beğenisi kazanacaktır. İçerdiği düşünce küçük bir şey gibi görünebilir, ancak romantizmin güçlü kalması zamanla toplanabilen bu küçük şeylerin birikimidir.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap