Düğün Sektörünün Pastadaki Payı Büyüyor!

10.03.2022

Her yıl ortalama 550 bin çiftin evlendiği Türkiye’de, düğün pastası büyüyor. Düğün pastacısından gelinlikçisine, davetiyecisinden düğün mekanına kadar birçok iş kolunu besleyen düğünler, artık yıllık 165 milyar TL’lik ekonomi yaratan bir sektör haline geldi. İşte rakamlarla sektöre dair detaylar:

düğün sektörünün pastadaki payı büyüyor!

Düğün hazırlıkları sırasında düğün mekanı ve düğün organizasyon firması tutuluyor, gelinlik, damatlık, ayakkabılar alınıyor. Davetiye, nikah şekeri, düğün pastası siparişi veriliyor. Üstelik evlilik süreci yalnızca düğün hazırlıklarıyla sınırlı değil. 

Söz, nişan, kına gibi geleneksel etkinliklerin yanı sıra son yıllarda bridal shower, gelinlik teslim partisi gibi düğün dışı organizasyonlar da eklenince sektör daha da genişliyor. Bir yandan ev ve ev eşyaları harcamaları yapılıyor. Derken balayı tatiline de bir bütçe ayrılıyor. Tüm bu kalemler için her bir çift ortalama 220 bin TL harcıyor.

Sektör yalnızca evlenenleri değil, yakınlarını da kapsıyor. Düğüne davetli misafirler alışveriş yapıyor, düğün hediyesi alıyor, şehirler hatta ülkeler arası yolculuk yapıyor, konaklıyor, yiyor içiyor… Yılda ortalama 550.000 düğün, Türkiye’de 165 milyar TL’yi aşan ciddi bir ekonomi yaratıyor.

Evlenme Yaşı Yükseldi, Harcamalar Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her yıl açıkladığı evlenme istatistiklerine göre Türkiye’de, her iki cinsiyet için de evlilik yaşının yükseldiği görülüyor. 2021 yılında gerçekleşen evliliklere dair veriler incelendiğinde ortalama ilk evlenme yaşının erkeklerde 28,1, kadınlarda 25,4 olduğu ortaya çıkıyor.

Evlenme yaşındaki artışın, yapılan harcamalara da etki ettiğini söylemek mümkün. Genellikle eşlerin her ikisi de çalışıp, para kazanıyor. Maddi özgürlüğünü kazanan bireyler, evlilik sürecinde de kesenin ağzını açıyor. Ayrıca bu süreçte çiftlere aileler de yardımcı oluyor. Çiftlerin %45'i aile desteği alarak evleniyor. Bankaların sunduğu evlilik kredisi seçenekleri de çiftlerin istedikleri organizasyonları gerçekleştirmelerine katkıda bulunuyor.

Ortalama Evlilik Masrafları 220 Bin TL’yi Buluyor

Evlenen çiftlerin söz ve nişandan başlayarak, kına gecesi, düğün, çeyiz, balayı masrafları 220 bin TL'yi buluyor. Baştan sona ortalama bir düğün yapmanın maliyeti ise şöyle:

Çeyiz95.000
Düğün50.000
Söz / Nişan45.000
Balayı20.000
Kına Gecesi10.000
Toplam 220.000


Düğüne katılacak davetlilerin de takılacak takılar, ev hediyeleri, ulaşım, konaklama gibi harcamalarını da düşündüğümüzde düğün sektörünün daha geniş bir pazar yarattığını söylemek mümkün. Yeni evlenen çiftlerin yüzde 65’i 300 kişinin üzerinde davetlisi bulunan düğünler gerçekleştiriyor ve ortalama bir düğünde takılan takılar 80.000-100.000 TL ederinde oluyor.

“Biz de bu büyük sektörün bir parçasıyız ve git gide büyüyen bu pazarda yer almak istiyoruz!” diyorsanız, Türkiye'nin, en büyük düğün portalı Düğün.com'a katılın, kazancınızı katlayın! Düğün.com'da yerinizi almak için hemen tıklayın.

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!