Kına Gecelerinin Sultanı Kaftan Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

7:10 dakika

10.10.2023

Kına gecesi, geçmişten günümüze kadar ulaşmayı başarmış geleneklerin başında geliyor. Yıllar geçse de hala kına gecesi ritüellerinin, Osmanlı motiflerini taşıyan kına giysilerinin, kırmızı duvağın, testi kırma ve daha birçok geleneğin bugün de var olduğunu görüyoruz. İşte kaftan da Osmanlı döneminden bugüne gelen kına gecesi elbiseleri arasında, belki de en görkemli olanıdır. Peki kaftan ne demektir? Kaftanla bindallı arasında ne gibi farklar var? Nereden satın alınır? Hepsi bu yazıda!

1- Kaftan Nedir?

Kaftan, ayak ucuna kadar uzanan, astarsız olarak dikilen kına için elbise çeşitlerindendir. Astar yerine kaftanın içine elbise giyilir. Bu elbise genellikle kına gecesinin ilerleyen saatlerinde, kaftan çıkarıldıktan sonra, gelinin üzerinde kalacak olan abiye kıyafettir. Günümüzde biraz farklılaşsa da, kaftanın kollarında ve ön tarafında şeritler halinde altın renkli süslemeler bulunur.

kaftan

@Şimalce Moda

Kaftanın son yıllarda tekrar gündeme geldiğine ve gelin adaylarının kına gecelerinde bu geleneksel kıyafetle boy gösterdiğine tanık oluyoruz. Elbette bunda özellikle uzun süre yayınlanan dönem dizisi “Muhteşem Yüzyıl”’ın payı büyük.

Kaftan, Osmanlı döneminde sultanlar, cariyeler tarafından giyiliyordu. Ancak günümüzde kadife kalın kumaşı ve altın rengindeki işlemeleriyle elbisenin üzerine giyilen kına gecesi kıyafetlerinden biri haline geldi. Tabii orijinali kadife kırmızı kaftan olsa da, günümüzdeki modern kaftanlar farklı kumaşlarda ve renklerde üretilebiliyor.

Bu galerideki modeller de sana fikir verecek: Kına Gecesi İçin En Güzel Kaftan ve Bindallı Modelleri

2- Kaftan Kumaşları

Kaftan, kadife ve saten olmak üzere iki kumaş türünden yapılıyor. Firmalarda bu iki kumaş türündeki kaftanlar kolaylıkla bulunabilmekte.

Eğer kına geceni kış aylarında yapacaksan kadife kaftan tercih etmeni öneririm. Kadife kumaş, ağırlığı ve asaletiyle her zaman ön plana çıkar. Ancak daha sıcak olan yaz ve bahar aylarında kına gecesi yapacaksan kadife kumaş kullanımı açısından çok zor olacaktır. Bu nedenle daha ince olan saten kumaşı tercih etmelisin. Böylelikle aşırı sıcaklardan bunalmazsın.

kaftan kumaşları

@Bağdat Kaftan Organizasyon

3- Kaftan Nasıl Seçilir?

Öncelikle, kına kaftan modellerini uzun boylu ve kilo sorunu olmayan gelin adaylarının giymesini öneriyorum. “Ne yani, boyum kısa diye kaftan giymeyeyim mi?” diye sorabilirsin. Ama şuna emin olabilirsin ki; bindallı sana ağır bir kumaşa sahip olan kaftandan daha çok yakışacaktır. Zaten yazının aşağısında da bindallı ve kaftan arasındaki farkları açıkladım.

Kaftan seçerken içine giyeceğin elbisenin rengi önemlidir, birbiri ile uyum içerisinde olmasına dikkat etmelisin. Bu uyumu yakalamak için de kaftanı aldığın yerden, içine giyeceğin abiyeyi de alabilirsin. Böylece iki farklı kıyafetle uğraşmak zorunda kalmazsın.

kaftan nasıl seçilir

@Nişantaşı Tasarım

Kına konseptinde kullanacağın renklerin de kaftan seçiminde önemli bir yeri var. Eskiden kına geceleri çoğunlukla kırmızı konseptli yapılsa da; günümüzde mor, mavi, pembe gibi birçok farklı konseptte yapılabiliyor. Bu nedenle kaftan rengin, konsept renginle uyum sağlamalı. Bu arada yeşil kaftanların da son dönemlerde sıklıkla tercih edildiğini belirtmeden geçmeyeyim.

