Maltepe Evlendirme Dairesi

Evlendirme Daireleri

Kategori

Maltepe, İstanbul

İlçe, İl


Hakkında

Evlilik birliğini kurmak için hazırlıklara başlayan çiftler, Maltepe Belediyesi Evlendirme Dairesi hakkında önemli bilgileri bu sayfada bulabilirler. Belediyenin sunduğu hizmetler, adres, telefon ve başvuru için bilinmesi gereken detaylar aşağıdaki yazıda yer alıyor.

Maltepe Nikah Dairesi Salonları:

İçerisinde müracaat dairesi, kafeterya, gelin odası, lavabo, kokteyl ve nikah salonları bulunan yapı; sahil şeridinin siluetine ve arsanın doğal yapısına uyumlu olarak inşa edilmiştir. 8.000 metrekare kullanım alanı bulunan Evlendirme Dairesi, 3 adet salonla hizmete açılmıştır. Bunlar; alt katta Serince Salon, giriş katında Manolya Salon ve üst katta Kubbe Altı Salon olarak sıralanıyor. Ancak kokteyl törenleri için ayrılan Kubbe Altı Salonu’nda şu anda hizmet verilmiyor. Manolya ve Serince Salonlarda ise, yalnızca nikah törenleri düzenleniyor.

Serince Salonu’nda düzenlenen nikahlarda davetli kapasitesi 380 kişiyi buluyor. Maltepe Evlendirme Dairesi Manolya Salonu’nda 470 kişilik davetlere ev sahipliği yapılıyor. Salonlarda, LED ışıklarla aydınlatılmış nikah masası arka planı ve barkovizyon ekrana yer veriliyoruz. Manolya çiçeği şeklinde tasarlanan salonların mimarisi sayesinde, nikah masası salonun her köşesinden rahatça görünüyor.

Maltepe Belediyesi nikah işlemleri ve gereken belgeler:

-Vesikalık Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 5’er adet vesikalık olmalı. Fotokopi ile çoğaltılan fotoğraflar geçersiz sayılırken biyometrik fotoğraflar da kabul edilmemektedir.
-Nüfus Cüzdanı: Fotoğraflı nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri getirilmelidir. Kimliklerde kişilerin en son medeni hali işlenmiş olmalı. Çok yıpranmış veya soğuk mührü bozulmuş olan nüfus cüzdanları başvuruda kabul edilmez.
-Sağlık Raporu: Çiftlerin evlilik için engel teşkil eden hastalıkları olmadığına daire rapor, fotoğraflı ve kaşeli olmalıdır. Resmi veya özel sağlık kuruluşlarından alınan test sonuçları ile hemoglobinopati tarama sonuçlarında aile hekimlerinin onayının olması gerekiyor.

Müracaat süreci için bilmeniz gerekenler;

-Belgeler, alındığı tarihten itibaren 6 ay (180 gün) geçerlidir.
- Nikah günü ve saati rezervasyonu müracaat sırasında yapılır.
-Eksik evrak ile yapılan müracaatlar kabul edilmez.
-Başvurular, Maltepe Belediyesi’ne hafta içi sabah 08:30 ile 11:45, öğleden sonra 13:00 ile 16:30 saatleri arasında yapılmalı. Hafta sonu başvuru kabul edilmez.
-Harç, ödemeler ve dosya masrafları için hizmet veren vezne 16.30’da hesap kapama işlemi yapar, bu nedenle 16.30’dan sonra müracaat kabul edilmez.
-Nikah başvurusu için çiftlerin Maltepe Nikah Salonu’na beraber gitmeleri gerekir.
-Eğer çift olarak gidilemiyorsa; eşler birbirlerine vekalet vermeli ve başvuru belgelerine vekaletname de eklenmelidir.
-Çiftlerin nikah başvurusunda bulunabilmesi için kişilerden en az birinin Maltepe’de ikamet etmesi gerekir.
-İkisi de Maltepe’de ikamet etmeyen çiftlerin, ikamet ettikleri ilçede bulunan evlendirme dairesine müracaat ederek ‘izin belgesi’ almaları zorunludur.
-Kadınlar, resmi olarak boşandıktan 300 gün sonrasında yeni bir evlilik yapabilirler. Sürenin dolmasını beklemek istemezlerse, Aile Mahkemesi kararı çıkartılmalıdır.
-Başvurudan sonra ilk 24 saat saat içerisinde nikah kıyılmaz, ancak takip eden günde tören gerçekleştirilebilir.
-Oda nikahları (davetli olmadan kıyılan nikah) 15 gün içerisinde ve mesai saatleri içerisinde kıyılmaktadır.

