Bir Düğün Fotoğrafçısı mı Arıyorsunuz?

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:36 dakika

29.06.2020

"Düğün hazırlıklarında belki de en eğlenceli bölüm fotoğraf çekimidir. Bu eğlenceye ortak edecekleri fotoğrafçıyı seçtikten sonra çifte eğlenmek fotoğrafçıya da bu süreci hiçbir detayı atlamadan fotoğraflamak kalmalıdır." diyen fotoğraf sanatçısı Gaye Yön ile konuştuk.

Gaye Yön kimdir?

Grafik Tasarım Bölümü'nde eğitim aldığım sırada fotoğrafla tanıştım. İnsanlarla iletişim kurmanın, yeni yüzler tanıyıp, yeni an’lara tanık olmanın verdiği hazla hikaye fotoğrafçılığına yöneldim. Doğum, Düğün ve tüm özel günler için fotoğraf çalışmaları yapıyorum. Çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde görevler alarak ruhumu besliyor, fotoğraf projeleri üreterek bu sanata bambaşka bir pencereden bakmaya çalışıyorum. “Balletic Reflections” üretmiş olduğum projelerin başında geliyor.

Gaye Yön

Çiftler çalışacakları fotoğrafçıyı seçerken nelere dikkat etmeliler?

Çiftler çalışacakları fotoğrafçıyı seçerken çektiği fotoğrafların kalitesi kadar tarzlarına uygun olup olmadığını da kriterleri arasına almalıdır. Fotoğraf çekimini üstlenecek profesyonel ile öncesinde yapılacak olan görüşme, çekimin genel hatlarını belirlemek, çalışacakları kişiyi tanımak, aynı frekansı yakalamak hem çalışmayı kolaylaştırır hem de olası hayal kırıklıklarını engellemiş olur. Kimi çift eğlenceli, sıradışı fotoğraflardan oluşan bir albüm hayal ederken kimi çift daha romantik, daha naif fotoğraflar isteyebilir. En özel anlarına şahit olacak profesyonelin çifti gerçekte olduğu gibi yansıtmasının, o günün en özel anlarını yakalayabilmesinin yolu tanımaktan geçer. Kuaför ve diğer hazırlıklar için iyi organize olunmalıdır, fotoğraf çekimine ne kadar zaman ayırırlarsa o kadar tatmin edici sonuçlar alacaklardır.

Peki ne kadar önce iletişime geçmeliler seçtikleri fotoğrafçıyla?

Düğün sezonunun en yoğun olduğu yaz dönemi için rezervasyon yaptırmak isteniliyorsa aylar öncesinden kiminle çalışmak istediklerine karar vermeleri, anlaşma yapmaları uygun olur. Yaz dönemi için en az 6 ay öncesinden rezervasyonlarımızı almaya başlıyoruz.

Bir gelin- damat çekimi nasıl tamamlanıyor?

Genellikle Düğün Hikayesi için öncesinde yapılan SAVE THE DATE çekimleri ile başlıyoruz. Çiftler ile çekim programımızı yaptıktan sonra daha önce bu mekanda çekim yapmadıysam mutlaka mekanı tanımak için öncesinde ziyaret ediyorum. Mekanda en iyi sonuçlar alabileceğimiz noktaları belirliyorum. Hikayemiz düğün günü geldiğinde hazırlık anlarından başlayarak devam ediyor. Çift çekim için ne kadar zaman ayırırsa sonuç o kadar tatmin edici oluyor. Hikaye çekimleri için ben sure koymuyorum, önemli olan o günü en güzel şekilde hatırlayacakları kareleri yakalayabilmek.. En doğal, en özel duyguların yakalandığı özel çekimler yapıyoruz daha çok. Günün sonunda da hikayemiz tamamlanıyor.

Çiftlerinize çekimlerde dış mekan mı iç mekan mı öneriyorsunuz?

Dış mekan & İç mekan diye yönlendirmek yerine albüme baktıklarında ne tarz fotoğraflar görmek istediklerini anlamaya çalışıyorum. Sonrasında da bu yönde bir çekim planı hazırlıyoruz. Her mekan için kullanılacak ekipman farklılık gösterir, dış mekan çekimlerde özellikle yaz aylarında çekim yapılan saat çok önemlidir.

Çiftlere sunduğunuz hizmet paketi neleri kapsıyor?

Standart olarak her pakete dahil olan büyük boy Panaromik album ve 2 adet aile büyüklerine verilmek üzere aile albümü teslim ediyorum. Ayrıca gün içinde çekmiş olduğum tüm fotoğrafları baskıya hazır, yüksek çözünürlüklü olarak DVD’de teslim ediyorum. Bunun dışında çiftler farklı ürünler talep ederek paketlerini kişiselleştirebilirler.

Peki ya Düğün.com çiftlerine özel bir uygulamanız var mı?

Düğün.com çiftleri için özel SAVE THE DATE çekimlerini hediye ediyorum. Böylelikle hikaye çekimine en başından başlamış oluyoruz.

İstanbul dışında da çekim yapıyor musunuz?

Düğün çekimi için İstanbul dışından da talepler oluyor. Rezervasyon tarihleri uygun olduğu sürece her ilde çekim talebini kabul ediyorum.

Aklınıza ilk gelen anınızla bitirelim o halde...

TRASH THE DRESS çekimleri çok eğlenceli oluyor, Yaz döneminde, sahilde yaptığım bir çekimde gelin suya girmek istemiyordu, çevrede fotoğrafları çektikten sonra damat bu kadar emek verdik daha iyisi olsun diyerek gelini kucağına aldı ve koşarak denize atladı… O an gelinin şaşkınlığı, benim o anı yakalama heyecanım ve şaşkınlığım görülmeye değerdi…


Gaye Yön'den randevu almak ve fiyat bilgisi istemek için tıklayın.
Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Nisan eren

Düğün Tarihi: 20.10.2014


Profesyonel insanlarla çalışmak gerçekten çok önemli ellerinize sağlık yazı için :)


Derya KIRLANGIÇ

Düğün Tarihi: 20.10.2014


TRASH THE DRESS ÇEKİMLERİNDE BİZDE ÇOK EĞLENMİŞTİK ZATEN O ÇEKİMLER SIRASINDA HİÇBİR STRESİN YOK DÜĞÜNDEN SONRA RAHAT RAHAT ÇEKİM YAPMIŞTIK :)