Kına kaftanının üzerindeki altın rengi işlemelerin kalitesine mutlaka bakmalısın. Eğer özensiz duran işlemeler varsa kaftanın üzerinde sandığın kadar asil durmayabilir.

Tabii bir diğer önemli konu da kına gecesi organizasyonunu yapacağın mekan. Eğer geniş ve gösterişli bir mekanda yapacaksan, kaftan elbisesinin altında tarlatan kullanabilirsin. Ancak daha küçük bir mekanda, az kişinin katılacağı bir kına gecesi yapacaksan tarlatan kullanmamalısın. Kabarık modeller her zaman geniş mekanlar için tercih edilmelidir. Yoksa alanın sınırlanır ve rahat hareket edemezsin.

kaftan nasıl seçilir

@Yeditepe Organizasyon Kına Ekibi by Göksu Çevik Ulusoy

Şunu da belirtmeden geçmeyeyim ki, giyeceğin kaftanın üzerine tam olarak oturuyor olmasına dikkat etmelisin. Yani sana bol gelen veya omuz kısmı tam oturmayan bir kaftan giyersen ortaya salaş ve özensiz bir görüntü çıkacaktır.

Kaftandan sonra giyeceğin elbise modelini hala seçmediysen bu galeriye göz atabilirsin: Kırmızı Kına Elbisesi Modelleri

4- Kaftan Ne Zaman Giyilir?

Kaftanı bütün kına gecesi boyunca giymek zorunda değilsin. Yani kına alanına girerken, kına yakımı esnasında ve sonrasındaki kısa bir süre zarfında üstünde kaftan olabilir. Ancak diğer zamanlarda kına elbisene dönüş yapmanı öneririm. Zaten bu keyifli günde sürekli kaftanla gezmek senin açından da çok da konforlu olmayabilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde…

kaftan ne zaman giyilir

Kına gecende hangi şarkıların çalınacağına karar verdin mi? Bu müzik listesine göz at: Kına Gecesi Şarkıları ve Kına Türküleri

5- Kaftan Aksesuarları Nelerdir?

E tabii kaftan seçtiğinde her şey tamamlanmış olmuyor. Kaftanın modeli ve altına giyeceğin elbisenin renginin yanı sıra kullanacağın aksesuarlarla ilgili de biraz kafa yorman gerekiyor. Ama merak etme bu diğerlerine göre çok daha kolay bir aşama.

Saç aksesuarı ve ayakkabı seçimi dikkat etmen gereken en önemli noktalardan. İşini kolaylaştıracağını düşündüğüm detaylar ise şu şekilde:

Kaftan Saç Aksesuarları

Kaftan ile saç aksesuarı olarak fes veya kaftan tacı kullanabilirsin. Kaftan ile birlikte takacağın aksesuarların da kolay kullanımlı olmasına dikkat etmelisin. Öyle ki; bu aksesuarların kolay çıkarılabilir olması, saçının da bozulmaması açısından iyi olacaktır.

Kına fesini daha çok kadife kumaştaki kaftanlarla kullanmanı öneriyorum. Saten kaftanlar için de kına tacı doğru bir seçim olacaktır.

kaftan aksesuarları

@Bağdat Kaftan Organizasyon

Kına saç modeline karar verirken şu yazımız da sana yardımcı olabilir: Elbise Seçimine Göre Kına Saç Modeli Nasıl Olmalı?

Kaftan İçin Ayakkabı Seçimi

Kına gecen için ayakkabı araştırmalarına başladın, değil mi? Ama sadece elbiseni değil kaftanını da göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalısın. Seçeceğin kaftanla birlikte alacağın ayakkabıyı da denemeli veya fırsat bulamıyorsan kaç cm topuğu olan bir ayakkabı giymen gerektiğini belirlemelisin.

