En Yeni Düğün Fotoğrafı Trendleri ve Dahası

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

3:32 dakika

29.06.2020

Düğün fotoğrafında trendler, paketler, fiyatlar nedir; Taradise Weddings’den öğrenin!

Taradise Weddings’in kurucusu Tara Arseven Düğün.com Çiftlerinin düğün fotoğraflarıyla ilgili en çok merak ettiği soruları yanıtladı.

en yeni düğün fotoğrafı trendleri ve dahası

Düğün.com okuyucularına düğün fotoğraflarının çekimini organize ederken nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?

Öncelik tabii ki seçeceğiniz fotoğrafçının tarzının sizin ruhunuzu yansıtabilmesindedir. Sonrasında ise yüz yüze görüşmeye gittiğiniz fotoğrafçı ile direk iş konuşmaya başlamak yerine sohbet etmek, fotoğrafçının tarzının size uygun olup olmadığını daha iyi anlamanızı, onu daha yakından tanımanızı sağlar. Fotoğrafçınızı seçerken işin sonunda çalışmayı nasıl teslim alacağınızı, fotoğraf sayısı, albüm detayları, çekimlerin nasıl gelişeceği gibi merak ettiğiniz konuları en ince detayına kadar görüşün. Özel bir isteğiniz varsa bunu belirtmeye çekinmeyin; nihayetinde bahsettiğimiz sizin “özel gününüz” ve ortaya çıkacak olan çalışmanın hayal kırıklığı yerine mutluluk kaynağı olması gerekir.

Taradise Weddings ile çalışmak isteyen çiftler sizinle ne zaman iletişime geçmeliler?

Yeni hayatları için hazırlıklarına başladıklarında, mümkün olan en kısa zamanda! Rezervasyonunu bir yıl öncesinden yapan çiftlerim var ki, bu yıl belirli tarihlere gelen taleplerin bir çoğunu geri çevirmek ve bu tip durumlarda ortak çalıştığım diğer fotoğrafçı arkadaşlarıma yönlendirmek durumunda kaldım.

en yeni düğün fotoğrafı trendleri ve dahası

Düğün fotoğraflarında son trendler nedir?

Çekimlerin belirli bir kalıpta olmasından ziyade, her çiftin kendi tarzıyla uyuşması gerektiğini düşünüyorum. Bir dönem şemsiyeler, gözlükler çok modaydı ama çiftlerden böyle bir talep geldiğinde, bu tarzın kendileri ile örtüştüğünden emin olmalarını sağlıyorum. Kendi çekimlerimde kullandığım süsleri yine kendim hazırladığım için zaman zaman çiftler bana kendi zevklerine göre taleplerde bulunabiliyorlar. Ayrıca şu sıralar Amerika’dan bir rüzgarla ülkemize de gelen “Trash The Dress”, yani bir kere giydikten sonra bir daha yüzüne bakmayacağınız gelinliğinizi sonuna kadar kirletip keyfini çıkarma çekimleri çok moda! Kesinlikle tavsiye ederim, çok eğlenceli oluyor!

Dış mekan ve iç mekan çekimlerinde kararsız olan gelin ve damatlara önerileriniz ne olur?

İkisinin de kendine göre ayrı havası var. Dış mekanlarda doğayla daha iç içe olabilirken, çekim için izin verilen kapalı mekanlarda tarihi ögeler, sade tasarımlar, hatta bazen saray çizgileri ön plana çıkabiliyor. Ben çekime, her ikisine de hazırlıklı olarak gidiyorum. O gün için ne kadar plan yaparsanız yapın, bazen son dakika kararlar değiştirilebiliyor!

en yeni düğün fotoğrafı trendleri ve dahası

Çekim günü için hazırlıklarınızı nasıl yapıyorsunuz ve bir düğün günü için çekim süreci nasıl gerçekleşiyor?

