Ev Tekstili, Halı ve Aydınlatma

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:03 dakika

29.06.2020

Ev eşyalarını seçmek, yerleştirmek ve tarzına karar vermek gelinliğini seçmek kadar zor olmasa da epey vaktini alacak.

Perde

Koltuk minderleri, kırlentler, nevresimler, masa örtüleri ve aklına gelen tüm ev tekstili ürünlerinin içinde perde, en önemli olanı. Doğru seçildiğinde evin havasını tamamen değiştiren, bulunduğu odayı olduğundan geniş ve ferah gösteren bir ev tekstili… Tam tersi durumda ise evde ne estetik bırakır, ne dekorasyon… Bu yüzden evin genel dekorasyon tarzıyla uyumlu, olabildiğince minimal seçimler yapmalısın.

Eğer evin alt katlardaysa ya da yeterince güneş almıyorsa koyu renklerden kaçınmalı, çok fazla parçalı, havaleli ve kalabalık görüntü verecek modellerden uzak durmalısın. Güneşliği stor ya da jaluzi ile çözüp tüle oynamalısın.

Perdenin rengi konusunda seçimin koltuk ve halılarla uyumlu olmalı. Koltuğun baskın renginde değil, içindeki bir tonla ya da kırlentlerin rengiyle aynı yapabilirsin. Ya da koltuktan bağımsız bir şekilde sadece halınla uyumlu tonlarda seçebilirsin. ev tekstili, halı ve aydınlatma

Halı

Halı seçimi aslında evin genel dekorasyonu ile ilgili bir şey. Duvar renklerinle, perdenin rengiyle, koltuklarının rengiyle… Örneğin koltuklar desenli ise halının o desenlerin içindeki bir tonla uyumlu sade, düz renk olması hayat kurtarır. Yine desenli bir perden olacaksa halının düz renk olması gerekir. Genel olarak bir denge politikası gütmelisin.

Halının leke tutmayan bir malzemeden olmasına, antibakteriyel ve antialerjik olmasına özen göstermelisin. Çünkü halılarla ilgili gündelik hayatını en çok etkileyecek şey özellikler bunlar olacak.

Halının koyacağın odanın zeminini tamamen kaplamadığından emin ol. Böylece bulunduğu odayı olduğundan daha büyük gösterecektir.

ev tekstili, halı ve aydınlatma

Yorum yap