Ayrıca kına ayakkabısının kalın topuklu olması senin açından çok iyi olacaktır. Gece boyunca çokça hareket edeceğini ve ağır bir kaftan taşıyacağını düşünürsek kalın topukla rahat edebileceğini söyleyebiliriz. Ama yine de yanında kına babeti bulundurmayı unutma. Çünkü gecenin sonuna doğru babetini giyip dilediğin gibi dans etmek isteyebilirsin. Ne de olsa bu senin gecen!

kaftan ne zaman giyilir

Kına kıyafeti ve aksesuarları konusunda alternatif fikirlere ihtiyacın varsa şu yazımıza bakabilirsin: Alternatif Kına Kıyafetleri ve Aksesuarları

6- Bindallı Nedir?

Bindallının kökeni Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. O dönemlerde bindallı, gelin tarafından önce kendi düğününde gelinlik olarak, sonra da başka düğünlerde elbise olarak giyilirmiş. Şekil olarak kaftana benzeyen bindallı, genellikle üzerinde çiçek, dal ya da yaprak motifleri taşır ve ayaklara kadar uzanıyor. Peki kaftandan farkı ne mi? Hemen anlatalım:

7- Kaftan ve Bindallı Arasındaki Farklar Nelerdir?

● Bindallıda daha canlı renkler kullanılırken kaftanda daha koyu tonlar tercih edilir.

● Bindallıda genellikle sade işlemelere yer verilirken, kaftanda daha yoğun Osmanlı motiflerini anımsatan işlemeler bulunur.

● Kaftanın kumaşı daha kalın ve kıymetli iken, bindallının kumaşı daha incedir.

● Kumaşı daha hafif olduğu için yazın yapılacak kına organizasyonlarında bindallı, daha kalın kumaşa sahip olduğu için de kışın yapılacak organizasyonlarda kaftan tercih edilebilir.

● Gösterişli bir kına gecesi için bindallı yerine daha çok kaftan tercih edilir.

kaftan bindallı farkı

@Abes Organizasyon

8- Kaftan Nereden Alınır ya da Kiralanır?

Kına gecende kaftan giymek istersen karşına iki seçenek çıkıyor: Ya kaftan kiralayacaksın ya da satın alacaksın. Kaftan kiralama, satın almaya göre daha çok tercih edilen bir seçenek. Çünkü gelin adayları genellikle tek gece giyilecek bir kostüm için satın almaya çok da gerek duymuyor. İşin ekonomik boyutuna baktığımızda, kiralık kaftan fiyatlarının çok daha uygun olduğunu görüyoruz. Ama tabii sende hatıra olarak kalsın dersen, satın almayı tercih edebilirsin.

kaftan nereden alınır

@Bağdat Kaftan Organizasyon

Satılık kaftan arayışındaysan; öncelikle gelinlikçine bakabilirsin. Çünkü gelinlikçilerin bir kısmı kaftan da satıyor. Hem gelinliğini ve kaftanını aynı anda alırsan belki indirim bile yaptırabilirsin.

Ayrıca gelinlikçilerin dışında direkt olarak kına aksesuarları ve kaftan modelleri satan çok sayıda firma var. Kına gecesi kaftan modellerinden istediğini seçiyorsun ve o kaftan sana ait oluyor. Satın almanın da avantajları var: Üstüne bir şey dökülür, işlemelerin dikişleri açılır gibi korkuların olmayacak mesela.

kına gecelerinin sultanı kaftan hakkında bilmen gereken her şey

Eğer kiralık kaftan istiyorsan da kına organizasyonu yapan firmalarla irtibata geçmen gerekiyor. Yani kına organizasyonunu kendin yapacağını düşünürsek, bu firmaların sadece kaftan kiralama hizmetinden faydalanabilirsin. Dersen ki “Ben zaten organizasyon firması ile çalışacağım.” o zaman zaten kına paketi içerisinde kaftan ve bindallı da olacaktır.

