Kına gecesi, evliliğe yürünen yolda son derece geleneksel bir tören olabilir. Ancak günümüzde söz konusu gelenek akla hayale gelmeyecek fikirler eşliğinde yeniden yorumlanıyor. Eğer sen de kına geceni alışılmışın dışına taşımak istiyorsan alternatif kına gecesi fikirlerimize göz at.

İçinde yaşadığımız ve parçası olduğumuz iletişim çağında yaratıcılık hayatımızın her alanına en üst düzeyden girmiş durumda. Evlilik süreci de bu alanların başında geliyor. Pek çoğu geleneksel alışkanlıklara dayanan evlilik hazırlıkları ve bir takım ritüeller modern fikirler aracılığıyla yeniden yorumlanarak daha özgün bir hal alıyor. Gelinin, damadın ve konukların gerçek anlamda eğlenip mutlu olacakları bir atmosfer oluşturma amacıyla birbirinden harika ve orijinal fikirler hayata geçiriliyor. Sen de kına gecesi fikirleri için yaratıcılığını devreye sokabilir, aşağıda sıraladığımız 5 farklı öneriden de ilham alarak kendi kına geceni organize edebilirsin. Ayrıca kına gecesi organizasyonu için profesyonel yardım almak istersen yaşadığın şehre göre kına gecesi organize eden firmaları araştırabilirsin.

SPA Keyfi

SPA keyfi, kına gecesi için alternatif fikirler arasında yer alır. Çıkış noktası ise içinde stresi yoğun olarak barındıran evlilik hazırlıklarının sonunda, düğün günü öncesi biraz rahatlamaktan geliyor. Muhtemelen aylardır devam eden yoğunluğun ardından biraz eğlenip dinlenmek senin de hakkın. Hem bu sayede düğün gecesinin ertesinde eşinle birlikte uyanacağın o güzel günde, ayların birikmiş tüm yorgunluğuyla bedenini yataktan kaldıramamak gibi bir kabus yaşama ihtimalini azaltmış olursun.

SPA organize etmek son derece kolay bir iş. Öncelikle bu eğlenceli kına günü için en sevdiğin arkadaşlarını ayarla; burada sayıyı sen ve bu iş için ayırdığın bütçe belirleyecek. Fakat bizim tavsiyemiz sayıyı çok da abartmaman yönünde. Seçimini daha ziyade en yakın arkadaş ve akrabalarından yana kullan ki rahatça eğlenip dedikodu yapabilesin. Ayrıca SPA'lı bir kına yapmaya karar verdiysen kına gecesi nasıl organize edilir gibi sorularla kafanı meşgul etmeye, ayrıntılarda boğulmana da gerek yok. Çünkü muhtemelen yaşadığın şehirdeki büyük otellerin pek çoğunun SPA merkezi ve bu talebini karşılayacak ekipleri vardır. Sana en uygun günü belirledikten ve davetlileri ayarladıktan sonra rezervasyon yaptırman yeterli. Sonra gelsin aromatik masajlar, bitki banyoları, jakuziler, saunalar, vitamin barlar... Tüm yorgunluğunu orada öylece bırak ve düğün günün için bedenini ve ruhunu baştan aşağı tazele. Arkadaşlarınla geçireceğin eğlence dolu saatler, neşeli sohbetler ve şen kahkahalar da cabası. Ayrıca onların da bu organizasyondan çok mutlu olacaklarına hiç şüphe yok!

spa_keyfi

Kına ve Bekarlığa Veda İndirimleri

Hamam Sefası

SPA keyfine benzer şekilde hamam sefasının da orijinal kına gecesi fikirleri arasında popüler bir yeri var. Kına organizasyonu için hamamı tercih ettiğinde bir miktar daha geleneklere bağlı bir imaj verirsin. Unutma ki geleneksel törenleri küçük modern dokunuşlarla daha eğlenceli ve sevimli hale getirmek günün modası. SPA'lı kınadan farklı olarak hamam sefasına, kendi dönemlerine daha yakın bir adet olarak algılayacakları için aile büyüklerin de dahil olmak isteyebilir. Burada her şeyden önemlisi senin ne istediğin. Dolayısıyla kendi hayallerini, elbette insanların beklentilerini de hesaba katarak gerçekleştirecek unutulmaz bir hamam ve kına organizasyonuna imzanı atabilirsin. Ülkemizde, bu konuda tercih edebileceğin pek çok tarihi hamamın bulunduğunu biliyorsun. Bunların arasında yaşadığın bölgeye yakın, aynı zamanda ulaşım sorunu olmayan bir tanesini tercih ederek önceden rezervasyon yaptırabilirsin. Günümüzde birçok hamamda sauna, buhar banyosu ve fitness gibi imkanlar da sağlanıyor. Bunların üzerine bir de canlı fasıl ekibi tuttun mu değmeyin hamam sefacılarının keyfine. Bu arada hamam davetlilerinin arasına örneğin tarihi bir figürün kıyafetiyle çıkma fikrini de kına gecesi sürprizleri arasında değerlendirebilirsin.