Yabancı Uyruklu Nikah İşlemleri:

Yabancı uyruklu nikah işlemleri için çok dilli doğum belgesi ve bekarlık belgesiyle müracaat edilmesi gerekir. İstanbul'da bulunan konsolosluklarından alınan evlenme belgeleri ise, kaymakamlıklara tasdik ettirilmelidir. İstanbul'da konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara'da bulunan büyükelçiliklerinden alacakları evlenme ehliyet belgelerini T.C. Dışişleri Bakanlığı'na tasdik ettirmek zorundadırlar. Pasaportlarını yeminli tercümana tercüme ettirip, noterden onaylatmaları şartı da vardır.
Eğer yabancı uyruklu kişi Türkçe bilmiyor ise nikah esnasında tercüman bulundurulma zorunluğu da bulunur.

2020 Maltepe Belediyesi Nikah Ücretleri:

Manolya Salonu (Hafta sonu) 1,060,00 TL
Manolya Salonu (Hafta içi) 530,00 TL
Serince Salonu (Hafta sonu) 680,00 TL
Serince Salonu (Hafta içi) 340,00 TL
Kubbe Altı Salonu (Hafta sonu) 1,910,00 TL
Kubbe Altı Salonu (Hafta içi) 1,450,00 TL


Not: Aşağıda yer alan salon nikahı ücretlerine ‘uluslararası aile cüzdanı’ bedeli dahil değildir ve bu ücret Maliye Bakanlığınca belirlenir. 2020 yılı için aile cüzdanı fiyatı ise, 140 TL’dir. İzin Belgesi için belirlene matbu ücret 60 TL, nikah işlemleri için talep edilen matbu evrak ücreti 35 TL’dir. İzin belgesi ile Maltepe’yi tercih edenler için oda ek ödeme tarifesi, 170 TL olarak belirtilmiştir.

Ceza evleri ve huzurevlerinde kıyılan nikahlar ile engelli vatandaşlardan aile cüzdanı ve matbu evrak ücreti dışında ödeme alınmaz. Gaziler ile şehitlerin 1. derece yakınlarından ücret alınmaz. Şehitlerin 2. ve 3. derece yakınları, gazilerin 1., 2. ve 3. derece yakınlarına da %50 indirim uygulaması vardır. Belirtilen durumlarda bile matbu evrak ve aile cüzdanı ücretleri ile ilgili işlemler aynen uygulanır.


Dış nikah ücret tarifeleri:

-İlçe İçi Ücret Tarifesi
Düğün Salonları 220,00 TL
Restoran ve Oteller 385,00 TL
Sosyal Tesisler 200,00 TL
Kafeler 260,00 TL

-İlçe Dışı Ücret Tarifesi
Düğün Salonları 580,00 TL
Restoran ve Oteller 770,00 TL
Sosyal Tesisler 770,00 TL
Kafeler 530,00 TL

Yukarıdaki bilgilerde yer almayan ‘Teknelerde kıyılan nikah ücreti’ Belediyece, 970 TL olarak belirlenmiştir. Evlerde kıyılan nikah ücretiyse 320 TL’dir.

Maltepe Evlendirme Dairesi adresi; Küçükyalı Merkez Mah. Cumhuriyet Cad. No: 18 Küçükyalı- Maltepe/ İstanbul

Evlendirme Dairesi yol tarifi:

Maltepe Sahile yürüyerek 2 dakika uzaklıktadır. Halkalı – Gebze Marmaray hattı ve Kartal metrosuyla ulaşım sağlanabilir. Nikah salonunun konumu merkezidir, ulaşım kolay ve otobüs durakları bulunan bir konumdadır. Evlendirme Dairesine şahsi aracı ile gelecek kişilerin kullanabileceği açık otopark da vardır.

Başvurular için Maltepe Evlendirme Dairesi telefon numarası: 0216 519 89 89

İletişim

Maltepe Belediyesi

  • Adres: Feyzullah Mah.Bağdat Cad.No:52 Maltepe

Maltepe Evlendirme Dairesi Yol Haritası


Yorumunu çok merak ediyoruz 😍

Bu firma ile ilgili tecrübelerini yazarak
evlenecek çiftlerin karar sürecine yardımcı olabilirsin.

Ücretsiz düğün asistanın Selin burada!

Düğün asistanımız senin için ücretsiz araştırsın, hayallerindeki gibi 5 düğün mekanından teklif göndersin!

HEMEN 5 TEKLİF AL