Düğün Sektörünün Pastadaki Payı Büyüyor!

20.03.2020

Her yıl ortalama 550 bin çiftin evlendiği Türkiye’de, düğün pastası büyüyor. Düğün pastacısından gelinlikçisine, davetiyecisinden düğün mekanına kadar birçok iş kolunu besleyen düğünler, artık yıllık 80 milyar TL’lik ekonomi yaratan bir sektör haline geldi. İşte rakamlarla sektöre dair detaylar:

düğün sektörünün pastadaki payı büyüyor!

Düğün hazırlıkları sırasında düğün mekanı ve düğün organizasyon firması tutuluyor, gelinlik, damatlık, ayakkabılar alınıyor. Davetiye, nikah şekeri, düğün pastası siparişi veriliyor. Üstelik evlilik süreci yalnızca düğün hazırlıklarıyla sınırlı değil. Söz, nişan, kına gibi geleneksel etkinliklerin yanı sıra son yıllarda bridal shower, gelinlik teslim partisi gibi düğün dışı organizasyonlar da eklenince sektör daha da genişliyor. Bir yandan ev ve ev eşyaları harcamaları yapılıyor. Derken balayı tatiline de bir bütçe ayrılıyor. Tüm bu kalemler için her bir çift ortalama 150 bin TL harcıyor.

Sektör yalnızca evlenenleri değil, yakınlarını da kapsıyor. Düğüne davetli misafirler alışveriş yapıyor, düğün hediyesi alıyor, şehirler hatta ülkeler arası yolculuk yapıyor, konaklıyor, yiyor içiyor… Yılda ortalama 550.000 düğün, Türkiye’de 80 milyar TL’yi aşan ciddi bir ekonomi yaratıyor.

Evlenme Yaşı Yükseldi, Harcamalar Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her yıl açıkladığı evlenme istatistiklerine göre Türkiye’de, her iki cinsiyet için de evlilik yaşının yükseldiği görülüyor. 2019 yılında gerçekleşen evliliklere dair veriler incelendiğinde ortalama ilk evlenme yaşının erkeklerde 27,9, kadınlarda 25 olduğu ortaya çıkıyor.

Evlenme yaşındaki artışın, yapılan harcamalara da etki ettiğini söylemek mümkün. Genellikle eşlerin her ikisi de çalışıp, para kazanıyor. Maddi özgürlüğünü kazanan bireyler, evlilik sürecinde de kesenin ağzını açıyor. 

Ayrıca aileler de bu süreçte çiftlere katkıda bulunuyor. Çiftlerin %45'i aile desteği alarak evleniyor. Bankaların sunduğu evlilik kredisi seçenekleri de çiftlerin istedikleri organizasyonları gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor.

Ortalama Düğün Masrafları 150 Bin TL’yi Buluyor

Evlenen çiftlerin söz ve nişandan başlayarak, kına gecesi, düğün ve çeyiz masrafları 150 bin TL'yi buluyor. Baştan sona ortalama bir düğün yapmanın maliyeti ise şöyle:

Kına Gecesi   7.500
Söz / Nişan      32.500
Düğün 43.000
Çeyiz 67.000
Toplam 150.000


Çiftlerin her kalem için ayırdığı ortalama bütçeye de hızlıca göz atalım:

Düğün Mekanı 25.000
Düğün Organizasyon 5.000
Düğün Fotoğrafçısı(Çekim başına) 3.000
Gelinlik 5.000
Gelin Saçı ve Makyajı 3.000
Düğün Dışı Organizasyonlar 10.000
Çeyiz 67.000
Toplam Düğün 43.000


Düğüne katılacak davetlilerin de takılacak takılar, ev hediyeleri, ulaşım, konaklama gibi harcamalarını da düşündüğümüzde düğün sektörünün daha geniş bir pazar yarattığını söylemek mümkün. Yeni evlenen çiftlerin yüzde 65’i 300 kişinin üzerinde davetlisi bulunan düğünler gerçekleştiriyor ve ortalama bir düğünde takılan takılar 50.000 TL ederinde oluyor.

“Biz de bu büyük sektörün bir parçasıyız ve git gide büyüyen bu pazarda yer almak istiyoruz!” diyorsanız, Türkiye'nin, en büyük düğün portalı Düğün.com'a katılın, kazancınızı katlayın! Düğün.com'da yerinizi almak için hemen tıklayın.


Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!