Sri Lanka

Sri Lanka, deniz tatili yapmak isteyen balayı çiftleri için adeta bir cennet. Aynı zamanda burada tarihi gezi yapabileceğiniz, yemyeşil çayırlarda dolaşabileceğiniz ve filleri sevebileceğiniz birçok alan da mevcut.

Sri Lanka|tr_locativeSuffix Balayı

“Hint Okyanusu’nun İncisi” olarak bilinen Sri Lanka, bir ada ülkesi. Türkiye’de kış mevsimi yaşanırken çiftlerin denizin keyfini çıkarabileceği bir iklime sahip. Yani sevdiklerin yağmur ve soğuklarla başa çıkmaya çalışırken, sen burada müstakbel eşinle beraber tropikal içeceğini yudumlayıp güneşlenirken çektirdiğin fotoğrafları paylaşabilirsin.

“Sri Lanka nerede” dersen, Hindistan’ın güneyinde yer alıyor. Hatta Sri Lanka turu yapan birçok çift, buradan Hindistan’a geçip, orada da vakit geçiriyorlar. Zaten biraz aşağısında da Maldivler var. Zamanınız kalırsa oraya da gidebilirsiniz. Gerçi Sri Lanka’nın bembeyaz kumsalları Maldivler’i çok aratmayacaktır.

Ülkenin eski adı Seylan ve resmi dilleri Seylanca. Ancak Sri Lanka balayı bölgelerinde yoğun bir şekilde İngilizce de konuşuluyor.

Oldukça eski bir tarihe sahip olan ülkenin çoğu noktasında geçmiş dönem kalıntılarına rastlayabiliyorsunuz. Tabii bölgenin ön plana çıkan asıl özelliği uçsuz bucaksız kumsalları.wz6f13nxr4i0lv1e - Sri Lanka BalayıBölgede birbirinden çok farklı kumsallar var: Beyazdan altın rengi kumlara, rüzgarlı bölgelerden sakin denizlere kadar. Ancak en rüzgarlı olan plajlarında bile sıcak bir havanın hakim olduğunu belirtelim.

Sri Lanka’nın başkenti Colombo. Hatta en popüler şehrinin de burası olduğunu söyleyebiliriz. Sri Lanka gezisi yapacak çiftlerin sıklıkla tercih ettiği Colombo’da da gezilecek birçok nokta var. Alışveriş yapmak için de bu şehri tercih edebilirsiniz. Burada birçok mağaza bulunuyor.

Sri Lanka’da çok sayıda Hindu ve Budist tapınağı var. Bu tapınakların mimarilerinin hoşunuza gideceğini düşünüyoruz. Özellikle heykeller görülmeye değer.

Ülkede baharat üretimi oldukça fazla. Bunların en popüler olanı da köri! Yani kahvaltıdan akşam öğününe kadar yiyeceğiniz her yemekte bol bol baharat olabilir. Okyanusta yer alan bir bölge olduğundan da deniz ürünleri sık sık tüketiliyor. Ayrıca her yemeğin yanında pilav göreceğinizi de şimdiden söyleyelim. Hindistancevizi ve meşhur Seylan çayları da balayı boyunca size sunulacak içeceklerin başında geliyor.f6vnnrcdcrhyt5xk - Sri Lanka BalayıSri Lanka deniz tatilinden ibaret bir ülke değil elbette. Görülecek yerleri dışında festivalleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor. Farklı kostümler giyerek dans eden insanlarla dolu olan festivaller size Rio Karnavalı’nı anımsatacak cinsten.

Sri Lanka’da klasik taksilerin dışında sıklıkla ‘tuk-tuk’ adı verilen araçlar kullanılıyor. Motosiklet görünümündeki bu araçları mutlaka deneyimlemelisiniz. Zaten taksilere göre fiyatları çok daha uygun.