Eğer çift benden çekim için kendilerine özel bir şeyler hazırlamamı istemiş ise, bu hazırlıkları en geç düğüne bir hafta kala tamamlıyorum. Onun dışında ekipmanların hazırlığını bir gün önceden yapmam yetiyor. Büyük gün geldiğinde ise sabahın erken saatlerinde gelin evinde veya kuaförde buluşuyoruz, hazırlık programına göre damadın çekimlerini de gerçekleştirebiliyoruz. Hazırlıklar bitince dış çekime başlıyoruz. Nikah saatine göre en geç 18.00-19.00 arası dış çekimimizi bitirip düğün mekanına doğru yola çıkıyoruz. Gelini evinden alma törenini kuaförden sonra yapmak daha uygun oluyor fakat bazı durumlarda dış çekimi daha erken bitirip ondan sonra gelin evine gitmeyi planlayan çiftlerim de oluyor. Tüm gün çekimler ise ortalama 10-12 saat sürüyor. Süre size çok uzun gelmiş olabilir, fakat inanın o kadar saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile!

Düğün paketi hizmetleriniz neleri kapsıyor?

İsteğe göre tüm gün veya yarım gün çekim alternatifi, farklı ebat ve sayfa sayıları alternatifleri ile albüm çeşitleri var. Her çiftin kendi bütçesine göre seçebileceği paketlerim de mevcut. İsteyen tüm gün düğün çekimi, kına ve albüm; isteyen sadece tüm gün çekim ve albüm alabilir. Fakat Düğün.com’da yaptığım kampanyalar daha uygun olduğu için genelde buradan bilgi talebi ile başvuran çiftlere o paketlerden hiç söz etmeme gerek kalmıyor. Bunların dışında el yapımı anı defterleri, düğün organizasyonlarının rengine göre yine kendim hazırladığım araç süsleri de var.

Peki ortalama olarak fiyatlar nasıl?

Piyasa bu konuda çok değişken; bir fotoğrafçıdan albümler dahil olmaksızın sadece 2.500 TL gibi bir rakam duyarken, bir diğerinden albüm dahil 800-900 TL civarında rakamlar duyabilirsiniz. Ben fiyatlarımı iki çitanın ortasında tutmayı tercih ediyorum. En pahalı albümle beraber, tüm gün çekim ve kına da alsanız 2.000 TL’yi geçmiyor.

en yeni düğün fotoğrafı trendleri ve dahası

Şehir dışı çekimlerine gidiyor musunuz?

Şehir dışı seyahatlerim için gereken 2-3 günlük süreç başka bir çekimle çakışmadığı sürece Türkiye’nin her yerine gidiyorum. İstanbul, Malatya, Nevşehir, Bursa, Bilecik, Tokat, Amasya çekim yaptığım şehirler arasında. Bugüne kadar en değişik düğün çekiminiz hangisi oldu? Kesinlikle geçen sene Pınar gelinim ve Metin damadım ile yaptığım çekimdi. Nikah öğlen saatlerinde olduğu için sonrasında karanlık çökene kadar çekim yapma şansımız oldu. Neredeyse tüm Ankara’yı gezdik! Hatta akşam Tunalı Hilmi Caddesi’ne gidip, sokak müzisyenleri ile trafiği bile durdurup dans eden çiftimle eğlencemizi ikiye katladık. Bu esnada trafikteki sürücülerin kornalarla, civarda gezen insanların alkışlarla yaptığı tezahüratlar görülmeye değerdi! Böyle bir çekim her düğünde mümkün olmuyor fakat sadece bu yüzden çiftlerime düğün gününden önce veya sonra bir günlerini bana ayırmalarını ve canımız sıkılana kadar çekim yapmayı önerebilirim!

Fotoğraf albümlerinizi nasıl hazırlıyorsunuz?

Hazır fabrikasyon yapılan işten zevk almadığım için çekimlerde kullandığım süsler gibi albümlerin tasarımlarını da kendim hazırlıyorum. Önce çekilen bütün fotoğrafları çiftlerime teslim ediyorum ve onlar da seçtikleri albümü ve fotoğrafları bana iletiyorlar. Bu şekilde istedikleri fotoğraflar ile albümlerini oluşturdukları gibi onları anlatan, zevklerine uyan bir çalışma çıkıyor ortaya.

Taradise Weddings hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

rukiye

Düğün Tarihi: 13.10.2014


Trash The Dress ilginçmiş. bi bakmak lazım.


emre okçu

Düğün Tarihi: 13.10.2014


çok başarılı bir röportaj. düğün fotoğrafçınızla çalısmaya başlamadan önce sorulması gereken soruların hepsi burda mevcut