Kostüm Partisi

Her ne kadar ilk bakışta kostüm partisi çocukluktan kalan bir eğlenme biçimi olarak da görülse, kına gecesi yaratıcı fikirlerle nasıl farklı bir havaya büründürülür ve ne kadar eğlenilebilir, bir düşün. Normal koşullarda sıradan bir kına gecesinde güzel görünmek için harcadığın enerjinin belki de yarısını bu kez sıra dışı ya da ilginç görünmek için harcayarak unutulmaz bir eğlenceye imzanı atabilirsin. İnsanların kendilerini çok daha rahat ve özgür hissettikleri, yaratıcılığın ortama sonuna kadar hakim olduğu saatler herkes için eşsiz olacaktır. Bu arada kostüm partisinin konseptini belirlemek bütünüyle senin hayal gücüne ve yaratıcılığına kalmış. Kına geceni ister bir pijama partisine çevir ve rahat kıyafetler içinde eğlenmenin tadını çıkar, istersen de kına gecesi için çılgın fikirler arasından birini hayata geçirerek o gece ortamı en sevdiğin çizgi film karakterleriyle doldur. Her koşulda çocukluğundaki kostüm partisi tecrübelerinden çok daha fazla eğlenmen garanti. Unutma; bu senin kına gecen, muhtemelen hayatında bir kez başına gelecek ve unutulmaz olması için en iyisini yapmalısın!

kiyafet_balosu

Hint Kınası

Özellikle mistik atmosferlerden hoşlananlar için ilginç kına gecesi fikirleri arasında yer alan Hint kınasının temelinde özel tasarım Hint kıyafetleri, Hint Sareleri ve Hint otantizmini ortama hakim kılan her türlü dekoratif ayrıntı vardır. Kendini tarihten fırlamış Uzak Doğulu bir prenses gibi hissederek kına gecene farklı bir boyut kazandırabilirsin. Ayrıca ortama dahil edeceğin bir Hint kınacısı ile misafirlerini mest edebilirsin. Profesyonel bir elin davetlileri Hint kınasıyla süslemesi onlar için eşsiz bir deneyim olacaktır. Bu şekilde kına gecesi için hediye konsepti düşünmene de gerek kalmayacak. Çünkü kendilerini büyük bir zevkle Hint kınacısının maharetli ellerine teslim eden konuklara en unutulmaz hediyeyi vermiş olacaksın. Böylece kına gecesi için eğlenceli fikirler arayan arkadaşlarına da ilham kaynağı haline gelebilirsin.

Evde Alternatif Kına Gecesi

Evde düzenleyebileceğin alternatif bir kına gecesi, kına gecesi organizasyon fikirleri arasında son sırada yer alıyor. Bunu sıradan bir kına gecesinden farklı kılmak için organizasyona birkaç küçük detay eklemen yeterli olacak. Örneğin ortama dahil edeceğin bir dilek ağacı tüm davetlilerin dikkatini çekeceği gibi onlar için eğlenceli bir aktivite haline dönüşebilir. Üstelik bunun için özel bir bütçe ayırmana da gerek yok. Dışarıdan bulacağın ağaç dallarını herhangi bir boyayla (sprey boya daha iyi sonuç verecektir) beyaz renge boyaman yeterli. Davetlilerin dileklerini yazmaları için küçük kartonlar ve ağaca bağlamaları için minik kırmızı kurdeleler de ayarladın mı, işte oldu bitti. Tüm o insanların dileklerini okurken keyifli vakit geçireceksin ve bu, ömür boyu saklayacağın çok özel bir anıya dönüşecek. Dilek ağacı dışında yine misafirlerin için komik ve ilginç maskeler ve son dönemde hayli popüler olan konuşma balonları ayarlayabilirsin. İnsanlar bunlarla eğlenip fotoğraf çektirirken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaklar. Ayrıca evde kına gecesi hazırlıkları sırasında davetlilere vereceğiniz farklı hediyeler de ayarlayabilirsiniz. Minik, sevimli, rengarenk mumlar, üzerinde bu geceye dair ufak bir resim ya da yazı barındıran çeşitli makyaj malzemeleri, el yapımı sabunlar ya da günün anlam ve önemini anlatan magnetler söz konusu hediyeler için örnek teşkil edebilir. Böylece düzenleyeceğiniz kınaya ilginç kına gecesi hediye fikirleri de dahil ederek bu geceyi hafızalardan silinmeyecek bir organizasyona dönüştürmeyi başarabilirsiniz.

Tüm bu alternatif kına gecesi fikirleri listesini kendi kına geceni organize ederken yol gösterici olarak kullanabilirsin. Sen de kendi fikir ve tecrübelerini yorum aracılığıyla paylaşarak aynı yollardan geçmekte olan diğer tüm gelin adaylarına ilham kaynağı olabilir, onlara bu konuda yardım edebilirsin.

Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

M Melike

her genç Türk gencinin rüyasıdır hamamda kına gecesi :P

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.

Görüşleriniz için teşekürler.

Fikrini almak istiyoruz. Neleri beğendin, neleri beğenmedin bu formu kullanarak bize bildirebilirsin.

programattik