Ülkede çok sayıda fil bulunuyor. Sri Lanka balayı turlarında fil parkları mutlaka ziyaret ediliyor. Burada filleri sevme imkanı bulabilir onlara bambu yedirebilirsiniz. Ayrıca bol bol fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.bm8t1i1og2585k5i - Sri Lanka BalayıSri Lanka’ya Nasıl Gidilir?En Yakın Havalimanı: Colombo Bandaranaike Havaalanı

Ülke: Sri Lanka

Vize:Girişte veya internetten alınıyor

Türkiye’den Sri Lanka Havaalanı’na direkt uçuşlar bulunuyor. Yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk sonrası Sri Lanka’ya ulaşabiliyorsunuz. Ancak uçak biletini daha uygun fiyata satın almak isterseniz aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar farklı şehirleri ziyaret etme açısından da keyifli olabilir. Ayrıca Sri Lanka vizesini kapıdan alabileceğiniz gibi öncesinde internetten de alabilirsiniz.

Sri Lanka’ya Ne Zaman Gidilir?Ülkenin doğu kısımlarına gidilecekse nisan ve kasım ayları arasındaki dönem tercih edilebilir. Hem bu dönemde festivallere de denk gelebilirsiniz. Batı ve orta kısımlar içinse ideal zaman aralık ve mart ayları arası.sqpshzecyd73hex4 - Sri Lanka BalayıSri Lanka’da Ne Yapılır?Sri Lanka gezilecek yerler açısından zengin bir ülke. Baktığın zaman tapınaklarla dolu mistik ortamları, yemyeşil bir doğayı ve aynı zamanda tarihi yapıları bir arada bulabileceğin bir yer. Sri Lanka’da balayı yapmaya karar veren çiftlerin orada gerçekleştirebileceği bazı aktiviteler ise şöyle:

Sörf Yap: Sri Lanka’nın müthiş plajlara sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu plajlarda bol bol yüzmek dışında farklı bir aktivite yapmak isterseniz sörfü tercih edebilirsiniz.

Çay Tarlalarını Gez: Sri Lanka’da, özellikle Nuwara Eliya bölgesinde uçsuz bucaksız çay tarlaları var. Bu tarlalar muhteşem bir manzara sunuyor. Yemyeşil, doğayla iç içe bir ortamda vakit geçirmek için tarlaları gezebilirsiniz.

Tapınak Turu Yap: Başkent Colombo’da bulunan tapınakları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Böylelikle balayına mistik bir hava da kazandırmış olursunuz.

Dalış Yap: Turkuaz suların altındaki dünyayı merak ettin mi hiç? Birçok balık türü ve deniz canlısıyla tanışmak, onlarla yüzmek isterseniz dalış, müthiş bir tercih olacaktır.

Fil Parkı’nı Gez: Elephant Orphanage Fil Parkı’na gidebilir ve burada filleri sevebilirsiniz. Aynı zamanda fillerin üzerinde kısa bir seyahat de yapılabilir.

Baharat Parkı’nı Keşfet: Matale bölgesinde bulunan Baharat Parkı’nda keşfe çıkabilirsiniz. Burada satın alabileceğin birçok ürün de var. Özellikle aromatik yağlar ilgini çekecek.

Trekking Yap: Doğasıyla kendine hayran bırakan Sri Lanka’da trekking için çok güzel yerler var. Buralarda keyifli bir yürüyüş yapabilir, şelalelerin ve yemyeşil alanların arasında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Pollonaruwa’yı Ziyaret Et: Sri Lanka’nın en eski kentlerinden biri olan Pollonaruwa, tarihi kalıntılarıyla ön plana çıkan en önemli yerleşimlerden biri. Burada gezilecek ve keşfedilecek birçok yapı var.

Tren Seyahati Yap: Ülke içerisinde şehir değiştirirken kullanabileceğiniz nostaljik bir tramvay mevcut. Eğer tren yolculuğunu seviyorsanız mutlaka bunu denemelisiniz. Hem seyahat esnasında çok güzel manzaralara tanık olup, keyifli fotoğraflar da çektirebilirsiniz.

Safariye Katıl: Sri Lanka’da birçok ulusal park bulunuyor. Burada düzenlenen safarilere katılabilir, farklı hayvan türlerini görme imkanı bulabilirsiniz.


Ne Zaman Gidilmeli?


Diğer Yurt Dışı Balayı Turları