Damatlık Demek Smokin Demektir. Peki, smokin nedir?

Gizem Bayramoğlu tarafından yazılmıştır.

2:25 dakika

14.11.2019

Damatlık ne demek, takım elbise mi smokin mi? Peki farkları neler? Hangisini nerede giymek gerekir, smokinin olmazsa olmaz detayları nelerdir...

Damatlık ve smokine dair...

Aslında, halk arasında damatlık olarak bilinen takım smokindir. Türkiye’de insanlar genellikle smokinin nerede ve ne için giyildiğini pek bilmiyor. Bayanlar daha ilgili oldukları için araştırıyorlar ama erkekler damatlık ve smokin kavramlarına uzaklar biraz. Smokin deyince de insanların aklına frak geliyor. Ama frak apayrı bir tasarım. Son 3-5 senedir insanların smokin kullanımı ve smokine olan ilgisi arttı. Bugün, bazı davetlerin davetiyelerinde, siyah smokini ya da papyonu şart koşan ibareler bulunduruluyor. O yüzden; sadece düğünleri için değil, uzun yıllar ihtiyaç duyacakları davet kıyafeti olarak da her erkeğin dolabında bir smokininin olmasında yarar vardır.

damatlık demek smokin demektir. peki, smokin nedir?

Takım elbise ve smokinin ayrıldığı nokta

Klasik smokin siyah olur. Şal yaka veya kruvaze yaka olarak ikiye ayrılır. Yeni trendlerle beraber yeni modeller de geldi ama klasik smokinlerde belirtilen özellikler olmazsa olmazlardır.

Siyahtan vazgeçemeyen damat adayları için birbirinden şık damatlıklar şurada: Siyah Damatlık Modelleri

Pantolon stillerindeki farklılıklar

Eskiden saten kuşaklar vardı; pantolon ve gömleği ayıran ekstra bir parça olarak. 2005 yılından beri kendinden kuşaklı pantolonlar yapılmaya başlandı ve çok ilgi gördü. Örneğin şimdi pantolon kuşaklarında swarowski taşlar kullanılmaya başlandı. Çok şık duruyor. Şu an pantolonların çoğu geniş saten ve kendinden kuşaklı pantolonlar. Bu hem kaymayı önlüyor hem de göbeği bir korse gibi sardığından daha ince ve uzun gösteriyor damadı. Son 3 - 4 senedir fit kalıplarla çalışılıyor. Yani üzerinize oturan, kol ve paça boyları 1 - 2 cm kısa kalıplar. Çünkü manşetin görünmesi için bu gerekli.

damatlık demek smokin demektir. peki, smokin nedir?

Damatlık seçiminde en çok yapılan hatalar

Genelde erkeklerin kilolu görünmemek için daha büyük bedenler tercih ettiğini, yani daha hantal bir giyim tarzı benimsemiş oldukları görünüyor. Ama aslında paçası uzun gelen bir pantolon ya da kol boyu uzun bir ceket erkeği olduğundan daha kısa ve kilolu gösterir. Kişinin kendi vücudunu iyi tanıması üzerine tercih edeceği takımı daha seçmesinde daha sağlıklı bir sonuç doğurur.

Smokinde renk alternatifleri

Beyaz şal yaka bir ceket-smokin, altına yine saten şeritli bir pantolon ve rugan ayakkabısıyla çok şık düğünlere şahit olundu. Örneğin bordo tercih edenler de az değil. Ama bu tarz tasarımlar çok nadir ve tamamen kişiye özgü oluyor. Bordo klasik bir ceket sizin formunuzda iyi durmayabilir. Mesela Oscar Töreni’nde çok şık bir tasarım smokin görüp aynısını isteyen kişiler de oluyor. Aslında burada önemli olan başkasının değil sizin üstünüzde nasıl duracağıdır.

damatlık demek smokin demektir. peki, smokin nedir?

Damatlığın olmazsa olmazları

Ata yaka, papyon ve kol düğmeleri. Şık bir damatlıkta en basit anlatımla olması gereken detaylardır. Düğmeler yaka ile uyumlu kumaşa baskı olmalıdır. Pantolonda siyah şerit çok hoş görünüyor. Çünkü bütün olarak smokine baktığınızda tamamlayıcı bir unsurdur. Gömlekte ise özellikle ata yaka... Son dönemlerde klasik yakaya da dönüş var. Klasik yakaya da papyon takılabiliyor ama genel tercih her zaman ata yakadan yana oluyor.

Damatlık seçerken bunlara dikkat!

Önce vücut normlarına bakılmalı. Kendi vücudunu iyi tanımak lazım. Kilolular mı, kol boyu uzun mu, göbek var mı? İkinci olarak partnerle uyuma dikkat edilmeli. Gelin hanım ondan uzun mu, gelin platform topuk giyip uzun bir topuz yaptırdığında yanında nasıl duracaklar bunlar dikkat edilmesi gereken detaylar.

damatlık demek smokin demektir. peki, smokin nedir?

Düğün.com olarak İlker Çuha'ya değerli katkılarından ötürü teşekkür ederiz

Damatlık Firmaları

Şehrindeki en iyi Damatlık firmaları burada!

Her 2 çiftten biri aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık Firmaları

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

DY

Deniz Yaman

15/10/2014

vallahi eşime bunu anlatırım benden öğrenmiş olsun :)


Haldun İnal

23/10/2019

Açıklamalar için teşekkürler.Kış düğünlerinde konuk olarak beyaz smokin için yorumunuzu bekliyorum ,şimdiden teşekkürler

D

Düğün.com
Merhaba, Kış düğünü için beyaz smokin yerine lacivert, bordo ya da koyu mor kadife smokin tercih etmenizi öneriyoruz. Böylece hem mevsime uygun hem de havalı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Bir Başkadır Kışın Düğün Yapmak: Tüm Yönleriyle Kış Düğünü Rehberi Şimdiden mutluluklar dileriz...