Hazır dikim kaftanları değerlendirebileceğin gibi, el işçiliğiyle hazırlanmış kaftanları da tercih edebilirsin. El emeği göz nuru kaftanların yeri bambaşka tabii. Ancak özel dikim kaftan fiyatlarının hazır dikimlere göre daha maliyetli olduğunu göz önünde bulundurmalısın.

Organizasyon firmalarının sundukları kına paketlerinin içinde genelde kaftan da oluyor. Hala organizasyon firmana karar vermediysen yazımıza göz atabilirsin: İstanbul’da Öne Çıkan Kına Organizasyon Firmaları

İstanbul Kaftan Kiralama

”İstanbul’da kaftan nereden alınır?” diye merak ediyorsan, gelinlikçilerin yoğun olduğu Eminönü, Fatih gibi ilçelerde kaftan alabileceğin ve kiralayabileceğin çok sayıda firma bulunuyor. Bu firmalarda dilediğin kaftan modelini temin edebilirsin. Kaftan İstanbul’da kolaylıkla bulunabilecek bir kına giysisi. Dilersen kaftan kiralamak için Düğün.com’daki İstanbul firmalarına da göz atabilirsin.

kına gecelerinin sultanı kaftan hakkında bilmen gereken her şey

Ankara Kaftan Kiralama

Ankara’nın özellikle Çankaya ilçesinde çok sayıda kına organizasyon ve kaftan kiralama firması bulunuyor. Ayrıca bu firmalarda birçok farklı renkte ve modelde kaftan çeşitleri bulabilmen de mümkün.

kına gecelerinin sultanı kaftan hakkında bilmen gereken her şey

İzmir Kaftan Kiralama

İzmir de gelinlik ve kaftan kiralayan firmalar açısından zengin bir şehir. Özellikle Karşıyaka gibi daha merkezi ilçelerde çeşitli mağazalar mevcut. Bunlardan sana en uygununu seçebilirsin.

kına gecelerinin sultanı kaftan hakkında bilmen gereken her şey

9- Kaftan Fiyatları Neye Göre Değişir?

Kaftan fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında kumaşı gelir. Kadife kumaştan yapılmış bir kaftan satene göre daha yüksek fiyatlı olabilir.

Kaftanların üzerindeki işlemeler ve güpürler onun değerini artıran diğer etkenlerdir. Detaylı işlemeleri olan kaftanlar, üzerindeki işçilikten dolayı daha yüksek fiyatlara satışa sunulurlar.

İşlemelerin dışında kaftandaki ekstra aksesuarlar da fiyatı artırabilir. Mesela pelerinli kaftanlarda, boyun aksesuarlı kaftanlarda fiyatlar standartlara göre daha farklıdır.

Kaftanla ilgili detaylar bu şekilde. Kaftan modelleri ve fiyatları hakkında Düğün.com’daki firmalardan bilgi almayı da unutma. Eğer kafana takılan sorular varsa yorum olarak yazabilir, önerilerin varsa paylaşabilirsin. Düğüne giden bu yolda birbirimize destek olmalıyız, değil mi?

Bu arada kına gecende çalacak şarkıları hala seçemediysen, şu yazımızı inceleyebilirsin: Kına Gecesi Şarkıları ve Kına Türküleri

Kına Aksesuarları

En iyi kına ve bekarlığa veda firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Firmanı bul

Vitrindeki Kına ve Bekarlığa Veda Aksesuar Firmaları

Kına ve Bekarlığa Veda Aksesuar kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Savran

Düğün Tarihi: 09.04.2021


Kibar lacivet ve beyaz istiyiruz Whatsapp’den görüşbilirmiyiz Gunay Savran

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazıda yer alan modellerden beğendikleriniz varsa, görsel altında yer alan linklerden ilgili firmanın sayfasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz şehrinizdeki tüm kına aksesuarı firmalarının farklı kaftan modellerini inceleyebilirsiniz. İyi günler dileriz...